חיפוש :
  

סופרמן חוזר בגדול
סיקור ממוקד כלכלה ותרבות
פורסם : 26/06/2006, 01:49
אלון לוין ויובל בוסתן

ב-28 ביוני, 25 שנים ותשעה ימים אחרי שעלה לאקרנים "סופרמן 2", יגיע לבתי הקולנוע "סופרמן חוזר", שלמרות "סופרמן 3" ו-4, נחשב בעיני רבים לסרט ההמשך האמיתי בסדרה. הסרט היקר ביותר בהיסטוריה (תקציב של 261 מיליון דולר על פי דיווח הוול-סטריט ג'ורנל), מהווה נקודת מבחן קריטית לתעשיית הקולנוע שנמצאת במשבר מתמשך.  

כפי שכבר דנו באתר זה בעבר, זמן ההצגה האפקטיבי של סרט בקולנוע צנח משמעותית בשנים האחרונות, ושוברי הקופות הגדולים, ללא יוצא מן הכלל, משיגים את עיקר הכנסותיהם בחודש הראשון, ובעיקר – בשבועיים הראשונים. עד כדי כך ברורים פני הדברים, כי ההכנסות הסופיות של סרט, שנרשמו בשנים עברו רק לאחר חצי שנה, ניתנות לחיזוי מדויק כבר לאחר סוף השבוע השני לצאתו של הסרט, ופעמים רבות – כבר לאחר היום הראשון.

כחלק מהניסיון לחלוב כל פרה מזדמנת, החליטו מפיקי "סופרמן חוזר" להקדים את יציאת הסרט ביומיים, ליום רביעי הקרוב, ה-28 ביוני. לכאורה, נראה כי מדובר במהלך חסר משמעות ואולי אף פחדני, שכן הקדמת הסרט תמשוך קהל רב ביומיים הראשונים, מה שיימנע מסופרמן כל אפשרות לשבור את השיא לסופ"ש הכי גבוה בתולדות הקולנוע – 114.8 מיליון דולר, שרשם ספיידרמן בתחילת מאי 2002.

מבט חטוף על לוח השנה מראה שההיפך הוא נכון – הקדמת תאריך יציאת הסרט ביומיים, בצוותא עם החופש הגדול שמתחיל בסוף השבוע הקרוב, וחופשת הרביעי ביולי בשבוע הבא, מבטיחים לא פחות מ-12 ימים רצופים של הפצצה רבתי של האיש עם הגלימה.

בטור השבוע, ננסה לחזות מה כל זה אומר ועד כמה תהיה גדולה הפתיחה של סופרמן, שחוזר אלינו אחרי היעדרות ארוכה, ויש יאמרו – ארוכה מדי.

הימים הבטוחים

חמשת הימים הראשונים (רביעי, חמישי וסוף השבוע הראשון) הם המדד החשוב ביותר עבור כל סרט, ובוודאי שעבור כזה המתיימר להיות הסרט הרווחי ביותר השנה, ואחד הגדולים בכל הזמנים. השאלה הראשונה (ואולי המסקרנת ביותר) היא – כמה גדול יהיה יום הפתיחה של הסרט, שאלה עליה נקבל תשובה כבר ביום חמישי בערב עם המספרים הראשונים מהבכורה.

הביקורות הטובות (טובות מאוד אפילו) להן זוכה הסרט, בצוותא עם החופש המתקרב וכמות המסכים הנרחבת (יותר מ-8,000 מסכים ביותר מ-4,000 בתי קולנוע בצפון אמריקה בלבד), מבטיחות פתיחה חזקה מאוד לסרט, כזו שתקרא תיגר על ספרי השיאים ממש מקו הזינוק –

ב-19 במאי בשנה שעברה, מלחמת הכוכבים נקמת הסית' הכניס ב-10 הימים הראשונים שלו (5 מהם ימי חול), שיא של 236.94 מיליון בצפון אמריקה בלבד, מהם שיא של 50 מיליון ביום הפתיחה ו-172.8 מיליון בחמשת הימים הראשונים. "סופרמן חוזר", כך נראה, מסוגל לאיים על כל אחד מהשיאים הללו.

ב-2004, "ספיידרמן 2" ניצל תזמון דומה של חופשת הארבעה ביולי אחרי סוף השבוע בכדי לרשום הכנסות של 192 מיליון ב-7 ימים ו-225 בעשרה. (ספיידרמן הראשון, אגב, רשם הכנסות של 223 מיליון דולר בעשרה ימים בתחילת מאי 2002, בלי חגים באמצע).

למרות שיום העצמאות האמריקני עצמו נחשב לחלש מסורתית בקופות, כל הימים שסביבו מתנהלים באווירת חג (וקניונים, וסרטים...).

קווין ספייסי כלקס לות'ר - בשבוע הבא הוא מגיע!. צילום: האחים וורנר

התזמון

הקדמת יציאת הסרט ביומיים הופכת, כאמור, את "סופרמן חוזר" לפסטיבל של 12 יום – שני ימי פתיחה ומיד סוף שבוע. יום שני שלאחר הסוף שבוע הוא יום לפני הארבעה ביולי, כך שרבים יבריזו מהעבודה. ימי רביעי וחמישי שאחרי החג ינוצלו להמשך החגיגות ואז מיד סוף שבוע נוסף – פשוט אופטימאלי.

מכיוון שסרטים שונים מתחילים להציג בימים שונים – נקמת הסית' ביום חמישי, ספיידרמן ביום שישי וספיידרמן 2 ביום רביעי, לא יהיה זה מדויק להשוות את הימים הראשונים בלבד. מסגרת של 12 ימים לעומת זאת, מכילה בתוכה שני סופי שבוע מלאים לכל סרט, המהווים את עיקר העוגה בחודש הראשון, ובמסגרת זמן זו נתרכז.

בשנה שעברה, נקמת הסית' רשם הכנסות של קצת יותר מ-270 מיליון דולר בצפון אמריקה, בעוד ספיידרמן 2 הגיע ל-256 מיליון שנה לפני כן. עבור שני הסרטים, מספרים אלו מייצגים כ-70% מסך ההכנסות שלהם, כלומר – בימינו, שנים של הכנות, מאות שחקנים, אנשי צוות, אפקטים ומערך הפצה משוכלל, מתנקזים כולם אל תוך אותם 12 יום, שחורצים את גורלם של רוב הסרטים עתירי התקציב של ימינו.

התחזית

בשורות הבאות ננסה לחזות כמה גבוה יתעופף לו סופרמן, ונתחיל, באופן טבעי, ביום הבכורה.

יום הבכורה – בשיא מחזיק, כאמור, נקמת הסית' עם 50 מיליון דולר ב-19 במאי 2005. כשהושג השיא, הוא נחשב כאחד מאותם שיאים בלתי נתפסים, שיחזיקו שנים מבלי שמישהו יצליח להתקרב אליהם (לשם השוואה, היום השני הגבוה ביותר בכל הזמנים שייך ל"שרק 2", שרשם 44.8 מיליון).

והנה, להפתעת כולם ולפני פחות מחודש, אקס-מן 3 הכניס ביום הפתיחה שלו לא פחות מ-45.1 מיליון דולר, למרות ביקורות רעות במיוחד. אם כך נראים פני הדברים עבור המוטנטים, הנהנים אמנם מקהל מעריצים גדול, אך כנראה קטן יותר מאשר זה של סופרמן, בהחלט ניתן להניח כי גם מעריציו של קאל-אל יציפו את בתי הקולנוע ביום הפתיחה.

פרמטר נוסף שצריך להילקח בחשבון הוא היום בשבוע – יום הפתיחה של אקס-מן היה יום שישי, ואילו סופרמן, כמו ספיידרמן 2 לפני שנתיים, פותח באמצע השבוע, ביום רביעי. על איש העכביש זה לא עשה יותר מדי רושם בזמנו, כשקיפץ לו ל-40.4 מיליון דולר ביום הפתיחה, אז היום השלישי הגבוה ביותר ועד היום, יום רביעי הרווחי ביותר (כמעט 20% מעל המקום השני ברשימה – שר הטבעות: שיבת המלך, עם 34.4).

התחזית: 47 מיליון דולר.

היום שאחרי – סרטים הפותחים באמצע השבוע נוטים למשוך את רוב המעריצים ביום הראשון, וסובלים מנפילה ביום השני באקרנים, לפני הכניסה לסוף השבוע – ספיידרמן 2 ירד מכ-40% בין היום הראשון לשני ומלחמת הכוכבים: אימת הפנטום התרסק ביותר מ-50%. סביר כי הציפייה הארוכה מאז הסרט האחרון (הטוב) בסדרה של סופרמן, תשאיר מספיק מעריצים רעבים גם ליום שאחרי, אם כי ירידה חזקה עדיין צפויה לפני סוף השבוע.

התחזית: 25.5 מיליון דולר.

סוף השבוע הראשון – אם ניקח שוב את הדוגמא של ספיידרמן 2, שהכי קרוב מבחינת התזמון וקהל היעד – הוא הכניס 88 מיליון דולר בסוף השבוע הראשון, המהווים פי 2.17 מיום הפתיחה. יחס זהה ייתן לסופרמן 102 מיליון דולר. אם זאת, תחילת החופש הגדול, בתוספת המאוכזבים שלא הצליחו להשיג כרטיסים ביומיים הראשונים, עשויים לתרום להגדלת המספר הזה קלות.

התחזית: 104.5 מיליון דולר בסוף השבוע ושיא של 177 מיליון בחמשת הימים הראשונים.

ימי השבוע, כולל הארבעה ביולי – באופן מסורתי, יום העצמאות האמריקני גורר עימו ירידה של כ-20% בהכנסות, אך יום החופש שמגיע אחריו מתקן עם עלייה בשיעור גבוה אף יותר. לסופרמן מצפים כאן ארבעה ימים (שני-חמישי), עם החג באמצע, עם ילדים בחופש ועם רבים שיבריזו מהעבודה לפני ואחרי. ספיידרמן 2 השיג כמעט 60 מיליון בארבעת הימים הללו ב-2004, ונראה כי סופרמן יגיע אף גבוה יותר, הודות לתזמון נוח יותר (לפני שנתיים ה-4 ביולי נפל ביום ראשון, כך שרק יום שני שאחריו היה חופש).

התחזית: 73 מיליון דולר באמצע השבוע, וכניסה לסוף השבוע השני עם 250 מיליון דולר ב-9 ימים.

סוף השבוע השני: זהו המבחן האמיתי לכל סרט – אחרי שהאבק שקע קצת, אחרי שהתרגלנו כבר לפוסטרים ולצעצועים, סוף השבוע השני תלוי בעיקר בתגובות לסרט בציבור הרחב ובהמלצות בין חברים. ביקורות טובות – והסרט על הגל. ביקורות רעות – והוא צולל. בשלוש השנים האחרונות, כל הסרטים שפתחו בבום גדול לא הצליחו לשמור על יותר מ-65% מההכנסות סוף השבוע הראשון שלהם בסיבוב השני, ולא נראה כי סופרמן הולך לשבור את המסורת.

אם זאת, נראה כי ביקורות טובות (אם אכן אלו תימשכנה), יבטיחו לו ירידה קלה יותר מה-48% שירדו מספיידרמן 2 בסוף השבוע השני שלו.

התחזית: 59 מיליון דולר בסוף השבוע השני, ירידה של 43.5%.

סיכום

סביר להניח כי אחרי שהאבק ישקע מה-12 ימים האלו, סופרמן יביט על מחסום ה-300 מיליון דולר מלמעלה, סכום השווה מקום 22 בכל הזמנים.

נקמת הסית' עשה 71% מסך ההכנסות שלו ב-12 ימים הראשונים (זבנג וגמרנו כבר אמרנו?). אם סופרמן ישמור על אותו היחס, הוא יגיע ל-422 מיליון, השווים מקום שישי בכל הזמנים.

אבל זה הכל עניין של תזמון ולהזזת התאריך יש כאן משמעות עצומה – אמנם ההערכה הסולידית מדברת על 300-310 מיליון דולר, אך בהחלט ייתכן כי לאחר 12 יום "סופרמן חוזר" יימצא את עצמו אפילו גבוה יותר, אולי לכיוון 330-340, וזה כבר קצב של 478 ומקום שני בכל הזמנים.

במהלך השבועות הקרובים, החל ביום חמישי בערב, נעדכן עם נתוני ההכנסות של הסרט.

"ספויילר" מתפרסם באתר סיקור ממוקד בכל יום ראשון
החל מהשבוע הבא, הטור השבועי של ספויילר יתפרסם במדור "כלכלה ותרבות" ובבלוג "ספויילר" החדש.לדף הבית   הדפסה  שלח תגובה לעורך