חיפוש :
  

עשר הקומדיות הטובות בכל הזמנים
סיקור ממוקד כלכלה ותרבות
פורסם : 06/08/2006, 21:38
אלון לוין ויובל בוסתן

השבוע החלטנו להתאוורר קצת עם הקומדיות הטובות בכל הזמנים. המלצת המערכת: אם לא ראיתם סרט מהרשימה, במיוחד בימים אלו – סורו לספרייה (או לקאזה) הקרובה למקום מגוריכם והשיגו את הסרט הזה עוד היום!  

10. בית החיות (1978)

סרט הקולג'ים המצחיק של כל הזמנים הציג מלחמה קלאסית בין שתי אגודות סטודנטים והחזיר לאופנה את מסיבות הטוגה. ג'ון בלושי, בשיא הטירוף שלו, חובר לבמאי ג'ון לנדיס (מרגלים שכאלה, שלושה אמיגוס, האחים בלוז) תסריטאי הארולד ראמיס (מכסחי השדים) וביחד הם מגישים את אחד הסרטים ההזויים שנראו על המסך.

הציטוט
קאטי: בוּן, אני חושבת שאני מאוהבת במפגר.
בוּן: יש לו יותר גדול ממני?

בית החיות יצא לאחרונה בגרסה מיוחדת - 8.47$ באמזון.

ג'ון בלושי מחזיר את הטוגה לאופנה. צילום: יוניברסל

9. הלזהפופין (1941)

האימא והאבא של כל סרטי הנונסנס. אוּלי וצ'יק עושים סרט, אבל הבמאי לא מרוצה מהתוצאה – הוא מפיל עליהם תסריטאי צעיר שמציג סיפור הזוי לחלוטין, סוג של אופרת סבון בטיבול בלשי וריגול רוסי. פחות או יותר כל סרטי טיסה נעימה / האקדח מת מצחוק / סודי ביותר מבוססים על כפילויות הלשון ובדיחות הקרש מכאן.

הציטוט
צי'ק: כמה אתה גובה על הטרדת בתים כרוח רפאים?
הארי: כמה חדרים?

העותקים של הסרט נדירים ואפשר למצוא אותם בארץ, ככל הנראה, רק באוזן השלישית.

8. פרנקנשטיין הצעיר (1974)

ג'ין ווילדר, מרטי פלדמן ופיטר בוייל בפארודיה המטורפת ביותר של מל ברוקס – ויקטור פרנקנשטיין, נכדו של המנתח הנודע לשמצה, מגלה את יומניו של סבו ומחליט לשחזר את הניסוי. הסרט כולו בשחור לבן, מה שתורם לתחושת סרטי האימה הישנים. ע-נ-ק!

הציטוט
דר' פרנקנשטיין: איגור, אתה מוכן לספר לי איזה מוח השתלתי בייצור?
איגור: ואתה לא תכעס?
דר' פרנקנשטיין: אני לא אכעס
איגור: אבי משהו
דר' פרנקנשטיין: אבי מה?
איגור: אבי-נורמל
דר' פרנקנשטיין: אתה רוצה להגיד לי ששמתי מוח לא נורמלי במפלצת הזו?
איגור: כן.

לפני כמה חודשים יצא בארה"ב אוסף שמונה סרטים של מל ברוקס, ופרנקנשטיין הצעיר ביניהם. המארז עולה 71.88$ באמזון, או 11.95$ young fr. - לסרט עצמו בלבד.

מל ברוקס בשיאו. צילום: פוקס המאה ה-20

7. זה קרה לילה אחד (1934)

פרנק קאפרה מביים את קלארק גייבל וקלודט קולברט, בקומדיה הרומנטית הטובה בכל הזמנים. אלי אנדרוז (קולברט) היא יורשת עצר מפונקת שבורחת מהמשפחה ואיכשהו יוצאת למסע בדרכים עם פיטר וורני (גייבל), רק כדי לגלות שהוא עיתונאי המחפש סיפור טוב.

אחד הסרטים עבורם נולד הביטוי "כבר לא עושים אותם כמו פעם" – דיאלוגים מתוחכמים, רומנטיקה זולה (אבל לא מידי) ובימוי מבריק. אחד משלושת הסרטים היחידים בהיסטוריה (ביחד עם הכל אודות חווה ושתיקת הכבשים) שזכה בחמשת האוסקרים החשובים ביותר – סרט השנה, שחקן, שחקנית, במאי ותסריט.

הציטוט
אלי: יש לך אגו ענקי
פיטר: כן, כן, הוא לא רע. איך שלך?

למעריצים - 18.99$ באמזון.

הקומדיה הרומנטית הטובה בכל הזמנים. צילום: סוני

6. בוקר טוב וייטנאם (1987)

רובין וויליאמס במיטבו (היה מועמד לפרס השחקן הטוב ביותר באוסקר). ויליאמס משחק את אדריאן קונר, שדר רדיו/קומיקאי על סף טרוף, שבמהלך הסרט מספיק להגיע לויטנאם, להתאהב ולהינצל מפיגוע, הכל בזמן שהוא הופך למרענן הרשמי של המלחמה הארורה ההיא.

הציטוט
סגן סטיבן הוק: אל תצחק על מזג האוויר ואל תגיד שהוא אותו דבר כל הזמן כי הוא לא – היום קר יותר בשתי מעלות לעומת אתמול.
אדריאן קונר: 2 מעלות? ואני בלי הסוודר שלי...

בחודשים האחרונים יצאה גרסה מיוחדת - 14.99$ באמזון.

המרענן הרישמי של מלחמת ויטנאם. צילום: בונה ויסטה

5. אנני הול (1977)

וודי אלן במיטבו, משחק, פחות או יותר, את עצמו – אלווי סינגר הוא יהודי ניו-יורקי ניורוטי במיוחד המספר על יחסיו שנגמרו זה מכבר עם אנני הול (דיאן קיטון), הניורוטית לא פחות. הסרט זכה ב-4 פרסי אוסקר – סרט, במאי, שחקנית ותסריט, ואלן גם היה מועמד לפרס השחקן הטוב ביותר.

הציטוט
אלווי: אף לא קיבלתי מתנות מסבתא שלי – היא תמיד הייתה עסוקה בלהיאנס ע"י הקוזאקים.

אנני הול עולה 9.99$ באמזון והוא כלול גם במארז 8 סרטים של וודי אלן, הנמכר תמורת 84.99$.

וודי אלן במיטבו. צילום: אמ. ג'י.אם.

4. בראיין כוכב עליון (1979)

החבורה המטורפת של מונטי פייטון במיטבה, כל אחד מהם משחק בין שלושה לשמונה תפקידים בסרט המתאר את חייו של בראיין מנצרת, שמנסה לשחרר את האדמה שלו מהכיבוש הרומאי ובלי כוונה משכנע אנשים שהוא המשיח.

הציטוט
רג': כדי להתקבל לאנשי חזית יהודה אתה צריך ממש לשנוא את הרומאים.
בראיין: אני שונא אותם!
רג': באמת? כמה?
בראיין: הרבה!
רג': אוקיי, התקבלת.

בראיין כוכב עליון עולה 8.97$ באמזון.

המשיח בגרסת מונטי פייטון. צילום: אנקור ביי.

3. חמים וטעים (1959)

בילי ויילדר מביים את ג'ק למון, טוני קרטיס, מרלין מונרו. ג'רי (למון) וג'ו (קרטיס) הם שני נגני ג'ז העדים לחיסול המבוצע ע"י המאפיה. על מנת להסתתר (ולהישאר בחיים), הם מתחפשים לנשים ומצטרפים ללהקה המורכבת כולה מנשים. ג'רי הופך לדפני וג'ון לג'וזפין.

העניינים מסתבכים כשג'ו מתאהב בשוגר קיין (מונרו) אבל לא יכול לגלות לה שהוא גבר, ואוסגוד פילדינג (ג'ו בראון), מיליונר מקומי, מתאהב בדפני/ג'רי.

הציטוט
שורות הסיום של הסרט כמובן:
ג'רי (מגלה לאוסגוד שעדיין מתעקש ולא קולט): אתה לא מבין – אני גבר!
אוסגוד (בלי להתבלבל): נו טוב, אף אחד לא מושלם.

חמים וטעים, בגרסה מיוחדת, נמכר תמורת 9.88$ באמזון.

חמים וטעים - דראג במיטבו. צילום: אמ.ג'י.אם.

2. האחים מרקס: לילה באופרה (1935)

קומדיה מצבים מטורפת, הגדולה מסוגה בכל הזמנים, בכיכובם של האחים מרקס. כדי להפגיש בין שני נאהבים, שלושת האחים מחבלים בהופעת אופרה וגורמים, איך לא, למצבים מטורפים.

(הערת המערכת: למרות שהוא נחשב לאחד מהסרטים הפחות טובים של האחים, אם אתם בשוונג של קלאסיקות, אל תפסחו על "האחים מרקס בקרקס").

הציטוט
הרברט (לגברת קלייפול): כל ניו יורק תהיה תחת רגלייך.
אוטיס (מסתכל על הרגליים שלה): הגיוני, יש שם הרבה מקום.

את לילה באופרה ניתן לרכוש באמזון ב-11.47$. למעריצים - מארז שבעה סרטים של האחים מרקס, ב-44.99$.

האחים מרקס - מטורפים. צילום: האחים וורנר.

1. הדיקטטור הגדול (1940)

צ'ארלי צ'אפלין הגדול בפארודיה מטורפת על המשטר הנאצי והיטלר ימ"ש בפרט. אדנוייד הינקל הוא הדיקטטור המטורף הזומם להשתלט על העולם, רק שבלא ידיעתו – יש לו כפיל בדמות ספר יהודי. צ'אפלין במיטבו כאן, במה שנחשב לפארודיה השנונה ביותר על הנושא הטעון מכולם. הסרט היה מועמד לחמישה פרסי אוסקר, כולל סרט השנה.

הציטוט
שולץ: חשבתי שאתה מהגזע הארי.
הספר היהודי: לא, מה פתאום – אני צמחוני.

הדיקטטור הגדול יקר יחסית ועולה 26.99$, לעומת זאת, מארז סרטי צ'אפלין נמכר תמורת 71.99$.

צ'ארלי צ'אפלין - הגדול מכולם. צילום: האחים וורנר.

על סף העשירייה

דג ושמו וונדה – מקום 10.5, הכי קרוב לעשירייה שרק אפשר. ג'ון קליז, מייקל פאלין, קלווין קליין וג'יימי לי קרטיס - ארבעה אנשים שונים לחלוטין, כל אחד עם ההפרעה הנפשית שלו, חוברים לבצע מעשה שוד נועז ואחרי שהוא מצליח – מנסים לדפוק אחד את השני. אחת מקומדיות הקאלט של שני העשורים האחרונים, בטח באי הבריטי.

אוכפים לוהטים – הפארודיה של מל ברוקס על סרטי מערבונים ב-1974 נחשבת עד היום לאחת המצחיקות ומטורפות שנעשו, אפילו בסטנדרטים של ברוקס –מומלץ בחום למי שעוד לא ראה.

דר. סטריינג'לוב – הסאטירה הפוליטית החריפה של כל הזמנים, מבית היוצר של סטנלי קובריק עליו השלום, כבר בת 42. ענק, חריף ונשכני - אבל מחוץ לעשירייה.

ביג לובובסקי – האחים כהן (פארגו, בארטון פינק) מציגים כאן קומדיה מתוחכמת, שזוכה למקום של כבוד ברשימת הקומדיות הגדולות בכל הזמנים. אז למה לא בעשירייה? בעיקר בגלל ג'ף ברידג'ס.

משנה מקום משנה מזל, השוטר מבברלי הילס (או כל סרט של אדי מרפי לפני שהוא התחתן) – אדי מרפי, מתחילת שנות ה-80 ועד שנות ה-90 המוקדמות, פשוט הלך והשתפר מסרט לסרט, אבל גם הצחוק המטורף ותסריטים מהשנונים ביותר שנכתבו – לא מספיקים לעשירייה הראשונה.

לא מסכימים עם הרשימה? שכחנו מישהו? דרגנו מישהו גבוה מדי? בואו לדבר על זה בבלוג ספויילרלדף הבית   הדפסה  תגובות