21 באוגוסט 2006

סיכום המלחמה

תחת הנושאים סיכום המלחמה — SikurMemukad בשעה 15:08

ביום רביעי, ה-12/07/06, בשעה 9 וחצי בבוקר, פתחו מחבלי החיזבאללה בהרעשה על ישובי הצפון כהסחה לפעולה קרקעית, בה נחטפו שני חיילי צה"ל – אלדד רגב, בן 25 מקריית מוצקין ואהוד גולדווסר, בן 31 מנהריה.

אחרי שספג 8 הרוגים ביום הקרבות הראשון, המליץ הצבא לממשלה לצאת למבצע נרחב בלבנון, כנגד החיזבאללה. ב-23:38 בלילה באותו היום, הודיעה ממשלת ישראל באופן רשמי כי "ישראל תגיב בצורה תקיפה וקשה כנגד מחוללי הפעולה בגבול הצפון והגורמים האחראים לה, וכן תפעל לסכל מאמצים ופעילויות המכוונים כנגד ישראל". בהודעה נאמר כי המציאות החדשה בה פועלת מדינת ישראל מחייבת היערכות מיוחדת, במיוחד נוכח האפשרות שהאויב יבקש לפגוע בעורף ישראל. שר הביטחון, עמיר פרץ, הנחה את אלוף פיקוד העורף והגורמים האחרים הנוגעים בדבר, להיערך באופן מלא למציאות החדשה ולהשלכותיה.

יותר מחודש אחרי, אור ליום שני, ה-14/08/06, נכנסה לתוקפה הפסקת האש לה קראה מועצה"ב בהחלטה 1701. יותר מחודש של לחימה, במהלכו שותק כל אזור הצפון באופן חסר תקדים ובו צה"ל ביצע גיוס מילואים באופן הנרחב ביותר מאז מלחמת לבנון, חזר השקט, לפחות באופן זמני, לצפונה של מדינת ישראל.

לכל אורך המערכה, התעקשה ממשלת ישראל שלא להכריז על מצב של מלחמה, ושיקוליה עימה. המספרים, לעומת זאת, לא משאירים מקום לספקות:

169 בני אדם נהרגו, 117 מהם חיילים (71 חיילים בסדיר ו-46 במילואים)
3,183 טופלו בבתי החולים, מהם 1863 בביה"ח התת-קרקעי בנהריה.
3,970 רקטות נורו אל עבר שטח ישראל, 901 מהן פגעו בישובים.
כוחות מד"א הזניקו 1,004 אמבולנסים ו-197 ניידות לטיפול נמרץ ל-1,479 אירועים עם נפגעים, מהם פונו 2,591 פצועים ו-134 הרוגים.
כלי הטייס של חה"א ביצעו יותר מ-15,500 גיחות, בהן 3,000 גיחות צילום ו-1,200 גיחות תובלה.
כלי השייט של חיל הים צברו יותר מ-8,000 שעות הפלגה וביצעו כ-2,500 הפגזות אל עבר מטרות בלבנון.

יומן המלחמה שלפניכם עודכן בזמן אמת, מסביב לשעון, לכל אורך ימי הלחימה והוא מתעד בצורה ייחודית את כל רצף האירועים במלחמה, יום אחרי יום ודקה אחרי דקה, מפרוץ הקרבות ועד הפסקת האש.

אירועים בולטים בזמן הפסקת האש

ביום ד‘ ה-16 באוגוסט, מודיע שר הביטחון על הקמת ועדת בדיקה שתבדיוק את תפקוד צה"ל בפרט ומערכת הביטחון בכלל לפני המלחמה ובמהלכה. הועדה מורכבת מהרמטכ“ל אמנון ליפקים-שחק העומד בראשה, האלופים אילן בירן לשעבר מנכ"ל משרד הביטחון המכיר היטב את המערכת, מפקד חיל האוויר לשעבר הרצל בודינגר, ראש אט"ל לשעבר עמי סגיס ויו"ר טבע, החברה הגדולה בישראל אלי הורוביץ, שייתן מעין ייצוג אזרחי לוועדה.

ביום ו', ה-19 באוגוסט, פושט כוח של יחידת העלית סיירת מטכ"ל באזור בעל בק, בכדי לאתר אמל"ח המוברח מסוריה ואיראן לתוך לבנון, לצורך הוכחות לקהילייה הבינלאומית על הפרת החלטות מועצת הביטחון. בפעולה נהרג קצין בכיר בדרגת סא"ל, עמנואל מורנו, ושני חיילים נוספים נפצעים, אחד קשה ואחד קל. במהלך הפעולה עשו לוחמי הסיירת שימוש ברכבי האמר שהגיעו אתם במסוקים. הפעולה נחשפה כשהכוח נתקל במחסום של החיזבאללה ואש נפתחה לעברם. הפעולה גררה ביקורת בינלאומית- מזכ"ל האו"ם קופי ענאן טען כי זו הפרה של הפסקת האש. שר החוץ השבדי וראש ממשלת לבנון היו אף הם בין המגנים. ישראל הודיעה כי אין מדובר בהפרה, מאחר והברחת נשק לחיזבאללה אסורה על פי תנאי הפסקת האש ולישראל יש זכות למנוע אותה. הברחת האמל“ח נוגדת גם את החלטת 1701.

התפטרות הרמטכ"ל

ב-17 בינואר 2007, פחות מחמישה חודשים מאז סיום מלחמת לבנון השנייה, הגיש הרמטכ"ל, רב אלוף דן חלוץ, את התפטרותו לשר הביטחון. את מקומו של חלוץ ימלא, באופן זמני, סגנו, האלוף משה קפלינסקי.

הנוסח המלא של מכתב ההתפטרות

התגובות להתפטרות

מלשכת רה"מ נמסר כי רה"מ ביקש מהרמטכ"ל לשקול שנית, אך זה הודיע כי החלטתו היא סופית.

אתר NRG מצטט קצינים בכירים: "גבי אשכנזי הוא המועמד הטבעי להחליפו".

יו"ר המפד"ל, חבר הכנסת, זבולון אורלב: "חבל שהרמטכ"ל נאחז בקרנות המזבח עד כה, אולם מוטב מאוחר מאשר לעולם לא. אני מקווה שהתפטרותו תסמן את הדרך גם לראש הממשלה ולשר הביטחון, הנושאים כמוהו באחריות לכישלון מלחמת לבנון".

שר הביטחון לשעבר, בנימין בן אליעזר: "צר לי על כך שחלוץ התפטר. אף אחד לא ייקח ממנו את העובדה שהוא מטובי מפקדי חיל האוויר שלנו. אני מכבד את הרמטכ“ל על החלטתו. זה שהוא החליט להתפטר לבד, מזכה אותו אצלי בכל הכבוד".

ועדת וינוגרד

ביום שני, ה-30 באפריל 2007, שמונה חודשים אחרי סיום המלחמה, פרסמה ועדת וינוגרד את דו"ח הביניים שלה, שמתח ביקורת קשה על ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר, דן חלוץ.

בימים הראשונים שלאחר פרסום הדו"ח התפטרו מתפקידם השר איתן כבל ממפלגת העבודה, ויו"ר הקואליציה, אביגדור יצחקי מקדימה. שרת החוץ, ציפי ליבני, קראה לרה"מ להתפטר, אך זכתה לביקורת קשה שלא עשתה כן בעצמה.

ביום חמישי, ה-3 למאי, נערכה בכיכר רבין בת"א הפגנת המחאה הגדולה הראשונה מאז פרסום הדו"ח, אליה הגיעו למעלה מ-100,000 איש.

הקליקו כאן לקריאת דו"ח הביניים והדו"ח המלא.

הקליקו כאן לרשימת תחקירי המלחמה שפורסמו בסיקור ממוקד.

אין תגובות »

אין תגובות עדיין

RSS של התגובות לסיפור הזה. | כתובת טראקבאק

לכתוב תגובה

XHTML: אפשר להשתמש בתגים האלה: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>