חיפוש :
  

ספויילר
סיקור ממוקד כלכלה ותרבות
פורסם : 21/05/2006, 00:02
אלון לוין ויובל בוסתן

השבוע בספויילר- מבט ראשון לסדרה החדשה המבטיחה ביותר בטלוויזיה האמריקנית בעונה הבאה, ספיידרמן 3 שובר שיאי תקציב וגם סקירה ראשונה של התסריט מאחד הסרטים הבולטים של הקיץ הבא- הרובוטריקים!  

בחודש מאי מסתיימות רוב סדרות הטלוויזיה המרכזיות, אשר מוחלפות באופן זמני, אצלנו כמו בארה"ב, בתוכניות קיץ, עד תחילתה של העונה הבאה, בחודשים ספטמבר-אוקטובר.

בשבועות הקרובים נסקור כאן את ההתפתחויות האחרונות בתחום סדרות הטלוויזיה- אילו סדרות בוטלו, אלו ימשיכו לעונה נוספת ומהן הסדרות החדשות המבטיחות ביותר לעונה הבאה.

למען הסדר הטוב, נסקור את הסדרות השונות לפי הרשתות המשדרות אותן ונפתח עם רשת NBC, שירדה מגדולתה בשנתיים האחרונות, אחרי שהייתה באופן קבוע אחת משתי הרשתות המובילות במשך יותר מ-20 שנה.

העונה החדשה של NBC

רשת NBC, טבעה את המושג "Must See Thursday"- במשך 21 שנים, מ-1983 ועד 2004, אף רשת לא יכלה ל-NBC ברייטינג של ימי חמישי (בממוצע עונתי). הסיבות לכך היו ברורות - הרשת הטילה את עיקר משקלה על היום הזה ויצרה משבצת מיוחדת עבור סדרת הדגל שלה - מחופשי על הבר, דרך פרייזר, סיינפלד ועד חברים – כולם שובצו בימי חמישי בתשע בערב.

ביטולה של חברים הציב את NBC, לראשונה זה שני עשורים, ללא סדרת דגל מבוססת שיכלה למלא את החלל. ג'ואי, הספין-אוף של חברים, כשלה במשימתה עד שבוטלה לבסוף לפני כחודש.

העונה האחרונה, שהייתה קטסטרופלית במונחי רייטינג של NBC (ואפילו את יום חמישי המפורסם לא הצליחה לנצח אפילו פעם אחת במהלך השנה) הספיקה בקושי כדי לסיים את העונה ברווח. "בקושי", עבור הרשת שהובילה את הטלוויזיה האמריקנית בעבר, נחשב לכשלון שהוביל את מנהלי הרשת להחליט על רמונט כללי : לא פחות מ-15 סדרות נזרקו, כולל אפקט הפחד, וויל וגרייס, הבית הלבן וג'ואי.

במקומן, תציג הרשת שש דרמות וארבע קומדיות חדשות, אשר במבט ראשון, אם להתבטא בעדינות, אינן נראות כמשהו שנזכור בעוד חמש שנים. כולן, למעט אחת:

אולפן 60 בשדרות סנסט (Studio 60 on the Sunset Strip) - בלי שום ספק הסדרה המבטיחה ביותר ברשת NBC ואולי בטלוויזיה האמריקנית כולה בעונה הבאה – אהרון סורקין, יוצר הבית הלבן, מביא סדרת דרמה קומית (בערך כמו שהבית הלבן הייתה קומית), על העבודה מאחורי הקלעים של תוכנית מערכונים.

צוות השחקנים מבטיח במיוחד : בראדלי וויטפורד ("הבית הלבן") הוא דני טריפ, במאי תוכנית המערכונים, מאת'יו פרי ("חברים", זכה גם לאמי על תפקיד אורח ב"הבית הלבן") הוא מאט, התסריטאי, אמנדה פיט (ששיתפה פעולה עם פרי ב"ללכת על הכל") היא ג'ורדן מקדיירי, נשיאת הרשת הבדיונית שמשדרת את הסדרה וטימותי באספילד (דני מ"הבית הלבן") הוא סאל שאנלי, אחראי חדר הבקרה של התוכנית.

הסדרה תזכה לרצועה הנחשבת ביותר, עדיין, ש-NBC יכולה להציע - יום חמישי בתשע בערב. הצצה ראשונה לסדרה החדשה ניתן לראות כאן.

סטודיו 60 בשדרות סנסט - צוות הסדרה. צילום: אנ.בי.סי

רובוטריקים

הבמאי מייקל ביי נחשב לאחד היוצרים המוערכים בהוליווד - האיש שהביא לנו את הפריצה לאלקטרז, בחורים רעים וארמגדון הנהדרים זוכה לפנקס צ'קים פתוח לרוב, גם כשהוא מצליח לייצר אסונות טבע כמו פרל הארבור והאי. לקראת הקיץ הבא, לקח על עצמו ביי משימה שנשמעת בלתי אפשרית : להביא למסך הגדול עיבוד לסדרת הרובוטריקים המיתולוגית, בשילוב מירבי של שחקנים חיים. מימון לפרויקט השאפתני השיג ביי מאולפני דרימוורקס, שרתמו לעניין את טובי המפיקים- טום דה-סנטו (אקס-מן), אלכס קורטזמן (משימה בלתי אפשרית 3), איין ברייס (ספיידרמן, להציל את טוראי ראיין) ועוד אחד, סטיבן שפילברג.

הסיפור, בגדול, הוא כמובן המלחמה על השליטה בקוביית האנרגיה (Energon Cube), היא מקור החיים האולטימטיבי- הרובוטריקים מנסים להגיע אליה לפני השקרניקים (מי לעזאזל היה אחראי על התרגום בשנות ה-80?).

10 הדקות הראשונות של הסרט נשמעות מבטיחות ביותר :

הסרט מתחיל כמיליון שנים לפני עידן האדם, שעה שקוביית האנרגיה עושה את דרכה לכדור הארץ (מה שמעלה אסוציאציות לפתיח של ארמגדון, שהחל 65 מיליון שנים לפני עידן האדם עם אסטרואיד שעשה דרכו לכיווננו). קול של קריין מספר שהכוכב סייברטרון, כוכב הבית של הרובוטריקים, הושמד במלחמה בין אלו שאוהבים כאוס לאלו שאוהבים חופש, מלחמה על השליטה בקוביית האנרגיה, שמקורה אינו ידוע אך היא אוצרת בתוכה את הכוח המניע את הרובוטריקים.

השנה היא 1897 ואנחנו בחוג הארקטי, מצטרפים למשלחת החוקרת שרידים של כלי שייט הלכוד בקרח. הצוות עובד לשחרר את הכלי, הכלב הנובח - יש משהו בקרח והוא נשבר לשניים והכלב ובעליו נופלים פנימה, רק כדי לנחות על יד ענקית מפלדה, קבורה בקרח. פרצוף מתכתי מבצבץ מהקרח, הבעתו קפואה בצעקה, ולצידו סמל מוזר, של כוכב רחוק...

מגיעים לימינו אנו, לקטאר מכל המקומות, שם אנחנו פוגשים את יחידת הצבא האמריקנית, להלן הגיבורים האנושיים בסרט. ביחד עם היחידה, אנחנו גם פוגשים ילד ערבי קטן בשם מפוז. בעיצומו של עוד יום רגיל, (אזהרת ספויילר– צבעו את השורות הבאות לקריאה) - חדר הפיקוד של הבסיס קולט לפתע מטרה בראדאר - מסוק MH-53, אליו מוזנקים מיד שני מטוסי F-22, שמזהירים את המסוק ומורים לו להתלוות אליהם לבסיס. נראה להם שיש טעות, כי אותו מסוק הופל כבר שלושה חודשים קודם לכן. בבסיס, המסוק משחרר צווחה מקפיאת דם שמנטרלת את כל המכשור בבסיס, הוא הופך לשקרניק מערבולת (Vortex) שתוקף את הבסיס, משמיד את כל המטוסים סביבו ועושה דרכו לחדר השרתים, שם הוא מנסה להוריד קובץ- פרויקט: איש הקרח, סודי ביותר. (סוף ספויילר).

התסריט משופע בהומור ובקטעי אקשן מפוצצים לכל אורכו. אחד הקטעים הגדולים הוא כאשר (אזהרת ספויילר– צבעו את השורות הבאות לקריאה) - "גל הדף" (SoundWave) מסתנן לאייר פורס 1 ופוגש את נשיא ארה"ב... (סוף ספויילר).

הדמויות הבולטות שיהיו בסרט, מצד הטובים הן, כמובן , אופטימוס פריים, סגנו ג'אז (מכונית ספורט), איירון הייד (IRONHIDE), הטנדר המומחה לאמצעי לחימה, ראטצ'ט (Ratchet) האמבולנס והחיפושית "דבור" (Bumblebee). את הרעים (המשודרגים) מנהיג מגטרון: כוכב צועק (StarScream) הוא כבר F-22, משמידן (Devastator) הוא טנק אברהמס מדגם M-1, מרסק העצמות המאיים (BoneCrusher) הוא חבלן, מערבולת (Vortex) הוא מסוק MH-53, והרובוט הפרחח קטטה (Brawl) הוא מכונית משטרה ובמקום לייזר ביק (שהיה הופך לקלטת), אנחנו מקבלים את Boombox, שהופך למכשיר בגודל מטר וחצי המייצר גלי הדף.

"רובוטריקים" יעלה לאקרנים בארה"ב ב-4 ביולי 2007. האתר הרשמי (והלא מעודכן בינתיים), נמצא כאן.

אופטימוס פריים - חוזר למסך הגדול - בענק! צילום: האתר הרשמי

הוול סטריט ג'ורנל חושף את תקציבי הסרטים

אחד הסודות השמורים ביותר בתעשיית הקולנוע הוא העלות המדויקת של סרט, בעיקר לאור הירידה המתמשכת בהכנסות. אולפני הסרטים כולם אמנם מדווחים על עלויות (לבעלי המניות בדר"כ), אך הוול סטריט ג'ורנל, במאמר מהשבוע טוען כי בין המספרים המדווחים לבין המציאות קיים פער הנע בין 20 ל-30 אחוזים.

כך, לטענת הג'ורנל, "אקס-מן 3" שעולה לאקרנים השבוע, עלה הרבה יותר מה-165 מיליון דולר עליו דיווחו האולפנים- העלות האמיתית מגיע ל-210 מיליון דולר! "קינג קונג" של פיטר ג'קסון עלה למעשה 250 מיליון דולר, 43 מיליון יותר מהמספר הרישמי. "שודדי הקריביים 2" עלה 225 מיליון ו"סופרמן חוזר" הגיע כבר ל-261 מיליון (כאן ההערכות, שמדברות על בין 200 ל-250 מיליון יחסית קרובות).

"ספיידרמן 3", על פי הדיווח, משאיר אבק לכולם: תקציב הסרט, שצילומיו נשלמים בימים אלו, נע בין 250 ל-300 מיליון דולר!

בהתחשב בפתיחה החלשה מאוד של עונת הקיץ ("משימה בלתי אפשרית 3" הכניס מחצית מההערכות הפסימיות ביותר, "פוסידון" אפילו גרוע מכך ורק קוד דה וינצ'י פתח חזק עם 30 מיליון דולר ביום הפתיחה ), נראית הצהרתו מה-5 במרץ של ג'ורג' לוקאס, יוצר מלחמת הכוכבים ואינדיאנה ג'ונס, ואחד שיודע דבר או שניים על סרטים שוברי-קופות, קרובה מתמיד. בראיון לניו-יורק דיילי, אמר לוקאס ש"מצב השוק היום גורם להשקעה של 200 מיליון דולר בסרט להיות בלתי-הגיונית. סרטים כאלה לא יכולים להחזיר את ההשקעה יותר, כמו שקרה במקרה של קינג קונג... בעתיד, כמעט כל סרט מצליח באקרנים יהיה עצמאי. אני מעריך שבשנת 2025 העלות הממוצעת לעשיית סרט תצנח לסביבות ה-15 מיליון דולר".

אין ספק שהמצב נראה עגום לתעשיית הקולנוע, שממשיכה לחפש פתרונות יצירתיים (דוגמת הורדות בתשלום של סרטים בניסיון להילחם בפיראטים).

מלחמת הכוכבים - סוף סוף בגרסאות המקוריות. צילום: לוקאס פילם

עוד בחדשות השבוע

· כנראה שהסקירה המחמיאה על רוקי בלבואה שפרסמנו בשבוע שעבר עשתה את שלה - תאריך יציאת הסרט הוקדם בחודשיים ונקבע על ה-22 בדצמבר 2006. זכויות הפצת הסרט בארה"ב הועברו מסוני למערך ההפצה החדש והמשודרג של MGM.

·  אחרי שנים של הכחשות גורפות ותחנונים מצד מעריצים, הודיע יוצר סאגת מלחמת הכוכבים, ג'ורג' לוקאס, כי שלושת סרטי הטרילוגיה המקורית ישוחררו ב-DVD בגרסאות הקולנועיות המקוריות שלהם, ב-12 בספטמבר הקרוב. כל אחד מהסרטים יגיע במארז כפול שיכלול גם את הגרסה המקורית וגם את הגרסה המיוחדת (Special Edition) ששוחררה לקולנוע ב-1997 וב-DVD לפני כשנתיים.

· תאריך יציאת הסרט השני בסדרת סיפורי נרניה, "הנסיך כספיאן", נדחה מדצמבר 2007 לקיץ 2008. הדחייה מיוחסת לסרט נוסף של וולדן מדיה, חברת ההפקה העומדת מאחורי נרניה- "סוס המים" (The Water Horse), עיבוד קולנועי לספרו של דיק קינג-סימת' המספר את סיפורו של ילד סקוטי המוצא ביצה מסתורית, ממנה בוקע "סוס מים"- ייצור אגדתי ומיתולוגי בתרבות הסקוטית. "סוס המים" יתפוס את תאריך היציאה המקורי של הנסיך כספיאן, בדצמבר 2007.

· העבודה על סרט ההמשך ל"באטמן מתחיל" הנהדר צוברת תאוצה- נראה כי הצלחת הסרט (ובעיקר איכותו) הפתיעה רבים ונראה כי כולם היום בהוליווד רוצים להיות חלק מסרט ההמשך. על תפקיד הג'וקר החדש מתחרים שניים : רובין וויליאמס ו... מייקל קיטון, שגילם את באטמן עצמו בשני הסרטים הראשונים בסדרה.

"ספויילר" מתפרסם באתר סיקור ממוקד בכל יום ראשון
החל מהשבוע הבא, הטור השבועי של ספויילר יתפרסם במדור "כלכלה ותרבות" ובבלוג "ספויילר" החדש.לדף הבית   הדפסה  שלח תגובה לעורך