אלון לוין ויובל בוסתן, בעלי תואר B.A. במדע המדינה וביחסים בינלאומיים, החליטו בסוף 2005 להקים אתר אקטואליה חדש במטרה להתחקות אחר שורשיהן של התרחשויות פוליטיות, צבאיות ותרבותיות ברחבי העולם, לזהות את התהליכים שגרמו להן ולנסות לחזות את התוצאה הסופית.

אתר "סיקור ממוקד", מלווה בשש השנים האחרונות את המגמות המתהוות בזירה הגיאו-פוליטית בזמן אמת. במסגרתו, פורסמה לראשונה תיאורית "המלחמה הקרה השנייה", הגורסת כי אנו נמצאים כיום בשנותיה הראשונות של מלחמה קרה חדשה. במסגרת זו, פרסמו השניים עד היום כ-400 מאמרים המנתחים אירועים שונים הקשורים למערכת המתהווה.

רבים מהמאמרים שעלו באתר הצליחו לחזות אירועים ומגמות באזורים שונים בעולם. בין היתר, הצביעו אלו לראשונה על תוכניותיו של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, להקים קרטל גז טבעי. התהוותו של "הציר הלטיני האנטי-אמריקני" בראשותו של נשיא ונצואלה, הוגו צ'אבז, הידוק היחסים האסטרטגים בין ארה"ב להודו והתערבותה של אתיופיה במלחמת האזרחים בסומליה זוהו אף הם בשלב מוקדם.

בספטמבר 2007, הפך סיקור ממוקד לירחון מקוון, המתמקד בכל חודש במדינה בולטת או באחת מזירות העימות של המלחמה הקרה השנייה. במקביל, ממשיך האתר לדווח באופן שוטף על אירועים הקשורים למערכת הגיאו-פוליטית החדשה בערוץ מיוחד בטוויטר.

באוגוסט 2011, זכה האתר למתיחת פנים. גולת הכותרת הייתה קיבוצם של כל התכנים שפורסמו מאז הפך האתר לירחון, תחת מדורים. מהלך זה שיווה לאתר מראה של מאגר מידע, המאפשר לחוקרים, לסטודנטים ולגולשים חובבי התחום, להתעמק בתחום המעניין אותם תוך התחקות אחר הרצף הכרונולוגי של האירועים.

האתר כולל גם שני מאגרי מידע ייחודיים בעברית שאינם מתעדכנים עוד - אלו יומני המלחמה של מלחמת לבנון השנייה ועופרת יצוקה, אשר תיעדו בזמן אמת, מסביב לשעון, את כל אירועי הקרבות. כיום, מהווים אלו מסמכים נדירים, המתעדים את שתי המלחמות, דקה אחר דקה, מיריית הפתיחה ועד הפסקת האש.

ציוצים אחרונים