חיפוש :
  

? אל-קעידה בלבנון
סיקור ממוקד העולם המוסלמי
פורסם : 01/01/2006, 01:08
אלון לוין ויובל בוסתן

ירי הקטיושות האחרון על יישובי הצפון, עליו לקחו אחריות גרורות של אל קעידה בלבנון מציג תהייה גדולה לגבי המתרחש בדרום לבנון - האם החיזבאללה מוותר על מעמדו הבלעדי ועל הישגיו בכדי לאפשר לארגון אחר, ארגון שאמור להיות אויב שלו, לתפוס את מקומו?  

הירי בוצע משטח הנמצא בשליטת החיזבאללה, ארגון שיעי שעמד בחזית הלחימה בצה"ל בשנים שקדמו לנסיגה החד צדדית מלבנון בתקופת ממשל ברק. אל קעידה הוא ארגון סוני, שביצע בעבר פיגועים קשים כנגד השיעים והמקומות המקודשים להם, בין היתר כנגד מסגד חוסיין בן עלי בכרבלא ומסגד קזאמייה בבגדד בו נהרגו וטבעו למוות למעלה מאלף שיעים. בהנחה ואכן אל קעידה הוא הארגון שביצע את ירי הקטיושות, הרי שהחיזבאללה מוותר על מעמדו הבלעדי ועל הישגיו בכדי לאפשר לארגון אחר, ארגון שאמור להיות אויב שלו, לפלוש לטריטוריה שלו.

בהקשר לכך עולות שתי אפשרויות - האחת, שהחיזבאללה הוא שביצע את הירי ואל קעידה לוקח אחריות במקומו בכדי לרכך את עוצמת התגובה הצה"לית (במקרה כזה המודיעין הישראלי נתפס מופתע ומתקשה לייצר תגובה, מה שמסביר את התקיפה כנגד החזית העממית) והשנייה, שבהוראה סורית וכחלק מהמאבק בהתערבות האמריקנית ובמלחמתם כנגד משטרו של אסד, אפשר החיזבאללה לאל קעידה להיפרס בדרום לבנון עם קטיושות ולבצע תקיפה כנגד ישראל. בהתחשב בעובדה כי סוריה ולבנון נמצאות תחת עיניהם הבוחנות של ישראל וארה"ב כל הזמן בסיוע לווינים, תצפיתנים ומודיעים סבירה יותר האפשרות כי הידיעה כי כניסתו של גורם חדש לזירה בדמות ארגון אל-קעידה היא פברוק, לפחות במתכונת של ארגון שנפרס בשטח ולא פעילים בודדים (במידה והדבר בכל זאת נכון, מדובר במחדל חמור ביותר מצד המודיעין).

אירוע נוסף שהתרחש בימים האחרונים בלבנון, אשר מגביר את אי הוודאות לגבי המתרחש, הוא ניסיונו של הצבא הלבנוני להשיג דריסת רגל ולממש את ריבונותו בדרום לבנון, לראשונה מזה עשרות רבות של שנים. על פי הידיעות, כוחות צבא לבנונים עסקו בפירוק טילים שנועדו לפגוע בישראל זמן קצר לאחר שראש ממשלת לבנון קרא להפסקת הירי כנגד ישראל בטענה שאינו משרת את האינטרס הלבנוני.

ישראל מצידה, ממשיכה במדיניות ההבלגה והאיומים שלא עושה רושם מיוחד על ארגוני המחבלים, מתוך אמונה במהלך האמריקני-צרפתי המתבשל שאמור להביא להחלפת המשטר בסוריה ולצמצום האיום הישיר על ישראל. אך גם אמונה זו מסוייגת וזהירה, שכן משטר סורי חדש עלול להוביל למלחמת אזרחים חדשה בלבנון בין הפלגים השונים. מלחמה שכזו עלולה לזלוג אל מעבר לגבולות שכנתנו הצפונית - גם לישראל וגם לסוריה החדשה.

סעד חרירי - ההתנקשות באביו העירה את כולם (צילום: מחלקת המדינה האמריקנית)

הטרור האיסלאמי סוגר על ישראל

בין אם מעורב אל קעידה בירי הקטיושות ובין לאו, אין ספק שהטרור האסלאמי ממשיך לסגור על ישראל. כבר נכתב פה על התחזקות האחים המוסלמים במצרים ובירדן ועל החמאס בשטחי הרשות הפלשתינית - ארגונים בעלי כוח ונוכחות. לכך יש להוסיף את ניסיונות החדירה האחרונים של אל-קעידה מעיראק לירדן, ומתקבלת תמונה די ברורה על תהליכים אופוזיציונים למשטרים הערביים באזורנו (מובארק במצרים, עבדאללה בירדן וכו'), שעל פי תפיסת ההמונים בארצות ערב ונאמני האיסלאם המיליטנטים יותר, לא התערבו מספיק למען הפלשתינים בזמן האינתיפאדה.

במרוצת חמש השנים האחרונות עמדו המשטרים הערביים פעמים רבות במבוכה ואף בסכנה אמיתית להמשך שלטונם (ודי אם נזכיר את המהומות לאחר מותו של הילד מוחמד א-דורא בצומת נצרים בתחילת האינתיפאדה), לאחר שהסתפקו בהחזרת שגריריהם מישראל ובגינויים חוזרים ונישנים. היחס לישראל, כמו לכל מדינות המערב, ממשיך להוות את בסיס הפעולה של התנועות האסלאמיות בנסותם להציג אלטרנטיבה לכל שלטון קיים.

בתקופה הקרובה עיניהם של אלה המתעניינים במתרחש במזה"ת יהיו נשואות אל שטחי הרשות (הבחירות) ולמתרחש מצפון (קטיושות מלבנון, המאבק האמריקני-צרפתי בסוריה) בציפייה דרוכה לקראת התבהרות התמונה שתגלה האם ועד כמה חיזק האיסלאם הפונדמנטליסטי את מעמדו באזור, וכיצד כל זה ישפיע על חיינו.לדף הבית   הדפסה  שלח תגובה לעורך