חיפוש :
  

כישלון הסברתי ידוע מראש
סיקור ממוקד העולם המוסלמי
פורסם : 28/03/2007, 18:50
יהונתן דחוח-הלוי

ההסברה הישראלית כבר זוכה זמן רב לביקורת ציבורית רבה, ולהשגות באשר למידת ביעילות שלה. יהונתן דחוח הלוי בוחן כיצד הפלשתינים מתייחסים להסברה שלהם, דרך מינויו של דוקטור מוסטפא ברגותי.  

רוח חדשה ונמרצת מנשבת במסדרונות משרד ההסברה הפלסטיני לאחר מינויו של מוסטפא ברגותי לשר הממונה על ההסברה בממשלת האחדות הלאומית הפלסטינית. מבחינה פלסטינית מדובר בבחירה של האיש הנכון בזמן הנכון. ברגותי נחשב לאישיות ציבורית ישרה, לדובר רהוט באנגלית ולאישיות המוכרת ומקובלת ע"י מדינאים וארגונים בינלאומיים.

הוא צמח פוליטית במפלגה הקומוניסטית הפלסטינית שהפכה ברבות הימים ל"מפלגת העם" לאחר קריסת ברית המועצות. לזכותו נזקפת עשייה פוליטית וחברתית רבה, שהקנתה לו מוניטין בחברה הפלסטינית ובעולם. הוא היה מהפעילים המרכזיים אשר ניהלו גם במהלך האינתיפאדה מאבק לרפורמות פוליטיות מרחיקות לכת, לביסוס משטר דמוקרטי ולבנייתה של חברה אזרחית.

ברגותי עומד בראש "היוזמה הלאומית הפלסטינית", ארגון פוליטי הדוגל ברפורמות, ובראש "האיחוד הפלסטיני של וועדות ההצלה הרפואיות", ארגון בלתי ממשלתי הנותן שירותים רפואיים למיליון תושבים באמצעות 435 ועדות. הוא היה גם בין מייסדי הארגון לרפואה, מידע ופיתוח (HDIP). הרקע האקדמי של ברגותי עשיר. הוא סיים לימודי רפואה ברוסיה, השלים תואר שני בניהול באוניברסיטת סטנפורד, היה מרצה בהארווארד, ג'ון הופקינס וסטנפורד והשתתף בצוותי חשיבה באוניברסיטאות ובמכוני מחקר מהחשובים בעולם.

במישור המדיני היה ברגותי חבר במשלחת הפלסטינית לועידת מדריד ב- 1991 והיה שותף בשיחות גם גורמים ישראליים על דרכים ליישוב הסכסוך. עמדותיו בנושא המדיני אינן שונות מאלה של ה'פתח'. הוא תומך ללא פשרות ביישום כל החלטות האו"ם בעניין הפלסטיני, ואינו רואה דרך לפשרה בסוגיית מימוש תביעת השיבה של מיליוני הפליטים הפלסטינים וצאצאיהם לבתיהם ולרכושם בשטחי מדינת ישראל.

מיד עם כניסתו לתפקיד הודיע ברגותי, כי הרשות הפלסטינית עומדת לפתוח בקמפיין תקשורתי ברחבי העולם כדי להציג את "אלימות הכיבוש נגד העם הפלסטיני, ובעיקר את הפשעים שמבצעים החיילים במחסומים". הצעד הראשון שנקט היה עריכת מסיבת עיתונאים מתוקשרת היטב גם בזירה הבינלאומית בה הציג קלטות וידיאו המתעדות לדבריו את אלימות הצבא והתעללות חיילים בנערים ובנשים.

באחת הקלטות נראה כלב של הצבא תוקף אישה בכפר אל-עבידיה שליד בית לחם. בקלטת אחרת נראים חיילים מכים נער פלסטיני במחסום חווארה. "האירועים שאינם זוכים לתיעוד ונעלמים מעין המצלמה קשים וחמורים בהרבה", אמר ברגותי והוסיף, כי "מדובר בפשעי מלחמה שכל החיילים מבצעים וכל ההנהגה הישראלית שותפה להם. האשמים הם ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל, שמורים לחיילי הכיבוש לבצע את הפשעים הללו נגד הפלסטינים. חיילי הכיבוש לא היו מעיזים לבצע פשעים אלה לולא היו יודעים שלא יועמדו לדין ובלי שקיבלו אור ירוק".

מוסכמה היא שההסברה או בשמה האחר הדיפלומטיה הציבורית, הינה גורם מפתח בהצלחתה של הדיפלומטיה וביכולת של מדינה לקדם יעדים מדיניים. מינויו של ברגותי מבטא את החשיבות שרואה הרשות הפלסטינית בזירת ההסברה לצורך קבלת לגיטימציה בינלאומית לממשלת האחדות הלאומית, ושינוי תדמיתה של הרשות הפלסטינית מישות תומכת טרור למייצגת ציבור פלסטיני שהינו "קורבן לטרור המדינה שמפעילה ישראל". לרשותו של ברגותי עומדת מערכת ההסברה המשומנת של הרשות הפלסטינית וארגוני זכויות האדם, המתעדים בשיטתיות את הפעילות הישראלית בשטחים הפוגעת לטענתם באופן שיטתי בזכויות האדם של הפלסטינים.

ניכר שבצד הישראלי לא הפנימו את משמעות האיום האסטרטגי בזירת ההסברה לאינטרסים הישראליים בטווח הארוך וגם לא את משמעות מינויו של ברגותי. עדות לכך ניתן למצוא בתגובה הישראלית למסיבת העיתונאים של ברגותי על "פשעי הכיבוש". באתרים הרשמיים של מדינת ישראל - משרד ראש הממשלה, משרד החוץ, משרד הביטחון ודובר צה"ל - אין כל התייחסות להאשמותיו של ברגותי.

התגובה היחידה מופיעה רק בכתבות סוכנויות הידיעות, שם תגובת דובר צה"ל היא לקונית ואין בה כדי לשנות את הרושם הקשה שמותירות תמונות קטעי הוידיאו. בהיעדר תגובה ראויה באתרים הרשמיים תישאר בתודעה הטענה הפלסטינית ותהפוך ל"אמת", שכן ההנחה הסבירה אצל גורם אובייקטיבי עשויה להיות שאם ישראל אינה מגיבה רשמית על טענות הפלסטינים יש לה כנראה מה להסתיר.

רבים דיברו ועסקו בסוגית מערך ההסברה הישראלי ומעט מידי נעשה גם לאחר הדו"ח הקשה של מבקר המדינה מ- 2002. נדרש דו"ח נוסף והפעם של ועדת חקירה ממלכתית למחדל ההסברה על מנת לא רק לאכוף את השינוי הנדרש אלא גם בנקיטת צעדים נגד הגורמים האחראים למחדל ההסברה.

המאמר פורסם לראשונה בבלוג של המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה ומתפרסם כאן באדיבותם.לדף הבית   הדפסה  שלח תגובה לעורך