חיפוש :
  

2006 בקולנוע - סיכום ביניים
סיקור ממוקד כלכלה ותרבות
פורסם : 08/10/2006, 00:58
אלון לוין ויובל בוסתן

עונת הקיץ מאחורינו, עונת החגים השנה לא צפויה להיות עמוסה בשוברי-קופות מסוגם של שר הטבעות, הארי פוטר, קינג קונג או נארניה שכיכבו בשנים האחרונות, ונראה כי אין זמן טוב מהיום לעשות סיכום ביניים על מצב הקולנוע.  

נכון לתחילת חודש אוקטובר, נמכרו בצפון אמריקה, מאז תחילת ינואר, כרטיסים בשווי כולל של 6920.3 מיליון דולר (6.9 מיליארד). נשמע מרשים? אולי. אבל שימו לב להשוואה בטבלה הבאה, שמשווה את ההכנסות המדווחות בשנים האחרונות, ומביאה בחשבון גם את עליית מחירי הכרטיסים:

הכנסות עד חודש אוקטובר בשנים האחרונות

מה אנחנו למדים מכך?

2006 אולי קצת טובה יותר, מבחינת הכנסות, מ-2005 העגומה, אבל היא לא מביאה עימה בשורה חדשה לתעשייה שנמצאת במשבר עמוק - עלויות הפקת הסרטים נוסקות משנה לשנה (ולא הובאו בחשבון בטבלה זו), והן מתחילות להכביד על האולפנים. נראה כי המשך המגמה תאלץ את כל החברים בתעשייה, כולל הכוכבים הגדולים, לקצץ במשכורות העתק שלהם.

הסרטים הבולטים

עד לתחילת אוקטובר, 12 סרטים הגיעו ל-100 מיליון דולר ו-4 בלבד עברו את ה-200 מיליון (לעומת 13 ו-6, בהתאמה, בתקופה המקבילה אשתקד).

הסרט הבולט השנה הוא, כמובן, שודדי הקאריביים 2, עם 420 מיליון דולר בצפון אמריקה (מקום 6 בכל הזמנים), ו-1.051 מיליארד דולר בסה"כ ברחבי העולם (מקום שלישי).

הרחק מאחוריו ניצבים, לפי הסדר:

מכוניות - 243 מיליון דולר בצפון אמריקה.
אקס-מן 3 - 234 מיליון דולר.
קוד דה-וינצ'י - 217 מליון דולר (ו-754 מיליון בכל העולם, מקום שני השנה ו-21 בכל הזמנים).

את השישיה הפותחת סוגרים הסרט היקר בהיסטוריה, סופרמן חוזר, שאיכזב עם 198.9 מיליון דולר ועידן הקרח 2 שהפתיע עם 195 מיליון דולר בצפון אמריקה ו-645.9 מיליון דולר ברחבי העולם (מקום שלישי השנה, 28 בכל הזמנים).

שודדי הקאריביים 2 - מעל כולם ב-2006

מה נשאר לנו עד סוף השנה

בציר הסרטים שנותרו לאולפנים בהוליווד "בקנה" עד לסוף השנה – דל יחסית לשנים עברו, בהן הפציצו אותנו בחגים עם סרטי שר הטבעות, הארי פוטר ונארניה. למעשה, השנה הצלחת העונה תלויה, בעיקר, בשלושה אנשים - רובין ויליאמס, יו ג'קמן, ואחד- בונד, ג'יימס בונד.

רובין ויליאמס

רובין ויליאמס יככב בחודשים אוקטובר-דצמבר בשלושה סרטים, שלפחות שניים – "איש השנה" ו"לילה במוזיאון" – נראים מבטיחים. באיש השנה, שיעלה ב-13 באוקטובר, יגלם ויליאמס מנחה תוכנית טלוויזיה סאטירית שמחליט, כבדיחה, לרוץ לנשיאות ארה"ב.

ב"לילה במוזיאון", שיעלה ב-22 בדצמבר, ימלא ויליאמס תפקיד משני לצד בן סטילר, ושם הוא יגלם את בובת השעווה של טדי רוזוולט, שמתעוררת לחיים, יחד עם שאר המוצגים במוזיאון הלאומי להיסטוריה. הסרט יעלה ב-22 בדצמבר. הסרט השלישי של ויליאמס הוא סרט האנימציה "רגליים שמחות", העוקב אחר חיי הפינגווינים (אגב, כנראה שבהוליווד נדלקו על פינגווינים, וסרט נוסף על חייהם - Surf's up, המתאר תחרות גלישת גלים היסטורית בעולם הפינגווינים, יעלה ב-8 ביוני 2007).

רובין ויליאמס - שלושה סרטים בשלושת החודשים הקרובים

יו ג'קמן

ג'קמן, וולוורין בשבילכם, שיצטרף לויליאמס ב"רגליים שמחות", ידבב גם ב"Flushed Away" שיגיע ב-3 בנובמבר. בנוסף, הוא יככב בשני סרטים גדולים – "The Prestige" של כריסטופר נואלן, במאי "באטמן מתחיל" שחובר שוב לברוס ווין בכבודו ובעצמו (הוא כריסטיאן בייל), ומציב מולו את ג'קמן. השניים מגלים זוג קוסמים מתחרים, כשאת הרקע משלימים מייקל קיין (גם הוא מבאטמן מתחיל) וסאקרלט ג'והנסון. הסרט יעלה לאקרנים ב-20 באוקטובר.

קצת יותר מחודש לאחר מכן, ב-22 בנובמבר, יעלה "The Fountain", בו יככב ג'קמן לצד רייצ'ל וויז ("המומיה"). הסרט מורכב משלושה סיפורים מקבילים הנפרשים על פני אלף שנים, ובהתחשב שמדובר בפנטזיה רומנטית, הוא גם אמור להסתיים בסוף טוב...

קאזינו רויאל

סרטו הראשון של דניאל קרייג כג'יימס בונד וה-21 לספירה הרשמית יהיה פריקוול שיתאר את ימיו הראשונים של בונד כסוכן הוד מלכותה.

בהתחשב בעובדה שארבעת הסרטים האחרונים בסרה, כולם בכיכובו של פירס ברוסנן – "גולדן איי", "מחר לנצח", "העולם אינו מספיק" ו"תמות ביום אחר", הכניסו כל אחד יותר מקודמו, עד לשיא של 160 מיליון דולר בצפון אמריקה ל"תמות ביום אחר". (שיא כמובן, במספרים מוחלטים – "כדור הרעם", הסרט הרביעי בסדרה, שיצא ב-1965, הכניס אז בצפון אמריקה 63.5 מיליון דולר, השווים היום ל-492 מיליון דולר ומקום 26 ברשימה מותאמת-אינפלציה של הסרטים המכניסים בתולדות הקולנוע), בהחלט אפשר לצפות להשיג זהה, לפחות, ל"רויאל".

עוד סרטים בולטים שיעלו עד סוף השנה

"דגלי אבותינו" – סרט המלחמה המצופה של קלינט איסטווד, שנעשה בתקציב דל יחסית של 55 מיליון דולר יעלה ב-20 באוקטובר, "שנה טובה" - סרטו החדש של רידלי סקוט, עם ראסל קרואו יגיע ב-10 בנובמר, "אפוקליפטו" של האנטישמי הנערץ ביותר בעולם, מל גיבסון, שיגיע סוף כל סוף ב-8 בדצמבר, "רוקי בלבואה" שיחזור מפרישה ב-22 בדצמבר, העיבוד הקולנועי ל"ארגון" יגיע ב-15 בדצמבר ו"הרועה הטוב", עם מאט דיימון, אנג'לינה ג'ולי ורוברט דה נירו, שגם מביים, יגיע ב-22 בדצמבר.

יו ג'קמן - עסוק מעל הראש בעונת החגים. צילום: האתר הרשמי

מילה אופטימית לסיום

לא בטוח שיש לי כזו להציע, מלבד העובדה שהמספרים הנ"ל, למרות שאינם לוקחים בחשבון את מחירי ההפקה שרק עולים ועולים (ומכאן - מקטינים את הרווח), משרים על התעשייה כולה תחושה שהנסיגה נבלמה וכי גם בתקופה שבה למיליונים יש מערכות קולנוע ביתיות וקאזה במחשב, עדיין, כנראה, אין תחליף אמיתי למסך הגדול.

החדשות שעשו את השבוע החולף

בהוליווד רוצים אתכם!
שגעון בחלל: הסדרה המצויירת
ארתור והבלתי נראים
הוליווד: מחסור חמור בנבלים
יו“ר פוקס המאה ה-20 מדבר על הפרויקטים הבאים של האולפן
זה רשמי: לוקאספילם מפסיקה לעשות סרטים

שאלו את יוֹדה

מתים לדעת מה יקרה בסדרה האהובה עליכם? רוצים פרטים על סרט שעומד לצאת? רוצים להתקיל חברים בפרטי טריוויה על קולנוע ולא יודעים איפה לחפש? בשביל זה אנחנו כאן!

שילחו שאלה ליוֹדה באמצעות תגובה לפוסט הזה והוא כבר יסגור לכם את הפינה. השאלות הבולטות והמסקרנות יזכו להבלטה בבלוג ובטור השבועי של ספויילר.

הצטרפו לרשימת התפוצה של ספויילר

להרשמה לקבלת עדכונים שוטפים על חדשות הקולנוע והטלוויזיה, הקליקו כאן.

"ספויילר" מתפרסם באתר סיקור ממוקד בכל יום ראשוןלדף הבית   הדפסה  שלח תגובה לעורך