חיפוש :
  

הסרטים החמים של קיץ 2006
סיקור ממוקד כלכלה ותרבות
פורסם : 03/03/2006, 16:35
אלון לוין ויובל בוסתן

הגשמים מתמעטים, הימים מתארכים והאולפנים בהוליווד מחממים מנועים ומתכוננים להפציץ את בתי הקולנוע בסרטים עטורי אפקטים ואקשן עד שאי אפשר לטעות – הקיץ כבר נמצא מעבר לפינה.  

עליית מחירי הכרטיסים, בצוותא עם מסעות פרסום ומבצעים אגרסיביים הביאו בשנים האחרונות לזינוק במספר הסרטים שמצליחים לעבור את מחסום ה-100 מיליון דולר בקופות צפון אמריקה. מה שפעם נחשב כמדד האולטימטיבי להצלחתו של סרט, הפך לסכום שהכרחי להשיג אותו על מנת להחזיר את ההשקעה.

בעוד שעד אמצע שנות ה-90, רק עשרה סרטים היו מצליחים לרשום הכנסות של 100 מיליון דולר, ב-2003 הצליחו 29 סרטים לשבור את המחסום הנכסף. ב-2005 הצליחו רק 19 סרטים לעשות זאת, והשנה, בינתיים, אף סרט עוד לא הצליח במשימה.

בימינו, על מנת שסרט ייחשב כ"שובר קופות" אמיתי, עליו לרשום הכנסות של 200 מיליון דולר בקופות צפון אמריקה. דווקא כאן מחזיקה שנת 2005 בשיא עם לא פחות משמונה סרטים, מהם שישה שעלו לאקרנים בחודשי הקיץ (השניים הנותרים – "נארניה - האריה, המכשפה וארון הבגדים" ו"קינג קונג" עלו על המסכים בתקופת החגים של סוף השנה).

עונת הקיץ מתאפיינת זה שנים בהימורים בטוחים יחסית של אולפני הסרטים – חידוש לסרטים ישנים, עיבוד לספרים מצליחים וכמובן – המשכונים. נוסף על כל אלו, בכל קיץ ישנו סרט אחד שמפתיע והופך ללהיט בניגוד לכל התחזיות. כך היה עם "החתונה היוונית שלי" שהכניס 241 מיליון ב-2002, "שודדי הקאריביים" שהדהים עם 305 מיליון ב-2003, "אוצר לאומי" עם 173 מיליון ב-2004 ו"לדפוק חתונה" שהכניס 209 מיליון בשנה שעברה.

בציר 2006

הקיץ הבא עלינו לטובה אינו שונה במאומה, וניתן לשער כבר היום מי יהיו הסרטים המצליחים של הקיץ.

10. Apocalypto (עדיין אין שם בעברית, 4 באוגוסט)

אחרי שהצליח מעל למשוער עם "הפסיון של ישו", שהכניס 370 מיליון דולר בצפון אמריקה, חוזר מל גיבסון עם סרט הרפתקאות תקופתי על תרבות המאיה העתיקה, לפני הגעת המתיישבים הספרדיים במאה ה-16. כמו ב"פסיון" גם כאן – הסרט נעשה ללא שחקנים מפורסמים ובשפת בני המאיה.

בשורה התחתונה – מל גיבסון עומד לגלות ש-Apocalypto זה לא "הפסיון", שנהנה בעיקר מהכנסות באמריקה הנוצרית-שמרנית. 100 מיליון דולר עם רוח גבית.

9. My Super Ex-Girlfriend (עדיין אין שם בעברית, 21 ביולי)

על משבצת הקומדיה הטיפשית המצליחה של השנה מתחרים שני סרטים – מן העבר האחד - "You, me and Dupree", בכיכוב אוון וילסון ("לדפוק חתונה"), מייקל דאגלס וקייט הדסון. ווילסון משחק שושבין שמתעקש להישאר עם הזוג הנשוי בביתם גם לאחר החתונה. ומהצד השני "My Super Ex-Girlfriend" סרטו של איוון רייטמן ("מכסחי השדים" 1 ו-2, "שוטר בגן ילדים"), עם אומה תורמן ולוק ווילסון. הסרט מספר על גבר שמחליט לזרוק את חברתו. היא מצידה, מחליטה להשתמש בכוחות העל שלה על מנת למרר את חייו.

בשורה התחתונה – My Super Ex-Girlfriend לוקח, בעיקר בגלל הבימוי של רייטמן. 150 מיליון דולר ומעלה.

8. פוסידון (12 במאי)

גרסה חדשה לסרט האסונות המצליח מ-1972 עם ג'וש לוקאס, קורט ראסל וריצ'ארד דרייפוס. וולפגנג פיטרסן, שיודע דבר או שניים על סרטים גדולים בכלל ("טרויה", "אייר פורס 1"), וסרטי אסונות ימיים בפרט ("הסערה המושלמת"), מביים.

בשורה התחתונה – למעט "טיטאניק" יוצא הדופן, סרטי אסונות מתקשים לשבור את מחסום ה-200 מיליון דולר ולא סביר ש"פוסידון" יצליח איפה ש"הסערה המושלמת" ו"היום שאחרי מחר" נכשלו. 180 מיליון דולר.

7. Over The Hedge (עדיין אין שם בעברית - 19 במאי)

סרט אנימציה נוסף מבית היוצר של דרימוורקס ("שרק", "תפוס ת'כריש"), המספר על מסע של ראקון וצב (בדיבובם של ברוס וויליס וגארי שנדלינג).

בשורה התחתונה – נראה מבטיח יותר מ"תפוס ת'כריש" המאכזב (160 מיליון דולר בצפון אמריקה), אבל בוודאי לא בליגה של "שרק". 180-190 מיליון דולר.

6. אקס-מן 3 (26 במאי)

על רקע תרופת פלא חדשה, המאפשרת החלמה מוחלטת מהמוטציות השונות, מתחולל המאבק האולטימטיבי בין הטובים והרעים בחלק הסוגר של הטרילוגיה הקולנועית הזו.

בשורה התחתונה - הסרט הראשון הכניס 157 מיליון והשני הגיע כבר ל-214. בהנחה שהסרט לא יהיה ממש גרוע (ובינתיים אין סימנים המעידים על כך), ירשום הסרט השלישי הכנסות של 200-215 מיליון דולר.

(Stock.Xchng :הכינו כרטיסים מראש (צילום

5. משימה בלתי אפשרית 3 (5 במאי)

גם טום קרוז סוגר טרילוגיה מוצלחת משלו. פיליפ סימור הופמן (טרומן קפוטה) הוא הרע הפעם. הקדימון לסרט (כדרכם של קדימונים) נראה לא רע, ונראה כי הצלחה של הסרט תביא את קרוז להמשיך בסדרה.

בשורה התחתונה – הראשון הכניס 180 מיליון דולר והשני 215. עם תקציב הפקה של 150 מליון דולר, השלישי חייב להגיע לאותם הגבהים על מנת להחזיר את ההשקעה, ונראה כי הוא אכן יעמוד במשימה. 210-220 מיליון דולר.

4. קוד דה-וינצ'י (19 במאי)

כל סרט בבימוי רון הווארד ("כופר", "נפלאות התבונה") ובכיכובו של טום הנקס לא יכול להיות ממש רע. הוסיפו לכך את אחד הספרים המצליחים בשנים האחרונות ותקבלו מתכון בטוח להצלחה.

בשורה התחתונה – רק תחכום-יתר, שנוטה להבריח חלק מקהל היעד, יכול להיות בעוכריו של הסרט הזה. 230-240 מיליון דולר.

3. מכוניות (9 ביוני)

מצד אחד נשמע ממש לא מבטיח – סרט אנימציה עם קולותיהם של שחקנים מוכשרים דוגמת פול ניומן, אוון וילסון ומייקל קיטון, אך מצד שני אלו בוודאי לא שחקנים שיהפכו סרט ללהיט. אז למה בכל זאת? במילה אחת – פיקסר. ובמשפט אחד – פיקסר היא חברת האנימציה שאחראית על "צעצוע של סיפור", "משפחת סופר-על", "מפלצות בע"מ" ו"מוצאים את נמו".

בשורה התחתונה – 260-280 מיליון דולר, בלי להזיע.

2. שודדי הקאריביים 2 (7 ביולי)

הסרט הראשון הפך ללהיט מצליח ומפתיע עם הכנסות של 305 מיליון דולר בצפון אמריקה ועוד כ-350 ברחבי העולם. עד כדי כך מצליח, שהוחלט ליצור לו שני המשכונים במקביל. החלטה כשזו מוזילה אמנם משמעותית את עלויות ההפקה, אך ניסיון העבר המר מראה כי היא פוגעת אנושות באיכותו של הסרט השלישי (ראו "מטריקס" ו"בחזרה לעתיד"), אך די לצרה בשעתה.

בשורה התחתונה – קרוב מאוד לסרט הראשון ואולי קצת מעליו – 290-315 מיליון דולר.

1. סופרמן חוזר (30 ביוני)

ברנדון רות' הוא סופרמן, קייט בוסוורת' היא לואיס ליין (פלוס ילד) והמבטיח מכל – קווין ספייסי הוא לקס לות'ר. ברייאן סינגר (שני ה-X-Men הראשונים) מביים. עם תקציב הפקה שובר שיאים של 250 מיליון דולר, כדאי מאוד שכל זה יעבוד.

השורה התחתונה - הרעב הגדול לגיבורי על מתחדשים בכלל ("ספיידרמן" ו"באטמן") וסופרמן בפרט, תהפוך את "סופרמן חוזר" למנצח הגדול של הקיץ ללא תחרות. מכונת השיווק תעביר הילוך באמצע מאי ותלווה את פתיחת הסרט בבום תקשורתי אדיר, כמו שרק הוליווד יודעת לייצר. 400 מיליון דולר רק מהתנופה. מעבר לכך – זה כבר יהיה תלוי באיכות הסרט, שבינתיים נראה מבטיח מאוד.

ובשנה הבאה?

בשנה הבאה, כך עושה רושם, הקרב על המקום הראשון כבר יהיה צמוד בהרבה – "שרק 3", שיעלה ב-18 במאי הוא הפייבוריט כרגע מול "ספיידרמן 3" שיעלה שבועיים לפניו.

אל מול שני התותחים הכבדים הללו, ישנו עוד סרט אחד שיכול להשאיר אותם הרחק-הרחק מאחור, אך טרם הובהר סופית אם הוא אכן יעלה לאקרנים בקיץ הבא, שכן מדובר בסרט שכבר 8 שנים מנסים למצוא לו תסריט ראוי.

כשנראה היה שהסרט כבר לא ייעשה לעולם, אחרי שהחליפו 5 תסריטאים וזרקו 8 טיוטות לפח, הגיעו כל הגורמים המעורבים להסכמה על התסריט, שנמצא כרגע בשלבי עיבוד אחרונים. הודעה רשמית בנושא צפויה במהלך החודשים הקרובים, ואז סוף סוף נדע האם ומתי נזכה לראותו.

מה שם הסרט אתם שואלים? אה, כן – "אינדיאנה ג'ונס 4".

החל מהשבוע הבא, הטור השבועי של ספויילר יתפרסם במדור "כלכלה ותרבות" ובבלוג "ספויילר" החדש.לדף הבית   הדפסה  שלח תגובה לעורך