חיפוש :
  

שלב ההוכחות
סיקור ממוקד העולם המוסלמי
פורסם : 05/09/2006, 23:23
הקוסם

קהילת המודיעין האמריקנית מפרטת, בדו"ח חדש שפרסמה, את קיצור תולדות תעשיית הגרעין האיראנית. בכך, מקווים בארה"ב להוכיח, גם לכל מי שעדיין ספק בליבו, כי הכיוון אליו שם פעמיו משטר האייתוללות האיראני – ברור. "הקוסם" מביא את עיקרי הדברים ומעלה חשש לגבי הבאות.  

ב23 באוגוסט פרסמה ה-House Permanent Select Committee on Intelligence מסמך, המגדיר את איראן כאיום אסטרטגי על אמריקה ישירות, הנימוקים לכך מצויים במסמך וכוללים את המעורבות האיראנית במזה"ת וניסיונותיה להביא לחוסר יציבות והפיכות, דרך תוכנית הגרעין האיראנית וכלה במעורבותה בטרור העולמי. המסמך אף חושף כשלים מבהילים של המודיעין האמריקאי בנוגע לאיראן ודורש רפורמה מקיפה בנוגע ליחס הHUMINT (מודיעין אנושי) באיראן.

הקדמה

המסמך נפתח במכתב קצר הנכתב על ידי יו"ר הוועדה ובכיר נוסף: "אנו שמחים לשלוח לוועידה הכוללת את דו"ח המטה המצורף - ההכרה באיראן כאיום אסטרטגי : אתגר למודיעין האמריקאי." כלומר, איראן היא לא איום על בני בריתה של אמריקה, היא לא איום על אינטרסים אמריקאים באזור מסוים, היא איום אסטרטגי על אמריקה בעצמה!

ועכשיו לדו"ח עצמו : הדו"ח פותח בשלושה ציטוטים של נשיא איראן, מחמוד אחמדינגאד, שלפי דעתם של מחברי הדו"ח מסמלים את הסכנות שטמונות במשטר האייתוללות באיראן.

"חיסולו של המשטר הציוני עוד יבוא... ישראל צריכה להימחק מעל המפה... ובעזרת האל, ובכוחו של האל מאחורי זאת [אותו עולם], בקרוב נחווה עולם ללא אמריקה וללא ציונות" המשפט הזה מסמל את היחס של המשטר האיראני לאמריקה ולישראל, הוא דורש את חיסולן ובטוח שזוהי מצווה אלוהית לעשות כן.

"הם [היהודים] המציאו אגדה שלפיה היהודים נטבחו ושמו את זה [אותה אגדה] מעל אלוהים, הדתות והנביאים" המשפט הזה מסמל את טבעו האנטישמי והניאו-נאצי של המשטר האיראני.

והציטוט האחרון : "אני מכריז בזאת שאיראן הצטרפה למדינות בעלות טכנולוגיה גרעינית". משפט זה מסמל את רדיפת הכוח האיראנית ואת רצונה של איראן להפוך למעצמה אזורית בעזרת נשק וטכנולוגיה גרעינית.

אלה שלושת משפטי המפתח מבחינתה של הוועדה האמריקאית לקביעת המדיניות המודיעינית.

פרק ראשון: תוכנית הנשק להשמדה המונית של איראן

המסמך מגולל את ההיסטוריה של תוכנית הגרעין האיראנית, שהוחייתה לפני כ-25 שנה לאחר שחוסלה על ידי השאה ונחשפה ב2002, אז נדרשה איראן מהסוכנות לאנרגיה אטומית לגלות שקיפות ביחס לתוכנית הגרעין שלה. הדו"ח מספר כיצד איראן הונתה את משקיפי האו"ם ועשתה כל שביכולתה לפגוע בעבודתם, מה שנראה קצת תמוה ממדינה ש"רק רוצה גרעין למטרות שלום", וכך בונה הדו"ח את ההוכחות לכך שאיראן רוצה נשק גרעיני ולא אנרגיה בלבד.

הדו"ח ממשיך ומספר כיצד איראן ניסתה להשיג נשק גרעיני בשני המסלולים המקבילים – פלוטוניום ואורניום. הדו"ח עובר לניסיונות הדיפלומטיים האירופאים, שהתחילו ב-2003 על ידי בריטניה, גרמניה וצרפת (ה EU-3) ולא הראו התקדמות משמעותית בפועל, אלא יותר במילים ובאוויר, למרות שאיראן השתדלה ליצור אווירה של "התקדמות".

ב24 בספטמבר 2005 המו"מ התפוצץ כאשר הIAEA פרסמה דו"ח משלה בו היא הסיקה ש"הכשלים וההפרות הרבות" של איראן במילוי הסכמי הNPT עליהן חתמה מהווים הפרה של דרישות הIAEA, הדו"ח אף הביע "חוסר ביטחון שתוכנית הגרעין האיראנית נבנתה למטרות שלום בלבד" וקרא לאיראן לשתף פעולה באופן מלא או ש...

הדו"ח עוד מפרט כיצד המאמצים הדיפלומטיים של הEU-3 לא השיגו את מטרתם במשך שלוש שנים עד שכשלו סופית ב-2006 והוא מוסיף ומפרט על הניסיונות הדיפלומטיים, ביניהם "חבילת התמריצים" שהוגשה ב-6 ביוני השנה ואשר אנו יודעים מה עלה בגורלה... הדו"ח נמשך ואומר כי סבב השיחות החדש שמנסים הEU-3 יחד עם אמריקה להביא על תוכנית הגרעין האיראנית יעלה בעיות חמורות ובשורה התחתונה - ייכשל. עוד מציע הדו"ח לאמריקה לעיין בתשובת איראן מה-22 באוגוסט ולהסיק ממנה את המסקנות הנדרשות.

מפרק זה של הדו"ח עולה ריח של ביקורת כלפי הניסיונות הדיפלומטיים של העבר, בעוד הוא דן את הניסיונות הדיפלומטיים הנוכחים לכישלון, כלומר, הוא לא מותיר למערב הרבה ברירות.

עוד הוכחות לקיומה של תוכנית נשק גרעינית איראנית מביא הדו"ח :

* הניסיון האיראני הסודי ליצור שני מסלולי העשרה בעזרת טכנולוגיית לייזר רוסית, שנכשל לאחר שארה"ב לחצה על רוסיה לבטל את הפרויקט.

* רכישת טכנולוגיית צנטריפוגות אורניום על ידי איראן בפברואר 2004 מהשוק השחור, ככל הנראה מד"ר א.ק. חאן, "אבי" תוכנית הגרעין הפקיסטאנית ואותו אחד שמכר תוכניות גרעיניות ללוב ולצפון קוריאה.

* ההעשרה המוגברת של 85 טון UF6 על ידי איראן.

* מסלול הפלוטוניום (מים כבדים).

* גילויים נוספים של הסתרות איראניות לגבי העשרת האורניום.

השורה התחתונה של הפרק הזה, היא שתוכנית הגרעין האיראנית היא לא למטרות שלום. עוד נותן הדו"ח ציר זמן לפצצת גרעין איראנית, שהוא לדעתו במרחק של בין 4 עד 7 שנים (ועל פי המודיעין הישראלי, אף פחות מכך).

הדו"ח מוסיף להפריך את הטענות לפיהן תוכנית הגרעין האיראנית היא למטרות שלום ואנרגיה חשמלית אלטרנטיבית בלבד - על פי הדו"ח לאיראן פשוט לא שווה להקים תוכנית אנרגיה חלופית כאשר בשטחה נמצאים מרבצים מהגדולים בעולם של נפט וגז טבעי, בעוד שאין לאיראן כמעט מרבצי אורניום טבעיים, כך שהעלות גבוהה ברבה מאוד מהתועלת.

קצת מוזר שמדינת עולם שלישי, בעלת מרבצי הגז הטבעי מהשניים בגודלם בעולם ומרבצי נפט בכמות דומה, תשקיע באנרגיה חלופית יקרה, שחומרים בשבילה אין בנמצא, תאלץ לקנות אותם במחיר גבוה, תקים תוכנית גרעינית חשאית (בעוד שהIAEA מעודדת שימוש באנרגיה גרעינית ואף בונה כורים גרעיניים עבור מדינות שדורשות זאת) ותסתכן בסנקציות בינלאומיות, כל זה בעבור תועלת מינימאלית, אכן תעלומה.

אך הדו"ח לא חורץ בזאת את גורלה של איראן, הוא אומר כי "יכול להיות שאיראן משחקת משחקי הטעייה והפרזה מהסוג שבהם נקט סדאם" ומוסיף שלאמריקה אין מידע מודיעיני ראוי שיוכל לאמת אילו מהאופציות, כאן אנחנו מגיעים לנושא המודיעין האמריקאי, שגם בו דן הדו"ח, אך זה בהמשך.

זמינות משאבי אנרגיה טבעיים באיראן

פרק שני: שאלת הנשק הכימי והביולוגי

הדו"ח טוען כי אין ראיות מוכחות או מודיעין אמין היכול לאמת את קיומם של כלי נשק מסוג זה בידי איראן, אך למרות שאין מידע מוצק, קהילת המודיעין האמריקאית מאמינה כי לאיראן יש יכולת תקיפה כימית ויכולת פיתוח ומחקר כימי. הדו"ח גם טוען כי איראן מנסה להשיג נשק כימי וביולוגי, ומוסיף כי למרות הסכנה הפיזית והצבאית הטמונה בנשק מסוג זה, ההשפעה הפוליטית והפסיכולוגית שלו אינה פרופורציונאלית לכוחו האמיתי.

הדו"ח ממשיך לצטט ולהביא מחקרים מודיעיניים הנוגעים לנשק כימי וביולוגי הנמצא בידי איראן ומסכם כי "לאיראן יכולת לייצר באופן עצמאי דור ראשון של נשק כימי, ויכולת לייצר גז עצבים. כמות או סוג המצבור אינו ידוע". סוג הפלטפורמה דרכה משתמשים האיראנים בנשק הכימי, לדעת הדו"ח, היא בעיקר פגזי ארטילריה.

לגבי הנשק הביולוגי, הדו"ח טוען כי האיראנים מחביאים את תעשיות הנשק הביולוגי שלהם בתוך מתקנים אזרחיים כגון מעבדות ביוטכנולוגיה ומוסדות רפואיים על מנת להטעות את הקהילה בינלאומית, לדעת קהילת המודיעין האמריקאית לאיראן יש יכולת נשק ביולוגי ברמה של רש"ק ביולוגי לטיל בליסטי.

מהטילים הבליסטיים, שלדעת הדו"ח הם הסכנה הכי גדולה, לאיראן יש כרגע רמת פיתוח שמגיעה עד לטווח פגיעה של 1300 ק"מ (שיהאב 3), טווח הכולל את ישראל, מצרים, הודו, טורקיה, כל חצי האי ערב, אפגניסטן, ואפילו דרום מזרח אירופה. הדו"ח ממשיך ומפרט עוד על הטילים האיראניים, ועל פיו השיהאב 4 יהיה כנראה בעל טווח גדול פי שלושה מזה של קודמו, מה שיכניס לטווח הפגיעה של שלטון האייתוללות את כל אירופה – מסקנדינביה ועד ספרד.

טווח הטילים האיראנים

פרק שלישי: איראן כגורם מערער יציבות בעיראק

על פי הדו"ח, איראן פועלת בשלושה מישורים בעיראק. במישור אחד, גלוי, איראן תומכת פוליטית וכספית במנהיגים שיעים מתוך מטרה לבסס משטר שיעי-פונדמנטליסטי בעיראק, שיהווה כר נוח לפעילות איראנית.

במישור שני, סמוי, איראן פועלת להסיט את העיראקים כנגד האמריקאים ולמנוע תמיכה בקואליציה, ובמישור השלישי, אף הוא סמוי, איראן מחמשת ומאמנת מיליציות שיעיות כגון "חטיבת באדר" ו"ג'ייש אל מאהדי" (עליו כתבתי בעבר) ומעלה את מספר ההרוגים האמריקאים בקצב מדוד.

אף על פי שאותן מיליציות שיעיות לא נוהגות להתנגש באופן חזיתי עם הצבא האמריקאי ושותפיו העיראקיים (הקרב בדיוואניה בשבוע שעבר בו נהרגו 5 לוחמים של א-סאדר ו25 חיילים עיראקים היה חריגה מהנורמה, ואולי מסמן על העתיד לבוא) הן עדיין ממלאות את ליטרת הדם הקצובה.

כך למשל, נותן הדו"ח מידע על כך שאמריקאים נתקלים במטעני צד חדשים, מטעני קלע (מומחיות של החיזבאללה, מטען מסוג זה היה גם זה ששימש את חיזבאללה להריגתו של תא"ל ארז גרשטיין ז"ל) - חקירה של כמה מטענים מסוג זה שנלקחו שלל הראתה בברור שהם מיוצרים באיראן.

הדו"ח מוסיף עוד על מה שכולנו יודעים, בין היתר התמיכה של איראן בחיזבאללה ובארגוני טרור פלסטינים שונים, אבל פה הדו"ח מפתיע בטענה כי יש קשר בין איראן ואל קעידה. לכאורה זה נראה לא הגיוני - הרי מה לארגון טרור סוני פונדמנטליסטי שרואה בשיעים כופרים, ובין מדינה פרסית שבה השיעה היא דת המדינה? הדו"ח טוען כי יכול בהחלט להיות שאיראן משמשת מסתור לפעילי אל קעידה ו"סובלת" את נוכחותם באופן פסיבי.

מסקנות הדו"ח

* התוכנית הגרעינית של איראן היא למטרת ייצור נשק גרעיני.

* לאיראן יש כבר היום יכולת כימית וביולוגית התקפית.

* לאיראן יש את כמות הטילים הבליסטיים הגדולה במזרח התיכון ולא תהיה לה כל בעיה להרכיב עליהם רש"ק גרעיני, כימי או ביולוגי.

* איראן היא גורם מערער יציבות באזור בכלל ובעיראק בפרט, שם יש גרעין פעיל של גורמי צבא איראניים המייעצים ומאמנים את ארגוני הטרור במדינה.

* איראן תומכת בטרור העולמי. בין הקבוצות בהן היא תומכת, מממנת, ומאמנת, נמנים חיזבאללה, חמאס, הג'יהאד האסלאמי, הפת"ח ועוד. בנוסף, ייתכן כי איראן תומכת, גם אם באופן פסיבי, באל קעידה.

אך מה שהכי מדאיג בדו"ח, הוא שהוא שוב ושוב חוזר על הטענה שאין לאמריקה ולמערב מודיעין איכותי על איראן, וזהו לא ארגון טרור זניח, אלא מדינה ענקית המונה 70 מליון איש, ומורכבת מדתות ועדות שונות ולהן אינטרסים שונים. וכאן נשאלת השאלה: האם בבוא היום, כשתצטרכנה אמריקה ובנות בריתה לתקוף את איראן (והדו"ח בטוח שאין ברירה אחרת), האם הן תוכלנה לחסל את תוכניות הגרעין והנשק להשמדה המונית או לפחות לפגוע בהן באופן אפקטיבי? או שמא - חוסר מודיעין או מודיעין לקוי ומבולבל יוביל לכישלון קטסטרופאלי ולהחרפה של המצב?לדף הבית   הדפסה  שלח תגובה לעורך