חיפוש :
  

עשר הטרילוגיות הטובות בכל הזמנים
סיקור ממוקד כלכלה ותרבות
פורסם : 30/07/2006, 10:39
אלון לוין ויובל בוסתן

החל מהשבוע נדרג את הסרטים הטובים ביותר, לפי קטגוריות. מכולן, בחרנו להתחיל בקשה ביותר, עקב ההיצע הנמוך. הרכבת הרשימה הייתה קשה והיו כאלו שנותרו מאוכזבים, אבל בסופו של דבר יש לנו מנצח - בנקודות.  

10. בחזרה לעתיד

סרטי הטרילוגיה:
בחזרה לעתיד (1985)
בחזרה לעתיד 2 (1989)
בחזרה לעתיד 3 (1990)

למה?
מכל הרשימה, זו הייתה הבחירה הכי קשה. כמו לא מעט טרילוגיות (ראו "לא נכנסו לרשימה" בסוף), גם כאן השיא נרשם כבר בסרט הראשון. רק שכאן, היו לא מעט סצינות בשני החלקים הנוספים שהשלימו את הסיפור בצורה טובה לכדי סיפור אחד, שגרם לך לקלל את היום שאבא שלך קנה סובארו ולא דה-לוריין.

הטרילוגיה עולה 179 ש"ח בישראל, או 19.71$ באמזון.

על העתיד:
עד גילוי מחלתו של מייקל ג'יי פוקס, היו לחשושים פה ושם סביב חלק רביעי, אבל אלו נגוזו לבלי שוב (כנראה). לאלו שבכל זאת מתעקשים – על בסיס הדמויות נעשה סדרה מצוירת המשודרת בערוץ הילדים.

מייקל ג'יי פוקס וכריסטופר ללויד ב"בחזרה לעתיד". צילום: יוניברסל

9. באטמן

סרטי הטרילוגיה:
באטמן (1989)
באטמן חוזר (1992)
באטמן לנצח (1995)

למה?
שנות ה-80 היו קשות לחובבי סרטי הקומיקס, בעיקר "הודות" לסופרמן 3 ו-4 המביכים. ואז... הגיע באטמן. או יותר נכון – הגיעו טים ברטון הבמאי ומייקל קיטון שהיה פשוט מושלם בתור איש העטלף. התוצאה? יותר ממיליארד דולר לשלושת הסרטים הראשונים, שכל אחד מהם בתורו שבר את שיא ההכנסות לסוף השבוע הראשון.

עם צעצועים מגניבים, החליפה הכי קוּלית בסביבה, ג'ק ניקולסון בסרט הראשון ומישל פייפר בשיאה עם חליפת עור צמודה בשני (מיאווו...), שני הסרטים הראשונים בטרילוגיה הפכו לעיבודי קומיקס מהמושלמים בכל הזמנים. השלישי כבר היה הרבה פחות טוב, עם ואל קילמר (הטוב בדר"כ) בהופעה מביכה כבאטמן (עד כדי כך מביכה, שרק ג'ורג' קלוני הצליח להתעלות על הקטסטרופה בסרט הרביעי).

ניתן לרכוש את כל ארבעת הסרטים בחבילה אחת שעולה 125 ש"ח

על העתיד:
באטמן מתחיל הנפלא מהשנה שעברה העיר לחיים את הסדרה, אחרי תרדמת של 8 שנים. הסרט הבא צפוי בעוד שנתיים, בו, אחרי שקיבלנו ב"מתחיל" גרסה חדשה של באטמן, נקבל גרסה חדשה של הג'וקר...

מייקל קיטון כבאטמן - עיבוד קומיקס מושלם. צילום: האחים וורנר

8. מקס הזועם

סרטי הטרילוגיה:
מקס הזועם (1979)
מקס הלוחם בדרכים (1981)
מקס הזועם וכיפת הרעם (1985)

למה?
אחד מסדרות הקאלט הפופולאריות בכל הזמנים - הבמאי ג'ורג' מילר יצר באוסטרליה עולם פוסט-אפוקליפטי מרשים, שהציג שחקן צעיר בשם מל גיבסון (הרבה לפני שנהיה אנטישמי).

גיבסון משחק את מקס רוצ'ינסקי, שוטר שיוצא למסע נקמה אחרי שמשפחתו נרצחה. בסרט הראשון הוא נלחם בחבורת אופנוענים, בשני מגן על התיישבות שלווה שמותקפת ע"י חבורה של פסיכים ובשלישי, החלש בסדרה, הוא כבר נאלץ להתעסק עם טינה טרנר בדרך לשחרור שבט ילדים אבוד.

את הטרילוגיה ניתן לרכוש ברוב מבצעי "3 ב-99" בחנויות הסרטים בארץ.

על העתיד:
כבר כמה שנים שמדברים על סרט המשך, וכשכבר היה נראה שהולכים על זה, בא מל גיבסון והודיע לפני שנה שהוא כבר זקן מדי בשביל זה והוא לא מתכוון לשחק שוב לא את מקס הזועם ולא את מרטין ריגס (דמותו בנשק קטלני). אם זאת, נראה כי עדיין יש כאלו המנסים להרים את הפרויקט, עם שחקן אחר.

מל גיבסון בימיו הטרום-אנטישמיים. צילום: אם.ג'י.אם

7. שליחות קטלנית

סרטי הטרילוגיה:
שליחות קטלנית (1984)
שליחות קטלנית 2: יום הדין (1991)
שליחות קטלנית 3: עליית המכונות (2003)

למה?
"I'll be back" ו-"Hasta la vista, Baby" האלמותיים (בתוספת חיוך מכאני ומכונת ירייה עשנה), מכניסים את שליחות קטלנית בכלל ואת שוורצנגר של שליחות קטלנית בפרט – לעשרת הגדולים. בסרט הראשון הוא די שתק, בשני הוא כבר הבין למה אנחנו בוכים, ובשלישי (שהפתיע לטובה, למרות היעדרותו של במאי השניים הראשונים, ג'יימס קמרון) הוא כבר תכנן את הכל מראש.

הסרט הראשון הכניס רק 78 מיליון דולר ברחבי העולם, אבל זה לא הפריע לטרילוגיה כולה לחצות את רף המיליארד דולר בדרך למקום השביעי בדירוג הטרילוגיות המכניסות בכל הזמנים.

לא ניתן לרכוש את הטרילוגיה במארז אחד, ושלושת הסרטים עדיין נמכרים ברוב החנויות במחיר מלא.

על העתיד:
רוב הגורמים המעורבים כבר החלו לעבוד על הסרט הבא בסדרה – ג'ון ברנקאטו ומייקל פאריס, שכתבו את החלק השלישי, החלו כבר לעבוד על הרביעי, שאמור להתרחש בעתיד הרחוק יותר, בעיצומה של המלחמה במכונות. ניק סטהאל וקלייר דיינס שכיכבו בחלק השלישי הוחתמו מראש לסרט נוסף וכבר נראה היה שהפרויקט אוטוטו מקבל אור ירוק, רק שאף אחד לא בנה על הקריירה הפוליטית של המחסל הראשי... כרגע נראה כי יחזרו לדבר על הסרט רק לאחר חזרתו של שוורצנגר להוליווד, אם וכאשר.

מושל קליפורניה בגרסה המתכתית. צילום: אם.ג'י.אם

6. הנוסע השמיני

סרטי הטרילוגיה:
הנוסע השמיני (1979)
שובו של הנוסע השמיני (1986)
הנוסע השמיני 3 (1992)

למה?
החללית נוסטרומו עושה את דרכה לכדור הארץ כשהיא קולטת אות מצוקה מכוכב סמוך. הצוות נוחת בכוכב ויוצא לחקור את האזור. המחשב של החללית בודק שוב את אות המצוקה ומגלה כי מדובר למעשה באזהרה, אך מגלה זאת מעט מאוחר מדי – הצוות מוצא עצמו במה שנראה כמו משטח הטלה של ביצים מוזרות, ומאחת מהן בוקע יצור תמנוני משהו, המתנפל על פניו של אחד מחברי הצוות...

שני הסרטים הראשונים מדורגים גבוה ברשימת סרטי האימה הגדולים של כל הזמנים והשלישי סוגר יפה את הסיפור עם מותה של ריפלי (סיגורני וויבר). הסאגה לא הסתיימה בזאת, והמשיכה עם סרט רביעי (ודי מיותר) בו דמותה של ריפלי הוחייתה, ועם שני סרטים בהם נלחמים זה בזה "הנוסע השמיני" ו"הטורף".

שני הסרטים הראשונים, שהתחרות ביניהם קשה על תואר הטוב ביותר בסדרה, הציגו לעולם שניים מהבמאים המובילים בקולנוע האמריקני בשני העשורים האחרונים – רידלי סקוט, שעשה מאז את בלייד ראנר, גשם שחור, תלמה ולואיז, גלדיאטור ובלאק הוק דאון, וג'יימס קמרון, שאחראי על מצולות, טיטאניק שובר השיאים ועל שני הסרטים הראשונים של שליחות קטלנית.

את ארבעת הסרטים ניתן לרכוש במארז שמונה תקליטורים DVD שעולה 279 ש"ח בארץ או 56.58$ באמזון.

על העתיד:
אחרי איחוד מוזר עם סדרת "הטורף", נראה כי היצורים החומציים בדרך לסיבוב חמישי, שהפעם נשמע מסקרן לאור שובו הצפוי של רידלי סקוט, במאי הסרט הראשון. סקוט התייחס לנושא לפני מספר חודשים: "סיגורני וויבר בפנים, ואני מקווה שנוכל להביא חלק מהשחקנים מהסרטים הראשונים, אבל הכל תלוי באיך ייראה התסריט, שטרם הושלם".

מהסרטים המפחידים בכל הזמנים . צילום: פוקס המאה ה-20

5. שלושת הצבעים של קישלובסקי

סרטי הטרילוגיה:
כחול (1993)
לבן (1994)
אדום (1994)

למה?
הבמאי הפולני קזי'שטוף קישלובסקי בשיאו, עם טרילוגיה המבוססת על ערכי המהפכה הצרפתית, המציגה אירועים המתרחשים על רקע הולדתו של האיחוד האירופי, כשכל צבע מייצג אלמנט אחר:

כחול מייצג חופש ומציג את סיפורה של ז'ולי המאבדת את בעלה ובתה בתאונת דרכים ומתעלה מעבר לכאב בדרך לחיים חדשים, לבן מייצג שוויון ומפגיש אותנו עם ולנטין, סטודנטית צעירה ויפה הלומדת באוניברסיטת ז'נבה ומתפרנסת מדוגמנות. באחד הערבים היא פוגעת עם מכוניתה בכלב. היא משיבה את הכלב לבעליו, שופט בגמלאות עם הפרעת התנהגות, והפגישה משנה את חיי שניהם ואדום, המייצג אחווה, הוא קומדיה רצופה בהומור שחור בסגנון מזרח-אירופי, המספרת את סיפורו של ספר פולני, שאשתו הצרפתייה חדלה לאהוב אותו. הוא חוזר לוורשה בלי כסף ובלי דרכון. גורלו משתנה, הוא עושה חייל בעסקים, נהפך מיליונר ומחפש דרך להחזיר אליו את אשתו.

ביחד, משתלבים שלושת הצבעים לכדי יצירת מופת קולנועית (אפילו שהיא בצרפתית). את הטרילוגיה ניתן לרכוש במארז מיוחד ב-39.99$ באמזון . בארץ ניתן לרכוש את שלושת הסרטים רק בנפרד.

על העתיד:
אין, אלא אם כן תהיה שוב מהפכה בצרפת.

טרילוגיית שלושת הצבעים - בחמישיה הראשונה. צילום: מיראמקס

4. אינדיאנה ג'ונס

סרטי הטרילוגיה:
שודדי התיבה האבודה (1981)
המקדש הארור (1984)
מסע הצלב האחרון (1989)

למה?
טרילוגיית ההרפתקאות הגדולה בכל הזמנים – האריסון פורד כארכיאולוג ציני המכור לאדרנלין, שיוצא להרפתקאות ולמלחמות בנאצים, כשהוא חמוש רק בשוט. במהלך הטרילוגיה מוצא אינדי את ארון הברית, מחלץ מאות ילדים מעבדות בכת עובדת אלילים ולוגם מהגביע הקדוש של ישו, כשהוא דואג להצטייד בבחורה חדשה בכל סרט.

למרות שכל שלושת הסרטים יצאו בשנות ה-80, הטרילוגיה עודנה מדורגת בחמישייה הראשונה ברשימת הטרילוגיות המכניסות בכל הזמנים עם יותר מ-2 מיליארד דולר בכל העולם (במונחים של היום).

מארז הטרילוגיה, שיצא רק לפני שנתיים, עולה 230 ש"ח בארץ או 33.35$ באמזון.

על העתיד:
אחרי שנים של עיכובים, אינדיאנה ג'ונס 4 צפוי לעלות לאקרנים בעוד שנתיים – שפילברג, לוקאס והאריסון פורד הודיעו כולם כי הם בעניין וכרגע התסריט נמצא בשלבי סיום. הכרזה רשמית צפויה בחודשים הקרובים.

אינדיאנה ג'ונס שולף את ארון הברית. צילום: פאראמונט

3. הסנדק

סרטי הטרילוגיה:
הסנדק (1972)
הסנדק 2 (1974)
הסנדק 3 (1990)

למה?
פרנסיס פורד קופולה במיטבו, מגיש עיבוד מופתי ליצירתו של מריו פוזו (שכתב גם את התסריט לשני סרטי סופרמן הראשונים), העוקב אחר אחת מהמשפחות השולטות במאפיה הסיציליאנית בניו-יורק – היא משפחת קורליאונה.

מרלון ברנדו, ג'יימס קאן, אל פאצ'ינו, רוברט דה-נירו, דיאן קיטון, טליה שייר, רוברט דובאל, אנדי גארסייה, ברידג'יט פונדה וסופיה קופולה הם רק חלק מצוות השחקנים המרשים ביותר שחבר אי פעם לטרילוגיה אחת, וכמות הציטוטים מהטרילוגיה שהפכו לקאלט, שנייה רק לגבעת חלפון.

שני הסרטים הראשונים זכו בפרס הסרט הטוב ביותר בטקס האוסקר (הסנדק 2 היה לסרט ההמשך הראשון שעשה זאת), והחלק השלישי היה מועמד אך הוא לא זכה.

מארז הטרילוגיה עולה 179 ש"ח בארץ או 34.88$ באמזון.

על העתיד:
כבר כמה שנים שאולפני פאראמונט מתכננים על סרט רביעי למשפחת קורליאונה, אבל שום דבר עוד לא סגור – בתחילה עוד דיברו על לעשות סרט המשך שבו וינסנט מנסיני (אנדי גארסייה) מנהל את העניינים, אבל בשנתיים האחרונות החלו האולפנים לפזול לכיוונו של "הסנדק חוזר", הספר החדש שהוא למעשה פריקוול לסרט השני. בשנה האחרונה די שקט מכיוון הפרויקט, ונראה כי יעבור עוד זמן מה עד לחדשות הבאות ממשפחת קורליאונה.

משפחת קורליאונה - מישהו רוצה להתעסק איתם? צילום: פארארמונט

2. שר הטבעות

סרטי הטרילוגיה:
אחוות הטבעת (2001)
שני הצריחים (2002)
שיבת המלך (2003)

למה?
במשך שנים שקשקו רבים מפני הרעיון שמישהו ייקח את הטרילוגיה המדהימה של טולקין ויהפוך אותה לסרט שיהרוס את הפנטזיות שמיליונים ברחבי העולם גדלו עליה ולמעט סרט מצויר מ-78' שתיאר את החצי הראשון והיה חביב למדי – איש אכן לא העז לעשות זאת. עד שהגיע אחד, פיטר ג'קסון, שעוד היה צריך להתחנן בפני אולפן או שניים שייתנו לו לעשות את הטרילוגיה בשני סרטים ואולי אפילו אחד אם לא תהיה ברירה. לבסוף, פגישה שארכה 5 דקות באולפני ניו-ליין הביאה למימון המיוחל ולאישור לעשות את הטרילוגיה כמו שהיא אמורה להיות – על פני שלושה סרטים.

התוצאה? ג'קסון יצר את אחד מאירועי הקולנוע הסוחפים בכל הזמנים שנחשב בעיני רבים לטרילוגיה הטובה ביותר בכל הזמנים . כל שלושת הסרטים היו מועמדים לאוסקר על סרט השנה, והשלישי אף זכה בתואר וב-10 פסלונים נוספים.

שר הטבעות היא הטרילוגיה שרשמה את ההכנסות הגבוהות ביותר מסביב לעולם – כמעט שלושה מיליארד דולר. הסרט השלישי, "שיבת המלך", הכניס 1.1 מיליארד דולר והיה לסרט השני בלבד בהיסטוריה שפרץ את מחסום המיליארד, שני רק לטיטאניק שנותר בודד בפסגה עם 1.8 מיליארד מדהימים.

הטרילוגיה יצאה ב-DVD בשתי גרסאות - גרסת הקולנוע והגרסה המורחבת, שבמקרה של שר הטבעות זה אומר עוד כמעט שעתיים (מומלצות בחום) לטרילוגיה. לצערנו, הסרט הראשון הוא היחיד שזכה לתרגום לעברית של הגרסה המורחבת שלו. את מארז שלושת הדיסקים בגרסה המורחבת (הכוללת 12 תקליטורים) ניתן לרכוש באמזון ב-72.26$.

על העתיד:
"העתיד טמון בעבר" אמרו חכמים, ולמרות שמתחיל להימאס מהאטרף של הפריקוולים בהוליווד, נראה כי אף אחד לא יתנגד לזה הצפוי לנו מפיטר ג'קסון בדמות "ההוביט". מבין הדמויות שהופיעו בטרילוגיה המקורית (לפחות על פי הספר), רק בילבו באגניס וגאנדלף צפויים לעשות קמבאק. ג'קסון כבר הודיע כי הוא מעוניין בפרויקט, והנושא נמצא כרגע בבוררות משפטית, בנוגע לזכויות היוצרים על הסיפור.

שר הטבעות - יצירת מופת, לא פחות. צילום: ניו-ליין סינמה

1. מלחמת הכוכבים, פרקים 4-6 (הטרילוגיה המקורית)

סרטי הטרילוגיה:
פרק 4: התקווה החדשה (1977)
פרק 5: האימפריה מכה שנית (1980)
פרק 6: שובו של הג'די (1983)

למה?
מנצחת בפוטו-פיניש את שר הטבעות, ולו רק בגלל ההשפעה המדהימה שהייתה לטרילוגיה הזו על עולם הקולנוע, כנראה יותר מכל סרט אחר בהיסטוריה. כדי להבין במה דברים אמורים נפתח בפרט טריוויה קטן – לפני מלחמת הכוכבים, סרט המדע בדיוני המצליח ביותר היה "אודיסיאה 2001", שהכניס כמעט 20 מיליון דולר.

הסרט הראשון בסאגת מלחמת הכוכבים (אז נקרא פשוט "מלחמת הכוכבים", היום הוא ידוע בתור "מלחמת הכוכבים פרק IV: התקווה החדשה") עלה לאקרנים ב-25 במאי 1977 ב-43 בתי קולנוע בלבד והכניס 1,554,475$ בסוף השבוע הראשון. את הריצה המדהימה שלו הוא סיים שנה וחצי לאחר מכן, עם 307 מיליון דולר (אליהם התווספו עוד 153 מיליון במהלך השנים), בדרך למקום השני בכל הזמנים.

מלחמת הכוכבים פרק IV: התקווה החדשה מכר יותר כרטיסים מכל סרט אחר בתולדות הקולנוע, למעט אחד: חלף עם הרוח. מדהימה במיוחד העובדה כי הסרט מכר לבדו יותר כרטיסים משנמכרו לכל שלושת סרטי שר הטבעות גם יחד!

מלחמת הכוכבים, לא רק שהפכה את יוצרה ג'ורג' לוקאס לאחד היוצרים המוערכים והמשפיעים בהוליווד, היא גם זו שלמעשה "עיגנה בחוק" כמה וכמה תופעות המלוות אותנו עד היום :
1. מיתוג הקיץ כעונת הסרטים המפוצצים, בצוותא עם "מלתעות" שיצא שנה קודם לכן (1976) והכניס 260 מיליון דולר - סכום מרשים גם היום.
2. הביאה להכרה כי ילדים ובני נוער הם קהל יעד רווחי ביותר.
3. הייתה לסדרה הראשונה שעשתה שימוש נרחב (ואת עיקר רווחיה) מתעשיית הצעצועים הנלווים (Merchandising), שנמכרו בשווי של כמעט 5 מיליארד דולר עד היום.
4. מעל הכל, מבחינתנו הצופים - מלחמת הכוכבים הראתה לבעלי האולפנים (והממון), כי סרטי מדע בדיוני מסוגלים להחזיר גם את ההשקעה הגדולה ביותר.

במשך 22 שנים מיום שיצא הסרט האחרון בטרילוגיה (שובו של הג'די, 1983), ניצבה מלחמת הכוכבים בודדה בפסגת הטרילוגיות הרווחיות ביותר בצפון אמריקה, עם הכנסות של מעל מיליארד דולר. רק בשנה שעברה היא הודחה לראשונה מהפסגה, ודי בשמחה – הטרילוגיה שהדיחה אותה מהפסגה היא הטרילוגיה החדשה (והפחות טובה, אין ספק) בסאגת מלחמת הכוכבים.

הטרילוגיה עולה בארץ כ-220 ש"ח.

על העתיד:
לוקאס כבר הכריז בכמה וכמה הזדמנויות ששישה סרטים זה די והותר לסאגה שלו, והעתיד טמון במסך הקטן. כמו שנכתב בטור "ספויילר" הראשון - שתי סדרות שונות מעולם "מלחמת הכוכבים" נמצאות כרגע בשלבי הפקה שונים – סדרת אנימציה תלת-ממדית וסדרת Live-Action (יענו – עם שחקנים ואפקטים, אבל לאו דווקא בסדר הזה).

בנוסף, אחרי שנים של תחינות מהמעריצים, הגרסאות הקולנועיות המקוריות של שלושת הסרטים תגענה (כל אחת בנפרד) ל-DVD, לזמן מוגבל, בין ספטמבר לדצמבר השנה ואפשר כבר להזמין מראש באמזון כל אחת מהן בלינקים הבאים: מלחמת הכוכבים, האימפריה מכה שנית, שובו של הג'די.

הפיסגה שייכת לדארת' ווידר. צילום: לוקאספילם

הטרילוגיות שנותרו מאוכזבות בחוץ

הארי פוטר (כי אנחנו לא בני 12)
מטריקס (כי הראשון יצירת מופת, השני סביר והשלישי גורם לך להצטער שנולדת)
מלחמת הכוכבים 1-3 (מאותה סיבה, רק בסדר הפוך)

מאיימים בכניסה לרשימה

לא פחות מ-6 טרילוגיות תושלמנה בשנתיים הבאות, וחלקן אף עשויות להיכנס לעשירייה (בכפוף לאיכות החלק השלישי):

ספיידרמן (תאריך יציאת הסרט השלישי: מאי 2007)
שרק (מאי 2007)
שודדי הקאריביים (מאי 2007)
ג'ייסון בורן (אוגוסט 2007)
דני אושן (קיץ 2007)
צעצוע של סיפור (קיץ 2008)

לא מסכימים עם הרשימה? שכחנו מישהו? דרגנו מישהו גבוה מדי? בואו לדבר על זה בבלוג ספויילרלדף הבית   הדפסה  תגובות