חיפוש :
  

52 מיליון דולר
סיקור ממוקד כלכלה ותרבות
פורסם : 02/07/2006, 23:19
אלון לוין ויובל בוסתן

ברוב המקרים, הסכום הזה עשוי להישמע מרשים, אבל היום - מדובר בבשורת איוב לאנשים מסוימים. "סופרמן חוזר", אחד משני הסרטים בהם תלתה תעשיית הקולנוע את תקוותיה להתאוששות, התרסק בקופות.  

52 מיליון דולר בסוף השבוע הראשון, סכום שאם סופרמן היה מכניס ביום הפתיחה שלו לא היה מפתיע אף אחד, מבשר רעות לחובבי הדיילי פלאנט באשר הם. נכון, סרט נוסף בטוח יהיה, וקווין ספייסי הנפלא חתום לעוד שניים, אבל אין ספק שהסרט הבא יהיה צנוע יותר.

ואולי מוטב שכך - תקציב לא רישמי שנע סביב 260 מיליון דולר, מראה שמישהו כאן מזמן איבד את הצפון. הדיווחים המגיעים מהסט של "ספיידרמן 3" ההולך ומושלם בימים אלו, על תקציב המתקרב במהירות לכיוון חסר התקדים של ה-300 מיליון דולר, מראה שקלארק קנט לא לבד.

אם לוקחים בחשבון מיסים שונים ועמלות (בעלי אולמות הקולנוע מקבלים 50% מההכנסות, המפיצים הבינ"ל עוד 10%), נראה כי סופרמן יצטרך לנער מעליו את גוש הקריפטונייט ולגייס את כל כוחותיו על מנת לצאת ברווח מהסיפור הזה, וכלל לא בטוח שהוא יעמוד במשימה.

בהחלט ניתן להניח שבמשרדי ההנהלה של "האחים וורנר", הצהרתו של ג'ורג' לוקאס מחודש מרץ ("מצב השוק היום גורם להשקעה של 200 מיליון דולר בסרט להיות בלתי-הגיונית. סרטים כאלה לא יכולים להחזיר את ההשקעה יותר, כמו שקרה במקרה של קינג קונג... בעתיד, כמעט כל סרט מצליח באקרנים יהיה עצמאי. אני מעריך שבשנת 2025 העלות הממוצעת לעשיית סרט תצנח לסביבות ה-15 מיליון דולר"), נראית נכונה מתמיד.

אבל, שלא נטעה – הכשלון של סופרמן הוא לא של האולפן שהפיק אותו, אלא של התעשייה כולה. שבעה מתוך שמונתה הסרטים הגדולים של הקיץ כבר מאחורינו, וסיכום הביניים – רע: "משימה בלתי אפשרית 3" ו"פוסידון" התרסקו, "קוד דה-וינצ'י", "אקס-מן 3" ו"מכוניות" עברו או עומדים לעבור את רף 200 מיליון הדולר, אך לא הפגינו ביצועים יוצאי דופן – אם כבר, "דה וינצ'י", ובעיקר "מכוניות" – עומדים על כ-20% מתחת לממוצע ההערכות בתעשייה ערב עלייתם לאקרנים.

שבעה מתוך שמונה. בהחלט עגום. אז מי נשאר לנו?

ספארו. ג'ק ספארו

לפני שלוש שנים בדיוק, בסוף השבוע השני של חודש יולי, עלה לאקרנים "שודדי הקאריביים: קללת הפנינה השחורה". הסרט, שהופק בתקציב של 140 מיליון דולר, סכום לא מבוטל לפרויקט מקורי, הציג את ג'וני דפ כג'ק ספארו – הפיראט החביב והמשוגע. וגם אורלנדו בלום תרם את שלו. כשהאבק שקע, "שודדי הקאריביים" הכניס 305 מיליון דולר בארה"ב ועוד 350 בעולם כולו, בדרך למקום ה-21 בכל הזמנים בצפון אמריקה, ולמקום ה-25 בהכנסות בעולם כולו.

אחרי שנים של מיחזורים, המשכונים, סרטי אנימציה ועיבודים לספרים, סוף סוף הציגה הוליווד סרט מקורי שהפך ללהיט ענק. מכאן, הדרך הייתה ברורה – אטרקציה על בסיס דמויות הסרט בדיסנילנד, צעצועים לרוב ובעיקר – שני סרטי המשך שצולמו במקביל (שוב במקביל? מה הם לא לומדים שם לקח בהוליווד מ"מטריקס" ו"בחזרה לעתיד?").

הסרט הראשון מבין השניים, שהופקו בעלות כוללת של 400 מיליון דולר, יעלה ביום שישי הקרוב לאקרנים והשני (והשלישי בסה"כ), יגיע אלינו ב-25 במאי 2007. ועוד לפני שעלו לאקרנים שני סרטי ההמשך, לפחות מישהו אחד מתפלל שיהיו סרטים נוספים: ג'וני דפ בעצמו – "הוא דמות כל כך נהדרת... הוא דמות הרבה יותר מדי טובה מכדי לא לשחק אותה יותר לעולם" אמר דפ במסיבת עיתונאים לקידום הסרט לאחרונה.

כרזת הסרט שודדי הקאריביים 2 - התקווה האחרונה?

רגע ההכרעה הגיע

וכך, כשטום קרוז מתנהג כמו גרמלינס שיכור, כשסרטי אסונות כבר לא עושים את זה לאף אחד וכשאפילו סופרמן מקרטע, נדרכת תעשיית הקולנוע כולה לקראת סוף השבוע הקרוב, כשהיא נושאת תפילה להצלחת "שודדי הקריביים 2".

הצלחה – ומנהלי האולפנים, כמו שהם אוהבים, יתנהגו כאילו כל מאות מיליוני הדולרים שנשפכו לריק הקיץ הם אפיזודה חולפת, ויבטיחו כי גם השנים הקרובות יהיו משופעים בסרטים עתירי-תקציב.

כשלון – ואפשר לשכוח מסרטים מקוריים עתירי תקציב לשנים הקרובות (אלא אם כן שם המשפחה שלך זה שפילברג, לוקאס או קמרון).

ביום חמישי הקרוב נפרסם בבלוג ספויילר החדש הערכה לגבי סוף השבוע הראשון של "שודדי הקריביים 2" ונמשיך לעדכן ולעקוב בבלוג אחר נתוני ההכנסות של הסרט, מדי יום, החל מפרסום המספרים הראשונים במוצאי שבת שעוננו.

עוד בחדשות השבוע

· טרנד הפריקוולים בהוליווד נמשך – אחרי באטמן וחניבעל לקטר, מתחילים לחשושים בכיוון של סרט חדש בסדרת "מסע בין כוכבים". הסרט צפוי לתאר את שנותיהם הראשונות של קפטן קירק ומר ספוק ביחד. בעוד טרם נמסר מי מיועד לגלם את ספוק, המועמד המוביל לגלם את קירק נשמע כרעיון די מוצלח – מאט דיימון.

· למעריצי "24" – מפיקי הסדרה, שצילומי העונה השישית שלה עומדים להתחיל באמצע החודש הבא (ואיתם גם הספויילרים...), שלחו בקשת ליהוק לסוכנויות השחקנים, בה מתוארים שלושת הרעים של העונה הבאה. למרות שכבר נבחרו, שמותיהם של השחקנים טרם פורסמו רישמית (כנראה במהלך השבוע), ועד אז נסתפק בזה: בעונה הבאה שוב הרעים יהיו ערבים, ולמנהיג שלהם ייקראו... אסד (מובארק, כך נראה, נשאר על רצפת חדר העריכה).

· ופעם אחרונה ג'וני דפ לסיום – דפ מצטרף ל"אני אגדה" (I am Legend), המבוסס על ספרו של ריצ'ארד מאת'יסון. דפ יגלם, ככל הנראה, את דמותו של בן קורטמן, שכנו של רוברט נוויל (וויל סמית'), שהופך למנהיג הערפדים. על פי הסיפור, סמית' יגלם את האדם האחרון שנותר על פני כדור הארץ, כשכל שאר הגברים, הנשים והילדים הופכים לערפדים שרוצים לשתות את דמו (תרתי משמע). סמית' מנצל את אור היום לצייד, ומבלה את הלילות כלוא בביתו, מתפלל כבר שיגיע הבוקר... הצילומים יחלו בספטמבר הקרוב.

"ספויילר" מתפרסם באתר סיקור ממוקד בכל יום ראשון
החל מהשבוע הבא, הטור השבועי של ספויילר יתפרסם במדור "כלכלה ותרבות" ובבלוג "ספויילר" החדש.לדף הבית   הדפסה  שלח תגובה לעורך