חיפוש :
  

עשרת ביקורי החייזרים הטובים בכל הזמנים
סיקור ממוקד כלכלה ותרבות
פורסם : 13/08/2006, 17:53
אלון לוין ויובל בוסתן

החלל החיצון תמיד סיקרן את המין האנושי, שעדיין מחפש תשובה לשאלה "האם אנחנו לבד?". עוד לפני עידן האפקטים הדיגיטליים, הוליווד התאהבה בחייזרים ובעיקר – באפשרות להציג את אויבי התקופה כיצורים מהחלל...  

10. הטורף (1987)

שנה לפני שהפך את ברוס וויליס למגה-סטאר עם מת לחיות, הביא לנו הבמאי ג'ון מק'טירנאן יצור רצחני מכוכב אחר, שמחסל בשיטתיות את יחידת קומנדו שלמה, עד שהוא נתקל במושל קליפורניה.

יש משהו בבוטות בה מצולם הסרט שמקנה לו, בגבולות הדמיון כמובן, נופך מציאותי שהופך את "הטורף" לאחד החייזרים האהובים ביותר (ואף מילה על סרט ההמשך או על "הנוסע השמיני נגד הטורף" המגוחך).

17.99$ באמזון לדי.וי.די. עם תוספות.

עד שהגיע מושל קליפורניה... צילום: פוקס המאה ה-20

9. הדבר (1982)

ג'ון קרפנטר, אחד שיודע משהו על סרטי אימה (האלווין, קריסטין), מביים בפעם השנייה (מתוך חמש) את קורט ראסל, בסרט המפחיד ביותר ברשימה.

קבוצת מדענים באנטרקטיקה מבחינה במסוק שרודף אחרי כלב – ומתרסק. לפני שהם מבינים מה קורה, מתגלה כי הכלב משתנה ותוקף את חברי הקבוצה. השורדים, שמבינים כי על הכלב השתלט חייזר המסוגל להשתלט גם על בני אדם – נלחמים, כמובן, על הישרדותם.

גרסה מחודשת יצאה לדי.וי.די. לפני שנתיים - 10.99$ באמזון.

המפחיד מכולם. צילום: יוניברסל

8. כוכב הקופים (1968)

טוב, לא לגמרי יכול להיחשב "ביקור", אבל הסרט הוא גם ככה הפוך על הפוך - אז החלקנו אותו פנימה. מה אם קופים היו שולטים בעולם ובני האדם היו העבדים שלהם? המחשבה המפחידה הזו הספיקה להחזיק 6 סרטים (5 במקור, אחד כגרסה מחודשת של טים ברטון לסרט המקורי), וסיוטים לדור שלם של ילדים והורים כאחד.

כוכב הקופים היה לאחד הסרטים המרעננים של התקופה, שהצטיינה בשבירת מוסכמות ודעות קדומות. הסרט הראשון, אגב, זכה לכבוד יוצא דופן בדמותו של אוסקר מיוחד על הישג "חסר תקדים" בתחום האיפור (כנראה שבהוליווד אוהבים קופים...).

אם עוד לא ראיתם ואתם בעניין – תשיגו לעצמכם את מארז חמשת הסרטים (על החדש אפשר לוותר) וצפו לפי הסדר. אם אצה לכם הדרך – תתמקדו בראשון ובשלישי.

מארז חמשת הסרטים של כוכב הקופים עולה 39.99$ באמזון.

סדר עולמי חדש. צילום: פוקס המאה ה-20

7. מצולות (1989)

בין שובו של הנוסע השמיני לשליחות קטלנית 2: יום הדין, התיישב ג'יימס קמרון לכתוב הרפתקה תת-מימית קסומה, בה פוגשים בני אדם חייזרים חביבים השוכנים במעמקים, כל זאת על רקע מתיחות בין-גושית גוברת וחשש ממלחמה גרעינית.

לות היה הסרט היקר ביותר שנעשה עד לאותה שנה, מה שאילץ את קמרון לחתוך לא מעט מהסרט, כולל סצינת הסיום בו עורכים החייזרים הדגמה ליכולותיהם בפני כל אזרחי העולם, בבחינת "תרגיעו עם המתיחות הגרעינית שלכם".

די.וי.די. של הגרסה המורחבת עולה 10.99$ באמזון.

הסרט היקר ביותר עד אז. צילום: פוקס המאה ה-20

6. פלישת חוטפי הגופות (1956)

שתי גרסאות כבר נעשו לסיפור הקלאסי, וגרסה שלישית, עם ניקול קידמן – בדרך. בבסיס הסיפור – קבוצת אנשים שמגלה שכל האנשים שסביבם נעלמים ומוחלפים בחייזרים שנראים אותו דבר, אך מתנהגים בצורה שונה, נטולת רגשות.

כמו "היום בו כדור הארץ עצר מלכת" ו"מלחמת העולמות", שנעשו באותן שנים, גם פלישת חוטפי הגופות (המקורי) מושפע מאירוע התקופה, אם כי נראה שהביקורת העולה מהסרט מתמקדת יותר בתקופת המקארתיזם והרדיפה הקומוניסטית בארה"ב, מאשר באויב האדום עצמו.

את הדי.וי.די. ניתן להשיג רק מיד שנייה - 43.95$ באמזון.

מקארת'יזם כמוסר השכל. צילום: ריפאבליק

5. היום השלישי (1996)

עוד לפני שהשמיד את ניו-יורק בעזרתם האדיבה של גודזילה (98) ועידן קרח מתהווה (היום שאחרי מחר, 2004), הציג הבמאי הגרמני רונלד אמריך את הגרסה שלו לאלמנט הקלאסי של פלישת חייזרים לכדה"א, במה שהפך לאחר מסרטי הקיץ המצליחים בכל הזמנים - 306 מיליון דולר בצפון אמריקה (מקום 21 בכל הזמנים) ועוד 510 מיליון דולר בעולם לסך של 816 מיליון, מה שנותנים לו את המקום ה-14 ברשימת הסרטים המכניסים ברחבי העולם.

ויל סמית', ג'ף גולדבלום, ביל פולמן ורנדי קוויד נלחמו בגזע חייזרים אכזר ומתקדם טכנולוגית, ששם לו למטרה לחסל את המין האנושי בדרך להשתלטות על הכוכב שלנו. אפקטים משובחים, דיאלוגים שנונים, דרמה הנבנית בהדרגה ואפילו טייסי חיל האוויר הישראלי שמבליחים לרגע. בקיצור – כל הסיבות שבשבילן המציאו את הפופקורן.

למרות שחלפו 10 שנים, הדי.וי.די. עודנו נמכר במחיר מלא בארץ ובחו"ל - 14.99$ באמזון.

היום השלישי - מעולם לא היה תירוץ טוב יותר לפופקורן. צילום: פוקס המאה ה-20

4. מפגשים מהסוג השלישי (1977)

1977 הייתה שנה מוצלחת במיוחד בהוליווד – מלחמת הכוכבים המקורי ונהדר, וודי אלן בשיאו עם אנני הול (סרט השנה) ומפגשים מהסוג השלישי, בו הראה שפילברג, שנה וחצי בלבד אחרי הסרט המצליח הראשון שלו (מלתעות) כי את עיקר ההנאה ממנו נקבל בתחום המדע בדיוני.

מפגשים מהסוג השלישי, ביחד עם אי.טי. שהגיע חמש שנים מאוחר יותר, היו יוצאי דופן אז כמו היום, באופן החיובי בו הוצגו המפגשים עם החייזרים. הסרט הזה, ביחד עם "מלחמת הכוכבים" שיצא, כאמור, באותה שנה, העלו את ז'אנר המדע בדיוני למקום של כבוד בצמרת, שם הוא נשאר עד היום.

12.99$ באמזון.

שפילברג מחמם מנועים. צילום: סוני

3. היום בו כדה"א עצר מלכת (1951)

רוברט וויז, מגדולי הבמאים של אמצע המאה ה-20 (סיפור הפרברים, קללת אנשי החתול), מגיש את אחד מסרטי המד"ב הקלאסיים של כל הזמנים, המתרחש בימיה הראשונים של המלחמה הקרה, שהחלה על הריסות מלחמת העולם השנייה.

קלאטוּ הוא חייזר חביב הנוחת עם הצלחת המעופפת שלו בוושינגטון, ביחד עם הרובוט המאיים גוֹרת'. קלאטוּ מביא מסר של שלום למנהיגי אומות העולם, אבל הוא נורה עם צאתו מהצלחת המעופפת שלו. גוֹרת' נחלץ לעזרתו, ממיס טנקים בהנפת יד וגורם לפאניקה מוחלטת, עד שקלאטוּ מורה לו לחדול, שעה שהוא מובל לטיפול בבית חולים.

אולי יותר מכל סרט אחר ברשימה, "היום" הוא עדות לתור הזהב של הוליווד, בשנים בהם התסריטאי היה האיש החשוב ביותר בסרט ואיש האפקטים הסתפק בלנגן על מסרק.

הדי.וי.די. נמכר באמזון תמורת 9.99$.

מסר של שלום. צילום: פוקס המאה ה-20

2. מלחמת העולמות (1953, 2005)

היצירה הגאונית של H.G. Wells זכתה לשני עיבודים קולנועיים מבריקים (מומלצים שניהם) ולאין ספור חיקויים. בעוד הסרט המקורי, שנעשה בשנותיה הראשונות של המלחמה הקרה, השתמש בהקבלות בולטות לאויב הקומוניסטי המאיים, הגרסה של שפילברג הציגה אותם כאכזריים הרבה יותר.

שפילברג, למרות טום קרוז, יצר, לדעת כותב שורות אלו (ולמרות דעת הרוב), יצירה קולנועית מושלמת, שמצליחה, בעיקר לצופים שלא מכירים את סוף הסיפור, להלחיץ, להפחיד ולתת תחושה זהה למלחמת לבנון השנייה – "קיבינימט, איך יוצאים מזה?".

8.99$ למקורי, 14.99 לגרסה של שפילברג.

מלחמת העולמות - שתי הגרסאות קלאסיות. צילום: פאראמונט

1. אי.טי. – חבר מכוכב אחר (1982)

החבר מכוכב אחר היה בזמנו לסרט המכניס ביותר בכל הזמנים, עם 400 מיליון דולר בצפון אמריקה בלבד, מה שהספיק לו כדי להחזיק בפסגה במשך 14 שנים, עד הגרסה המיוחדת של מלחמת הכוכבים: התקווה החדשה, וזאת למרות שהוא נעשה עם תקציב מינימאלי של 10 מיליון דולר.

סצנות רבות בסרט צולמו מזווית נמוכה שנועדה להמחיש את נקודת מבטם של הילדים, מה שהקל על ילדים להזדהות ו"להיכנס" לסרט, וגרם למבוגרים לחוות מחדש את החיים מזווית הראייה של ילדים.

עד שהוא צלצל הביתה, הספיק אי.טי. לשהות 16 שבועות במקום הראשון ו-44 שבועות בעשרת הגדולים בדירוג שוברי הקופות בצפון אמריקה, שיאים שספק רב אם יישברו לעולם.

הגדול מכולם. צילום: יוניברסל

את גרסת הבמאי של אי.טי., שיצאה לפני 3 שנים , במלאת 20 שנים לסרט, תקבלו באמזון תמורת 14.99$.

לא מסכימים עם הרשימה? שכחנו מישהו? דרגנו מישהו גבוה מדי? בואו לדבר על זה בבלוג ספויילרלדף הבית   הדפסה  תגובות