חיפוש :
  

חיזבאללאסטאן
סיקור ממוקד העולם המוסלמי
פורסם : 14/07/2006, 16:54
אלון לוין ויובל בוסתן

נסיגת צה"ל מלבנון בשנת 2000 נתנה חותמת רשמית לשלטונו המוחלט של ארגון החיזבאללה בדרום לבנון. מאז, ולמרות שורת התקפות על ישראל והחלטות בינ"ל נגדו, הקים הארגון ארסנל צבאי נרחב, בתמיכה ובמימון איראני.  

צבא לבנון, חלש ולא מצויד, לא הצליח להתמודד עם הריבונות של החיזבאללה בדרום לבנון, על אף הביקורת הציבורית הגוברת בלבנון במרוצת השנים מאז.

מאזן אימה עם ארגון טרור

מערך ארטילרי שבנה החיזבאללה לאורך הגבול עם ישראל המונה בין 10,000 ל-13,000 טילים ורקטות נפרס והתיימר לייצג מאזן אסטרטגי בין החיזבאללה לישראל. בשל הצורך להצדיק את קיומו, בחר החיזבאללה, לימים גם כמפלגה בפרלמנט הלבנוני, לשמר את כוחו הצבאי ולתפקד כקובע היחיד מבחינה צבאית בדרום לבנון, בתואנה כי בכך הוא מגן על לבנון מפני פלישה צה"לית. בנוסף עלתה דרישתו של הארגון מישראל שתיסוג מהר דוב, או חוות שבעא כלשונם, על אף שמדובר בשטח שמעולם לא היה בשליטה לבנונית ואף אינו מוכר ככזה ע"י שום גורם בינ"ל.

הסיטואציה החדשה והרגישה, הביאה את ישראל להבליג פעמים רבות על פרובוקציות חוזרות ונשנות מצד החיזבאללה בשש השנים שחלפו מאז הנסיגה- חטיפת שלושת החיילים באוקטובר 2000, חדירת המחבלים באזור מצובה והרג 6 חיילים, פגיעה בעוד 10 חיילים ואזרחים על גבול המערכת באותן שנים וההתקפה על מוצבי צה"ל לפני 8 חודשים שהסתיימה בכישלון החיזבאללה. ישראל בחרה בכל הפעמים האלה לתקוף מטרות קלות או לנסות ולהעביר מסרי איום כמו טיסה מעל אחד הארמונות של נשיא סוריה בשאר אל אסד.

אולם, התגובה המידתית מיצבה את התחושה בקרב החיזבאללה, כמו גם בקרב חלקים נרחבים מהציבור הישראלי והקהילה הבינלאומית, כי ארגון החיזבאללה הוא אכן יריב אסטרטגי של מדינת ישראל. על בסיס הבנה זו יצא החיזבאללה במתקפה על ישראל בתואנה כי הוא רוצה להפעיל לחץ על ישראל בכדי לשחרר את האסירים הלבנוניים, כמו גם לסייע לפלשתינים בעזה הנתונים אף הם במצב מלחמתי עם ישראל.

(Johnny Zoo :מוצב חיזבאללה מול היישוב דובב - לא עוד (צילום

הקהיליה הבינ"ל במבחן

מדינת ישראל הצהירה כי היא נלחמת בחיזבאללה אך רואה את ממשלת לבנון אחראית, מהלך נבון המונע מלבנון לשחק משחק כפול שבו מבוצעות התקפות משטחה אך היא אינה רואה עצמה אחראית להן. מהלך דיפלומטי בינלאומי שהחל לצאת לדרך במהלך היום השני לקרבות ניסה להביא להפסקת אש בכדי לאפשר לממשלת לבנון לפתור את העיוות והפגיעה בריבונותה, פעולה שהייתה צריכה להתבצע לפני 6 שנים. אם זאת, הסכמה ישראלית לכך, תעצור את המומנטום ותפגע בסיכויים לפרק אחת ולתמיד את החיזבאללה.

למעשה, מי שיעבור על התגובות בעולם לאירועים של הימים האחרונים, יבין כי הקהילה הבינלאומית נמצאת במצב קשה מבחינתה הנותן לישראל יתרון מסוים- הגינויים כלפי ישראל נוגעים אך ורק לעוצמתה של התגובה ולא לעצם המבצע או ללגיטימיות שלו. למרות זאת, מקבלי ההחלטות בבירות העולם מבינים כי בנקודת הזמן הנוכחית הדרך להשגת הפסקת אש נעוצה ביישום החלטת מועצת הביטחון 1559, שכבר הביאה לנסיגת רוב הכוחות הסורים מלבנון, ועודנה קוראת לפירוק החיזבאללה וארגוני הטרור הנוספים הפעילים במדינה, וליציאה אמיתית לעצמאות של ארץ הארזים.

פינלנד, הנשיאה התורנית של האיחוד האירופי, רוסיה, צרפת, וככל הנראה גם לבנון עצמה, מנסים להביא להפסקת אש. ראש הממשלה בתגובה אמר כי ייעתר לפניות נציגי האו"ם להיפגש עמו בכדי לדון בהפסקת אש רק בתנאי שאלו יפעלו לשחרור חיילי צה"ל. התניה שכזו, באם תגובה גם בהמשך, מעמידה את פני הדברים בצורה ברורה: ישראל הגיעה להחלטה אסטרטגית לבטל את מאזן האימה שנוצר מול ארגון טרור וליצור גבול צפוני שקט

מבעיה ישראלית לבעיה בינ"ל

המכשול העיקרי הוא, כאמור, החיזבאללה והיעדר הריבונות מצד לבנון. בפני ממשלת לבנון עומדות שתי אפשרויות המובילות לתוצאה אחת- חיסול תשתיות הטרור בדרום לבנון על ידה או על ידי צה"ל.

אובדן החשמל, הפגיעה בגשרים, ההפצצות על שדות התעופה בלבנון, בריחת האזרחים מביירות לאחר תקיפת חיל האוויר, מותם של למעלה מ-60 לבנונים מתחילת הקרבות, קריסת הרשת הסלולארית ועוד, מציגים בפני ממשלת לבנון את מחיר הפסיביות שלה, ויותר מכך - את גובה התשלום שנגבה ועוד ייגבה ממנה ככל שינקוף הזמן.

לנוכח התקיפה, שבה והוכיחה ישראל כי בידיה "בנק" מטרות רחב ביותר והצהרת קצינים בכירים כי לא יימנעו מלפגוע ברבי קומות בביירות בתגובה לירי לעומק העורף הישראלי, נוטעת את התחושה כי "בעל הבית השתגע" וכי אף לבנוני אינו מוגן מפני זעמה של ישראל.

בעיצומו של יום הלחימה השלישי, נראה כי רק שילוב של אמצעים צבאיים ומדיניים יביאו לפירוק החיזבאללה – ברמה הצבאית, ישראל יכולה לנקוט במספר שיטות לחימה הכרוכות בסיכון גדול של חיי החיילים. האופציה הסבירה היא לגרש ולטהר את השטח מאנשי החיזבאללה באמצעות ירי ארטילרי, ירי מהים וירי מהאוויר, ולסגת מהשטח רק ברגע שצבא לבנון נכון לפרוס את כוחותיו לאורך הגבול עם ישראל.

מאותו הרגע, אם וכאשר - מלאכת פירוק החיזבאללה תהפוך מבעיה ישראלית לבעיה לבנונית ובינלאומית.לדף הבית   הדפסה  שלח תגובה לעורך