חיפוש :
  

המציאות הבטחונית בישראל - תמונת מצב
סיקור ממוקד העולם המוסלמי
פורסם : 04/02/2006, 21:23
אלון לוין ויובל בוסתן

ההתרחשויות האחרונות בגזרות הפלשתינית, הלבנונית, האיראנית והבינלאומית מציגות תמונת מצב עגומה לגבי מצבה הביטחוני של ישראל, פחות מחודשיים לפני הבחירות.  

קצב האירועים התזזיתי במזרח התיכון ממשיך בשלו ומספק עדכונים רבים בכל החזיתות -

ירי הקאסמים נמשך

בסוף השבוע ביצעו הפלשתינים ירי קסאמים, יעיל מבחינתם, והביאו לפציעתם של ארבעה בני משפחה, ביניהם תינוק בן 7 חודשים שנפצע קשה, בקיבוץ כרמיה. האצבע המאשימה בצה"ל היא כלפי כל הארגונים הפלשתינים, החמאס, הג'יאהד האיסלאמי והפת"ח והתגובה הצה"לית לירי הייתה, כרגיל - הפגזה ארטילרית של מקום שיגור הקסאמים - בבחינת נעילת האורווה לאחר שהסוסים ברחו, (שהרי ברור כי משגרי הקסאמים לא נוהגים להיוותר במקומם לאחר הירי ולהמתין לתגובה הצה"לית).

תגובת צה"ל, יותר מאשר באה לטפל בבעיה הביטחונית, באה לטפל בבעיית התדמית, ממנה סובלת הממשלה בכל האמור בהתמודדות עם הפלשתינים. ממשלת ישראל כשלה בטיפול במפונים מרצועת עזה, ויעידו על כך רובם המכריע של המפונים, שגם חצי שנה אחרי, טרם קיבלו פתרון דיור או תעסוקה, אולם אלה מהם החיים ביישובים עוטפי עזה נמצאים כיום גם בסכנה ממשית לחייהם בשל מחדל מיגון הבתים ביישובים אלה.

ניצחונו של החמאס בבחירות לרשות והתגובה ההססנית הישראלית לכך, מעמידה את ישראל במצב אבסורדי שבו בניגוד למשטר הקודם ברשות, ישנה מפלגה נבחרת המאיימת על עצם קיומה של המדינה (בסוף השבוע היה זה חאלד משעל, ראש הלשכה המדינית של החמאס, שהצהיר כי החמאס לעולם לא יכיר בישראל) מבצעת נגדה פעולות (ירי הקסאמים, ניסיונות חדירת מחבלים) וממשלת ישראל דנה באפשרות להעביר לה כסף בצורה רצינית.

נסראללה שולט בגובה הלהבות

בשבוע שעבר נורה לבנוני בגבול ישראל-לבנון, שעל פי הדיווח נשא נשק ואמצעי תצפית, וניסה לאסוף מידע מודיעיני על פריסת הצבא באזור. בתגובה לכך, הצהיר מזכ"ל החיזבאללה חסן נסראללה כי יגיב על הריגתו בטענה כי היה רועה צאן תמים. במהלך יום שישי ושבת אף ביצע החיזבאללה הפגזה ארטילרית מסיבית באזור הר דוב, אולם לאחר שצה"ל הגיב, פנתה לבנון בבקשה להפסקת אש.

הסימן החיובי בסיפור זה היה שממשלת לבנון ביצעה פניה מהירה יחסית והצליחה להביא לרגיעה בגזרה, מה שאולי מלמד על כך שעל אף שנסראללה משתדל בכל כוחו להראות שהוא עדיין רלוונטי, ממשלת לבנון מעיזה יותר ועשויה בעתיד הנראה לעין להיכנס אתו לעימות של ממש.

איראן למועצת הבטחון

סוגיית הגרעין האיראני תועבר לדיון במועצת הביטחון בעוד חודש לאחר שועדה מטעם הסוכנות לאנרגיה אטומית תגיש דו"ח רשמי על מאמציה של איראן להשיג יכולת גרעינית-צבאית. ארה"ב רשמה בימים האחרונים הישג דיפלומטי של ממש כאשר הצליחה לרתום את רוסיה וסין, שתי מעצמות הנגד להגמוניה המערבית וחברות קבועות במועצת הביטחון בעלות זכות וטו, להעברת האיראנים לדיון על הטלת סנקציות עליה.

הסינים אומנם התבטאו כי לא יסכימו להטלת סנקציות והרוסים עדיין מנסים להגיע לפשרה משלהם בנושא (להעשיר את האורניום האיראני על אדמת רוסיה), אך שתי המעצמות כבר עשו כברת דרך משמעותית ביחס לעבר. האמריקנים אף הוסיפו סוכרייה משלהם, בעקבות לחץ מצרי, והוסיפו סעיף הקורא להפוך את המזה"ת כולו לנטול נשק גרעיני, מה שיאפשר העברת החלטות בתמיכה של חלק ממדינות ערב.

לגבי ישראל, המדינה הגרעינית היחידה במזה"ת שלמעשה הסעיף מתייחס רק אליה, עוד לא ברור כיצד כל זה ישפיע, אולם אין זו הפעם הראשונה שהאו"ם או אחד מגופיו קורא לפירוז המזה"ת מנשק גרעיני בהחלטה רשמית, כך שכרגע הדבר היחיד שעומד על הפרק הוא איראן בלבד.

איראן עצמה הצהירה כי אם תעבור החלטה להטיל עליה סנקציות, אזי אין לה מה להפסיד והיא תמשיך להעשיר אורניום במלוא הקצב, הצהרה שרק נסכה מרץ בקרב המעצמות האירופיות, כאשר קנצלרית גרמניה מרקל, שנחשבת כיום לידידה גדולה מאוד של ישראל, אף השוותה את אחמדינג'אד להיטלר וטענה שאיראן, בהצהרותיה האנטישמיות ובמרוץ החימוש שלה, חצתה קו אדום.

ואצלנו ?

ממשלת ישראל החליטה בתקופה האחרונה על מספר החלטות הנוגעות לעניינים ביטחוניים שריח פוליטי עולה מהן -

ראשית - על פי דו"ח מבקר המדינה, בחרה ישראל שלא למגן את יישובי עוטף עזה מאחר ולא רצתה ליצור פאניקה בציבור שהייתה מקשה עליה לבצע את תוכנית הנסיגה מעזה - ארבעת הפצועים בקראווילה הם תוצאת ביניים של ההחלטה הזו.

שנית - שר הביטחון שיקר לועדת חוץ וביטחון כשטען כי יש הסכם חתום עם המצרים באשר לסוגיית המעברים בעזה לאחר הנסיגה - בפועל לא היה הסכם כזה, וייתכן שהידיעה על קיומו השפיעה על תוצאות ההצבעות שהיו קשורות לנושא הנסיגה.

שלישית - שר הביטחון מופז הצהיר שלנוכח עליית החמאס על ישראל לנהוג באיפוק ובאחריות ולא להיגרר לתגובות מיותרות - תגובה זו באה בסתירה להצהרות טרם ההתנתקות שישראל לא תבליג לאחר הנסיגה על שום פעולה טרוריסטית, ובסתירה להצהרות מהתקופה הקרובה בעלות אופי דומה.

רביעית - הריסת הבתים בעמונה, חודשיים לפני הבחירות, נתפסת בקרב חלקים לא מבוטלים בציבור (על פי סקר של ידיעות אחרונות מדובר ברוב הציבור) כהחלטה פוליטית, אך נזקה האמיתי עוד לא הוברר. מעבר לבעיה החברתית הפנימית שהוחרפה בעקבות המהלך (שייתכן ולא יהיה האחרון עד הבחירות), מדובר בפעולה הביטחונית המתוקשרת ביותר לאחר הנסיגה מעזה, ועל רקע האיפוק על ירי הקסאמים היא מעבירה מסר לפלשתינים שדרך הטרור מביאה את ישראל לנסיגות ללא תמורה.

העולם נגדנו ?

למרות תחושת "העולם נגדנו" הרווחת לרוב בישראל, דווקא הפעולות האחרונות של הקהילה הבינלאומית הן שתורמות לשיפור מצבה הביטחוני של ישראל - המלחמה בעיראק, העברת העניין האיראני למועצת הביטחון, הלחץ הבינלאומי על סוריה, על המיליציות החמושות בלבנון ועוד.

בה בעת, מעשיה של ישראל עצמה, הם אלו ששנויים במחלוקת באשר ליעילותם - זו תופעה שתחילתה בהקמת רשות שתילחם בחמאס "בלי בג"ץ ובלי בצלם", המשכה בהפקרת דרום לבנון לחיזבאללה וסופה, לעת עתה - בהקמת בסיס למדינת טרור אמיתית בשלטון החמאס בעזה, כשעל הגבול שומרים חיילים מצריים.לדף הבית   הדפסה  שלח תגובה לעורך