חיפוש :
  

ספויילר
סיקור ממוקד כלכלה ותרבות
פורסם : 14/05/2006, 00:02
אלון לוין ויובל בוסתן

השבוע בספויילר – סילבסטר סטאלונה עומד להחזיר לחיינו את שני הגיבורים שהקנו לו את פרסומו – רוקי ורמבו. וגם- תשובה לשאלה לאן נעלם ג'יימס קמרון מאז עשה את טיטאניק ואישור (כמעט סופי) לאינדיאנה ג'ונס 4.  

רוקי בלבואה

30 שנה וארבעה סרטי המשך אחרי שקיבל את ההזדמנות הראשונה שלו מול אפולו קריד, הולכים ומסתיימים צילומי הסרט השישי בסדרה . כמו בסרטים הקודמים, גם הפעם סטאלונה אחראי על הסיפור, וכמו בסרטים השני, השלישי והרביעי – הוא גם מביים.

למרות שהסרט הראשון בסדרה היה מצוין והשני, לכל הפחות- סביר, שלושת המחדלים שהגיעו לאחר מכן האפילו על האיכויות שהפגין רוקי בנעוריו, שמו את הסדרה כולה למטרה נוחה להשתלחויות, השמצות וסאטירה והפכו כל זיכרון טוב על "רוקי" הראשון למעומעם.

למרות זאת, את ההישגים שרשם הסרט הראשון גם עשרה סרטי המשך גרועים לא יוכלו לקחת ממנו- "רוקי" הראשון היה מועמד ללא פחות מ-10 אוסקרים וזכה ב-3, כולל הסרט והבמאי הטובים ביותר. סילבסטר סטאלונה, שהיה מועמד לפרס השחקן והתסריטאי הטוב ביותר, היה לשלישי בלבד שרשם הישג זה, אחרי שניים מענקי הקולנוע בכל הזמנים – צ'ארלי צ'אפלין, שרשם מועמדות כפולה על "הדיקטטור הגדול" ב-1940, ואורסון ווילס שרשם הישג דומה עבור "האזרח קיין" שנה לאחר מכן.

הסרט השני עוד זכה בפרס הסרט הטוב ביותר בטקס בחירת הקהל, אך הסרטים השלישי עד החמישי כבר כיכבו כולם בטקס פרסי ה"ראזי", המחולקים לסרטים הגרועים ביותר (בסה"כ "זכו" השלושה ב-5 מ-17 המועמדויות שלהם).

והנה, בכל זאת ולמרות שנראה שהוא לא ממש חסר לאיש, מתעקש סטאלונה לחזור לסיבוב אחד אחרון בהחלט (כנראה). גל התגובות והבדיחות שרצו ברשת עם תחילת העבודה על הסרט היה עצום והיו לא מעט מגיבים שהציעו לשמור את השורה הראשונה בטקס פרסי ה"ראזי" בשנה הבאה לסטאלונה ולצוותו. ואז, לפני כחודש, דלף (ספק הודלף) התסריט לרשת.

כל מי שקרא את התסריט (ולמען הדיוק מדובר בטיוטה שנייה של התסריט, האחרונה לפני הגרסה שאיתה מצלמים) וכל מי שהתבטא לגביו בפומבי חזר על אותו דבר: זה הסרט הכי טוב מאז רוקי המקורי, והוא עד כדי כך יוצא דופן שהוא יכול לעמוד גם כסרט עצמאי, מבלי להיחשב כסרט המשך לחמישה הראשונים.

אז על מה כל המהומה? "רוקי בלבואה" זהו בעצם סיפור על מה אדם עושה עם שארית חייו אחרי שהנשמה התאומה שלו מתה, אחרי שכל הנכסים והחברים שהיו לו אינם עוד, ולא נותר לו דבר, מלבד זיכרונותיו מימים עברו.

(אזהרת ספויילר– צבעו את השורות הבאות לקריאה) - כל הגלגל הראשון של הסרט סובב סביב הציר הזה, של האובדן ואי הידיעה, כשרוקי, ללא אדריאן שנפטרה, מסתובב בשכונה הישנה עם פולי, שלשם שינוי נראה הרבה יותר סגור על עצמו מאשר רוקי שממשיך לחיות בעבר. למעשה, כמעט כל המחצית הראשונה של הסרט איטית מאוד ועוסקת הרבה יותר בפיתוח הדמויות, לעומקים שלא ידענו מאז רוקי 1. (סוף ספויילר)

החצי השני של הסרט, לעומת זאת, כבר מהיר ודרמטי יותר (אזהרת ספויילר– צבעו את השורות הבאות לקריאה) – אחרי שסימולטור ממוחשב שמוצג בתוכנית טלוויזיה מראה כי רוקי היה מנצח את האלוף הנוכחי, מייסון "השורה" דיקסון, רוקי מחדש את רישיון האגרוף שלו. בדרך, רוקי מתיידד עם מארי (אותה מארי מרוקי 1 למי שזוכר). נראה כי מארי היא הדמות שמסמלת את המוטיב של כל סדרת הסרטים: זה לעולם לא מאוחר מדי להתחיל לעשות משהו עם החיים שלך. רוקי עוזר לה ובתמורה היא ובנה הסורר עוזרים לרוקי לקראת הקרב הגדול בו, לפי הטיוטה הזו לפחות, הוא מפסיד בהחלטת שופטים. (סוף ספויילר).

סטאלונה צילם ארבעה (!) סופים שונים לסרט הזה ולפחות בשניים מהם (אזהרת ספויילר– צבעו את השורות הבאות לקריאה) רוקי מת. מה שהיה התכנון המקורי לרוקי 5 (שם הוא צילם "רק" שני סופים שונים), נראה מתאים ומתבקש בסרט הנוכחי, אך יעברו עוד כמה חודשים לפני שנדע סופית אם אחרי 30 שנה, רוקי סוף סוף תלה את הכפפות. (סוף ספויילר).

בשורה התחתונה- "בלבואה", מבין כל סרטי הסדרה, מסתמן כשני ברמתו רק לסרט המקורי וההבדל באיכות ביניהם יהיה תלוי בטיוטה הסופית ובביצוע. מבט חטוף למעלה על רשימת הפרסים בהם זכה הסרט המקורי, מלמדת כי גם "קרוב" לסרט המקורי עשוי להיות מרשים ביותר.

רוקי בלבואה יעלה לאקרנים ב-9 בפברואר 2007 וקליפ ראשון מתוכו ניתן לראות כאן.

סילבסטר סטאלונה בצילום ראשון מתוך רוקי בלבואה. צילום: סרטי סוני

רמבו 4

סטאלונה לא מתכוון להסתפק בהמשך לרוקי- מיד לאחר השלמת "בלבואה" תזכה דמות נוספת שלו לסיבוב נוסף – ג'ון רמבו. סטאלונה, אשר יביים את הסרט ויכתוב את התסריט, אמר לאחרונה לגבי רמבו 4 : "יש לי את החזון שלי לגבי הכיוון החדש שאליו אני רוצה לקחת את הדמות. רמבו הוא דמות טובה אבל אף פעם לא הייתה לו הזדמנות להתפתח. הוא לא רק בחור שיורה לכל הכיוונים- הוא אדם שבור שנקרע מבפנים כתוצאה מאלימות ומלחמות. זה כל מה שהוא הכיר וזה הדבר היחיד שהוא עושה טוב באמת. אני רוצה להראות עוד מצדדים אחרים שלו, כדי שהקהל יעריך יותר את פעולותיו בסרט החדש".

נכון להיום, הדיווח היחיד שדלף לרשת הגיע ממקורב להפקה, שמסר כי הסיפור משלב יפה בין רמבו הצעיר מהסרט הראשון לבין התנהגות הדמות בשני סרטי ההמשך. הצילומים לסרט, שהיו מתוכננים להתחיל בחודש הבא נדחו לאזור יולי-אוגוסט.

תאריך יציאה עדיין לא נקבע, אך הוא יעלה לאקרנים, ככל הנראה, במהלך 2007.

גם רמבו חוזר לסיבוב נוסף. צילום: סרטי קרולקו

הפרויקטים הבאים של ג'יימס קמרון

ג'יימס קמרון, האיש שאחראי ללהיטים דוגמת "שובו של הנוסע השמיני", "מצולות", "שקרים אמיתיים", "טיטאניק" ושני הסרטים הראשונים בסדרת "שליחות קטלנית" (סדרה שתזכה גם היא לחלק רביעי בקרוב), די נעלם מאז הטביע את האונייה בחורף 1997.

ב-9 השנים שחלפו מאז "טיטאניק" שובר השיאים (מעל 600 מיליון דולר הכנסות בצפון אמריקה, 1.8 מיליארד בעולם כולו), צץ קמרון פעם בשנה בממוצע- פעם כמפיק בסרט קטן, פעם בתיעוד צלילת מחקר לטיטאניק ופעם בדיווחים על פרויקטים מתקרבים שלו.

קמרון מחזיק בשיא יוצא דופן- ארבעת סרטיו האחרונים היו כולם לסרטים היקרים ביותר בהיסטוריה כשעשה אותם – מ"מצולות" ב-1989 שעלה 80 מיליון דולר , דרך "שליחות קטלנית 2" שעלה 102 מיליון ב-1991, "שקרים אמיתיים" שעלה 115 מיליון ב-1994 ועד, כמובן, "טיטאניק", שעלה 200 מיליון דולר ב-1997. נתונים אלו לבד מספיקים על מנת למשוך עניין לסרטים הבאים שלו, שמתעכבים כבר מספר שנים.

אחרי 9 שנים של שקט, נראה כי ההמתנה עומדת בפני סיום- קמרון, שרגיל כאמור לעשות דברים בגדול, הודיע לאחרונה כי הוא החל לעבוד על לא פחות מארבעה סרטים! הסרט הראשון מיועד לצאת בקיץ הבא, השני בקיץ 2009 והשניים הנוספים, שעליהם סרב קמרון למסור פרטים, אחריהם.

כל ארבעת הסרטים יופצו על ידי פוקס המאה ה-20, וכפי שמסתמן כרגע, לפחות שני הסרטים הראשונים יצולמו בטכנולוגיה תלת-ממדית דוגמת זו שראינו ב"רכבת לקוטב" בשנה שעברה.

הסרט הראשון מכונה "פרויקט 880" (Project 880) וכל שידוע עליו הוא שמדובר בסיפור אהבה המתרחש על רקע מלחמה בין-כוכבית. הסרט השני נקרא "Battle Angel" והוא יבוסס על שלושת הספרים הראשונים בסדרת ספרי המנגה היפנים של יוקיטו קישירו. עלילת הסרט מתרחשת במאה ה-26, 300 שנים לאחר מלחמה גדולה שהובילה להתמוטטות החברה האנושית.

ג'יימס קמרון - חוזר לעניינים. צילום מתוך: רוחות מהמצולות

עוד בחדשות השבוע

· צילומי הסרט "שעת שיא 3" יתחילו לקראת סוף הקיץ, עם אותו צוות שעשה את השניים הראשונים. האחרון לאשר השתתפותו היה הכוכב כריס טאקר, שמשך את המו"מ במשך חודשים, עד אשר ניאות להסכים לשכר צנוע של 20 מיליון דולר. ג'קי צ'אן, אגב, יסתפק ב-15 מיליון, אך יקבל לידיו גם את זכויות הפצת הסרט בסין ובהונג-קונג.

עלילת הסרט תתרחש הפעם בפריז ותכלול מאבק של שני הכוכבים עם משפחה סינית של פשע מאורגן בעיר. ברט ראטנר, במאי הסרט, אמר בראיון שלשום כי "החלום שלי הוא להביא לסרט את יאו מינג" (שחקן הכדורסל הסיני המשחק ב-NBA), "אני רוצה לשחזר את הסצינה של ברוס לי שנלחם עם קארים עבדול-ג'באר, אבל לעשות את זה הפוך ולהראות קרב בין מינג ולכריס טאקר"...

·  "אני אגדה" (I am Legend) יגיע בקיץ הבא. וויל סמית' יככב בקיץ הבא בסרט המבוסס על ספרו של ריצ'ארד מת'אסון. סמית' ישחק את האדם האחרון על פני כדור הארץ, אבל הוא לא ממש יהיה לבד, שכן כל שאר האנשים הנותרים סביבו הפכו לערפדים המחפשים למצוץ את דמו...

· אינדיאנה ג'ונס 4 - חסרה רק ההודעה הרישמית- ג'ורג' לוקאס, מפיק ויוצר הסדרה,אמר שלשום כי הסרט החדש יתמקד יותר בסיפור ופחות באפקטים- "אני חושב שטום קרוז (עם האכזבה מהכנסות משימה בלתי אפשרית 3) הוכיח כי אנשים כבר משתעממים מסתם סרטי אקשן. הם רוצים לראות משהו אחר ואני חושב שאינדיאנה ג'ונס הוא, בעיקר, משהו אחר... אנחנו עובדים על הסרט. נכון שאנחנו אומרים את זה כבר 10 שנים, אבל עכשיו זה מתקדם. עדיין יהיה בזה הרבה אקשן והומור, אבל הוא יהיה שונה לגמרי מהקודמים". עוד הוסיף לוקאס כי התסריט סוף סוף הושלם והצילומים יחלו "ככל הנראה, בשנה הבאה".

"ספויילר" מתפרסם באתר סיקור ממוקד בכל יום ראשון
החל מהשבוע הבא, הטור השבועי של ספויילר יתפרסם במדור "כלכלה ותרבות" ובבלוג "ספויילר" החדש.לדף הבית   הדפסה  שלח תגובה לעורך