חיפוש :
  

קדחת הפריקוולים
סיקור ממוקד כלכלה ותרבות
פורסם : 05/11/2006, 00:14
אלון לוין ויובל בוסתן

הירידה ברווחיהם של אולפני הסרטים הביאה אותם להשקיע במשך שנים בעיקר ב"מניות בטוחות" דוגמת סרטי המשך. לאחרונה, הפכו הפריקוולים (הקדימונים), המתארים את שארע לפני הסרט המקורי, למניה הבטוחה החדשה...  

רובנו מכירים את התחושה הזו – לשבת בבית הקולנוע, באמצע או בסופו של סרט טוב ולחשוב "מעניין מה היה קודם?". בהוליווד, כך נראה, עלו על הנקודה ושורה של קדימונים (פריקוולים) מהשנים האחרונות ובעיקר – אלו שנמצאים בשלבי הפקה - מוכיחים כי העתיד (והכסף) נמצא בעבר.

טרילוגיית מלחמת הכוכבים מהשנים האחרונות הקדימה כרונולוגית את הטרילוגיה המקורית, דרקון אדום הקדים את שתיקת הכבשים ואפילו איש העטלף התחיל מההתחלה עם באטמן מתחיל, שאף יזכה להמשך משלו בעוד שנתיים.

להלן רשימה ותמונת מצב על הפריקוולים הבולטים שצפויים להגיע בשנים הקרובות, לפי סדר היציאה שלהם לאקרנים.

הסרט: קאזינו רויאל
פריקוול ל: סדרת ג'יימס בונד (20 סרטים, 1962-2002)
סה"כ הכנסות בצפון אמריקה: 1.2 מיליארד דולר
תאריך יציאה בארה"ב: 17/11/2006

סכום של 1.2 מיליארד דולר ל-20 סרטים אולי לא נשמע משהו, אבל אם לוקחים בחשבון את העובדה שמחירי הכרטיסים בשנות ה-60 היו נמוכים משמעותית, מבינים מדוע איש אינו חושב להרוג את ג'יימס בונד. לדוגמא, "כדור הרעם", הרביעי בסדרה שיצא ב-1965, הכניס בזמנו "רק" 63 מיליון דולר, אך אלו שקולים ל-492 מיליון דולר במונחים של היום, מה שמדרגים אותו במקום ה-26 ברשימת הסרטים שמכרו הכי הרבה כרטיסים בצפון אמריקה בתולדות הקולנוע.

והנה, אחרי 44 שנים ו-20 סרטים, החליט מי שהחליט בחברת ההפקה כי הגיעה הזמן לחזור להתחלה. במקרה של ג'יימס בונד, שכמעט כל הסרטים בסדר עוקבים אחר אותה התבנית, נראה כי מדובר בהחלטה ראויה.

קאזינו רויאל הוא הספר הראשון שיוצר הסדרה, איאן פלמינג כתב ובו הוא מציג למעשה את המקור לכל השטיקים של בונד – מה מושך אותו לאקדחים, הימורים, מכוניות ובחורות (כנראה שלמפיקים לא ברור למה מישהו יימשך לכל אלו, אז הם החליטו להקדיש סרט שלם שיסביר זאת). ג'ודי דנץ' הנפלאה חוזרת כ-M, שכאן נותנת לבונד בפעם הראשונה את הרישיון להרוג. העלילה עצמה, אם אתם מתעקשים, עוסקת במאבק בין בונד לבין בעל קאזינו עשיר המממן טרור.

שיר הנושא של כריס קורנל נשמע רע, אבל הטריילרים והביקורות הראשונות נשמעות מבטיחות. מאוד.

בונד. ג'יימס בונד. צילום: סרטי קולומביה

הסרט: עלייתו של חניבעל
פריקוול ל: טרילוגיית חניבעל לקטר (3 סרטים, 1991-2002)
סה"כ הכנסות בצפון אמריקה: 390 מיליון דולר
תאריך יציאה בארה"ב: 07/02/2007

כאילו טרילוגיה שלמה של אכילת חלקי אדם לא הספיקה לנו, חניבעל לקטר מתעתד לחזור לחיינו בפברואר 2007 בסיפור חדש שיראה לראשונה איך הכל התחיל.

לקטר הגיח לאוויר העולם ב-1981 בספר "דרקון אדום" של תומאס האריס, שהמשיך וכתב את שלושת הספרים הבאים – "שתיקת הכבשים" (1988), "חניבעל" (2001) ולאחרונה, בספר-פריקוול "עלייתו של חניבעל" (2006), אשר מפגיש אותנו עם חניבעל לקטר בן ה-10, בליטא של 1944.

בדקות הראשונות של הסרט (אזהרת ספויילר– צבעו את השורות הבאות לקריאה) – לקטר ומשפחתו, כולל אחותו התינוקת, נאלצים לברוח מביתם ביחד עם המשרתים, בעקבות הפצצות של מטוסי גרמניה הנאצית. בעוד משפחתו של לקטר מצליחה להגיע לבקתת מסתור, שישה מחברי המיליציה המקומית שהתחבאו בביתם נתפסים ע"י הנאצים ומצהירים על חלומם להצטרף ל-SS (סוף ספויילר).

אחרי מספר חודשים, על רקע הצבא הנאצי שנסוג מפני התקפת הכוחות הרוסים, (אזהרת ספויילר– צבעו את השורות הבאות לקריאה) - הקרבות מגיעים למפתן ביתם של הלקטרים, ושני הוריו של חניבעל נהרגים בחילופי האש. ששת חברי המיליציה עוברים ליד בית המסתור, וכשהם גוועים ברעב, הם פורצים לבקתה, מגלים את חניבעל ואת אחותו התינוקת, ומחליטים, למרבה הזוועה, לאכול אותה לארוחת ערב ולהשאיר את חניבעל בתור בן-ערובה לעוד כמה שנים, עד שהוא מצליח לברוח (סוף ספויילר).

העלילה קופצת כ-8 שנים קדימה ומתחילה להישמע דומה באופן מחשיד ל"באטמן מתחיל" (אזהרת ספויילר– צבעו את השורות הבאות לקריאה) – חניבעל מצליח לברוח ולהגיע לקרובת משפחה בצרפת, שם הוא לומד אומניות לחימה יפניות, ויוצא למסע נקמה נגד ששת חברי הכנופיה הרעבים. איך זה נגמר? נסתפק ברמז – עם סכין, מזלג ומלחייה. (סוף ספויילר).

"חניבעל: השנים הראשונות" יעלה לאקרנים ב-9 בפברואר 2007.

חניבעל לקטר הילד ואחותו. צילום: אמ. ג'י. אם.

הסרט: וולוורין, מגנטו
פריקוול ל: טרילוגיית אקס-מן (3 סרטים, 2000-2006)
סה"כ הכנסות בצפון אמריקה: 600 מיליון דולר
תאריך יציאה בארה"ב: המחצית הראשונה של 2008

כשיו ג'קמן לוהק לתפקיד "וולוורין" (שנולד תחת השם ג'יימס הואלט אבל ידוע גם בכינוי "לוגן") בסרט האקס-מן הראשון, רבים בקרב המעריצים השרופים הרימו גבה – ג'קמן שונה פיזית וגבוה ב-30 ס"מ מדמותו של וולוורין, כפי שזו מתוארת בחוברות הקומיקס, לא עניין של מה בכך לדמות. הופעתו המרשימה של ג'קמן הפיגה את החששות כבר בסרט הראשון ו"וולוורין" של הטרילוגיה הקולנועית נחשב לקרוב ביותר לבן-דמותו המצויר.

אקס-מן 3 היה האחרון בסדרה, לפחות לעת עתה, וכעת עובר מוקד העניין לסרטים עצמאיים לדמויות המרכזיות. שניים כאלו כבר נמצאים בפיתוח - "מגנטו" ו-"וולוורין".

"מגנטו" יעקוב אחר שנותיו הראשונות של המגנט האנושי, אותן העביר לא פחות ולא יותר – באושוויץ. הסרט יעקוב אחר מגנטו היהודי, ניצול טרי מהשואה, שמגיע לארה"ב בשנות ה-50 המוקדמות. איאן מק'קאלן, שגילם את הדמות בטרילוגיה הקולנועית, סרב בתחילה להצעה לגלם את מגנטו הצעיר (אחרי הכל, הילד כבר בן 69), אבל השתכנע לאחר שראה אפקט ממוחשב שיציג אותו כצעיר יותר. הסרט נמצא כרגע בשלב כתיבת הטיוטה השנייה של התסריט ולא נראה כי הוא יגיע לפני קיץ 2009, במקרה הטוב.

את יו ג'קמן, לעומת זאת, לא רק שלא הייתה כל בעיה לשכנע לשחק ב"וולוורין", אלא שהוא אף התמנה לאחד מהמפיקים ונראה כי הוא פשוט לא יכול לחכות כבר: "אם הסרט היה יכול להיות מוכן לקיץ הקרוב (2007), זה היה נהדר, אבל זה תלוי בהרבה גורמים שצריכים להסתדר. בכל מקרה, אני לא רוצה שהסרט ייצא כמו אקס-מן 4, אלא כמו משהו עצמאי - "וולוורין" יתמקד בדמות, כך שבסופו של הסרט הצופה יכיר אותו וידע שהוא בחור טוב. הוא לא בחור נחמד, אבל הוא בהחלט בחור טוב שכדאי לך שיהיה בצד שלך".

"וולוורין" צפוי להתמקד בשנות ה-20 של לוגן, שנלחם בוייטנאם, ובכניסתו לפרויקט X. ברט ראטנר (אקס-מן 3, טרילוגיית שעת שיא) נמצא במו"מ מתקדם לביים את הסרט, שסביר שיגיע רק במחצית הראשונה של 2008.

וולוורין בפעולה . צילום: פוקס המאה ה-20

הסרט: מסע בין כוכבים 11 (שם זמני)
פריקוול ל: סדרת מסע בין כוכבים (10 סרטים, 1979-2002)
סה"כ הכנסות בצפון אמריקה: 755.5 מיליון דולר
תאריך יציאה בארה"ב: קיץ 2008

הסרט ה-11 בסדרת מסע בין כוכבים יתאר את שנות האקדמיה של קפטן ג'יימס טי. קירק ומר ספוק. הבמאי ג'יי.ג'יי. אברהמס (משימה בלתי אפשרית 3) נשמע נלהב לקראת תחילת העבודה על הפרויקט: "עוד לא התחלנו עם הליהוק והתסריט רק נכתב בימים אלו, אבל יסודות הסיפור סגורים והוא מגניב ביותר".

פרטי העלילה של הסרט החדש נשמרים לעת עתה בסוד, אך ליאונרד נימוי, מר. ספוק בשבילכם, גילה לעיתון הסאן של טורונטו כי פנו אליו מהפקת הסרט והודיעו לו כי ייתכן וירצו בהשתתפותו בסרט החדש: ”זה היה מאוד כללי - יכול להיות שהם רוצים אותי ואת ביל (שאטנר, שגילם את קירק, מ.י.), לצלם סצינה להתחלת הסרט שתמצב את כולו כפלאשבק - אבל זה רק השערה שלי“.

כדי להתחיל ולעורר את התיאבון, שיפצו אולפני פאראמונט את כל פרקי הסדרה המקורית, המירו אותם לתקן דיגיטלי, הוסיפו אפקטים והעלו לשידור ברשת CBS האמריקנית. כל פרקי הסדרה ישודרו ברצף, החל מהחודש שעבר ועד מאי 2008, ממש בזמן ליציאת הסרט החדש.

מר ספוק. בקרוב יחזור לאקדמיה. צילום: פאראמונט

הסרט: הבלתי משוחדים: עלייתו של אל קאפונה
פריקוול ל: הבלתי משוחדים (סרט אחד, 1987)
סה"כ הכנסות בצפון אמריקה: 76 מיליון דולר
תאריך יציאה בארה"ב: טרם נקבע, כנראה 2008

ברייאן דה פלמה, שביים את הסרט המקורי עטור השבחים, יחזור ויביים גם את הפריקוול, אך נראה כי שון קונרי, קווין קוסטנר וכנראה שגם רוברט דה נירו לא יחזרו. הסרט יתמקד בהגעתו של קאפונה לשיקאגו, בעלייתו לגדולה בעולם התחתון ובתחילת העימות שלו עם השוטר ג'וני מלון (אותו גילם קונרי בסרט המקורי, תפקיד שאף זיכה אותו בפרס האוסקר לשחקן המשנה הטוב ביותר).

למרות רצונו של דה פלמה להתקדם עם הסרט, לא זו בלבד שעוד אין תאריך לתחילת הצילומים – עוד אין אפילו אולפן שיפיק את הסרט. דה פלמה הודיע כי בחודשיים הקרובים הוא יעבור בין מנהלי האולפנים ויציע להם את הסרט. יש להניח כי המימון אכן יימצא ואז גם נדע האם הפריקוול יהיה מוכן בכל זאת לחגיגות 20 שנה ל"בלתי משוחדים" כפי שדה-פלמה מקווה, או שהסרט יהיה מוכן רק ב-2008, מה שכרגע נראה כאפשרות הסבירה יותר.

הבלתי משוחדים - פריקוול לכבוד חגיגות 20 שנה. צילום: פאראמונט

הסרט: ההוביט
פריקוול ל: טרילוגיית שר הטבעות (3 סרטים, 2001-2003)
סה"כ הכנסות בצפון אמריקה: 1.03 מיליארד דולר
תאריך יציאה בארה"ב: דצמבר 2009 לכל המוקדם

זהו כנראה הפרויקט המצופה ביותר מכל הרשימה – הטרילוגיה הקולנועית, שעלתה לאקרנים כמעט 50 שנה לאחר פרסום הספרים, זכתה להצלחה מסחררת והסרט האחרון, "שיבת המלך" אף זכה ב-11 פרסי אוסקר, כולל לפרס הסרט הטוב ביותר.

כעת, כל העיניים מופנות את "ההוביט", שפורסם ב-1937, כמעט 20 שנה לפני "שר הטבעות", שהחל כהמשכון ל"ההוביט" אבל הפרויקט גדל והגיע לנפח גדול כ"כ עד שההוביט, שאירועיו מתרחשים כ-60 שנה לפני אירועי שר הטבעות, נחשב היום כפריקוול לטרילוגיה.

בניגוד ל"שר הטבעות", שזכויות ההסרטה עליו ברורות, הזכויות על "ההוביט" נמצאות בבוררות משפטית בין ניו-ליין סינמה (שהפיקו את שר הטבעות) לבין אולפני MGM הותיקים, שכבר הכריזו שהם מעוניינים להפוך את "ההוביט" לסרט אחד או אפילו שניים (מן הסתם, עקב הרווח הצפוי).

פיטר ג‘קסון, במאי הטרילוגיה והמועמד הטבעי לביים את "ההוביט" הגיב להצהרות מ-MGM באומרו: ”קמתי בבוקר וראיתי את הידיעה. תאמינו או לא, מעולם לא דיברתי עם אף אולפן על לעשות את ההוביט. אני בהחלט מעוניין לעשות את הסרט מתישהו, אבל כדאי שמישהו יתקשר אלי כי היומן שלי הולך ומתמלא מיום ליום, וכרגע נראה שלא יהיה לי זמן בארבע השנים הקרובות לפחות. מצד שני, אם מישהו מאחד האולפנים בעלי הזכויות היו מתקשרים אלי ומציעים לי תקציב בלתי מוגבל להשלים את ההוביט עד, נניח, חג המולד 2009, אז… לא יודע – אולי זה היה מסתדר, אבל עד היום אף אחד עוד לא התקשר אלי והציע לעשות את ההוביט - אף אחד!“

”אם הייתי עושה את ההוביט אז הייתי מנסה להחזיר כמה שיותר מהדמויות משר הטבעות – יש שם אפילו תפקיד ללגולס – אבא שלו גם מופיע בזה, כמו גם סרומאן, גנדלף כמובן, ואפשר להחזיר את אלרונד, גאלאדריאל וארוואן – הרי בני הלילית חיים מאות שנים... בכל מקרה, אני חושב שהרעיון של לעשות שני סרטים מ“ההוביט“ הוא חכם מאוד – אחת הבעיות עם הספר זה שהוא סיפור ילדים די פשוט, שלא נותן את אותה התחושה של שר הטבעות. אבל עם עושים שני סרטים, אז אפשר להפוך את הסיפור לעמוק יותר, ולהתמקד גם בגנדאלף, במועצה הלבנה, בחזרתו של סאורון ואולי אפילו גם בהתגנבות של גולום אל תוך מורדור ובאראגורן שומר על המקדש – יהיה פשוט נהדר לעבוד שוב עם ויגו (מורטנסן, שגילם את אראגורן בשר הטבעות)“.

פחות משבוע אחרי הצהרתו זו של ג'קסון, הגיעה התגובה מכיוון יו"ר MGM: ”ההצלחה המדהימה של פיטר ג‘קסון עם טרילוגיית שר הטבעות הופכת אותו למועמד המוביל והאידיאלי לביים את ”ההוביט“. MGM תשתף פעולה עם הבמאי זוכה פרס האוסקר בשמחה בסרט הזה, שיהיה הפקה משותפת של MGM וניו-ליין סינמה ואני בטוח ש-50,000 המעריצים שפנו אלינו בשבועות האחרונים ישמחו לשמוע שכבר ניהלנו שיחות ראשוניות עם נציגיו של מר ג‘קסון“.

מה זה אומר? ש“ההוביט“ מתקרב, אבל לא הייתי מזדרז לפנות מקום ביומנים. כמו שג‘קסון אמר, במקרה הטוב הוא יהיה מוכן לחג המולד בעוד שלוש שנים…

שר הטבעות - בקרוב הפריקוול. צילום: ניו-ליין סינמה

שאל את יוֹדה

מתים לדעת מה יקרה בסדרה האהובה עליכם? רוצים פרטים על סרט שעומד לצאת? רוצים להתקיל חברים בפרטי טריוויה על קולנוע ולא יודעים איפה לחפש? בשביל זה אנחנו כאן!

שילחו שאלה ליוֹדה במייל (yoda@sikurmemukad.com) או באמצעות תגובה לפוסט הזה והוא כבר יסגור לכם את הפינה.

החדשות שעשו את השבוע החולף

טריילר: Blood Diamond
סטיבן סודרברג מכין שני סרטים על צ‘ה גווארה
שרק 3 יגיע רק במאי, אבל בדרימוורקס כבר עובדים על הרביעי
האחים ואשובסקי חוזרים!
טריילרים לאוון הגדול מכולם ולסרט הדבורים של סיינפלד
עסקאות השבוע החולף

הצטרפו לרשימת התפוצה של ספויילר

להרשמה לקבלת עדכונים שוטפים על חדשות הקולנוע והטלוויזיה, הקליקו כאן.

"ספויילר" מתפרסם באתר סיקור ממוקד בכל יום ראשוןלדף הבית   הדפסה  שלח תגובה לעורך