חיפוש :
  

איראן וסוריה - על סף הכרעה
סיקור ממוקד העולם המוסלמי
פורסם : 12/01/2006, 21:25
אלון לוין ויובל בוסתן

בכתבה שפורסמה ב-16.12 תחת הכותרת איראן וסוריה עם הגב אל הקיר, נסקרו מסלולי התנגשות במזה"ת, בין מדינות המערב ובין סוריה ואיראן, כל אחת מהמדינות מסיבותיה שלה. אי הכניעה הסורית ללחץ האמריקני-צרפתי לצאת באופן סופי מלבנון ולהסגיר את רוצחי רוה"מ הלבנוני חרירי, ואי הכניעה האיראנית ללחץ המערבי בנושא הגרעין, אליו מצטרפת לראשונה רוסיה, מעמידות את שתי המדינות הללו תחת סיכון אמיתי להמשך קיומם של המשטרים במתכונתם הנוכחיים.  

רוב מדינות המערב מעוניינות לפתור את המשברים בצורה אלגנטית, בעוד ארה"ב רואה במשברים מעין אלו שעת כושר למוטט את המשטרים הללו ולכונן חברה דמוקרטית יותר בארצות האלה.

סוריה

בשבועות האחרונים שוגרו רקטות מדרום לבנון לצפונה של ישראל אשר למרבה המזל לא הביאו לפגיעות בנפש. למרות שנטען כי מחבלי אל-קעידה עומדים מאחורי הפעולה האחרונה, סביר יותר כי הפעולה היא המשך ישיר לפעילות החיזבאללה בצפון אשר שמה לה למטרה לנסות ולהסיט את הלחץ ואת תשומת הלב מן המשטר הסורי אל עבר הגבול הישראלי-לבנוני.

נוסף על כך, נלכדו במהלך החודש האחרון ארבעה פלשתינים בצפון לבנון בידי חיילי הצבא הלבנוני. הארבעה, חברים בפלג של אל-קעידה, נתפסו כשהם מטעינים סירה בחומרי נפץ וכמות גדולה של דלק בכדי לבצע פיגוע בישראל. עצם מעורבות הצבא הלבנוני בנעשה (כמו גם בתפיסת מספר משגרי קטיושות מוכנים לשיגור בדרום-לבנון), הוא נדבך נוסף במאבק המתגבר בין השלטון והצבא בלבנון לבין ארגוני הטרור כדוגמת החיזבאללה, אשר נתפסים במצב האירועים הקיים כמכשול בפני החלת ריבונות מלאה ובלתי מעורערת של ממשלת לבנון על כל שטח המדינה לאחר נסיגת הכוחות הסורים בקיץ האחרון.

בינתיים, הלחץ הבינלאומי הולך ומתגבר - ועדת החקירה לרצח חרירי כבר רמזה כי היא מעונינת לזמן את אסד עצמו לחקירה, עבד אל חלים חדאם, (סגן נשיא סוריה בעבר), שלח מפריז מסרים בדבר מעורבותו של אסד בחיסולם של חרירי ובכירים לבנונים נוספים שהתנגדו לכיבוש הסורי ומועצת הביטחון מאיימת להתכנס בכדי להטיל סנקציות על סוריה. לעת עתה, נראה כי כל הצעת החלטה אנטי-סורית במועצת הביטחון תסוכל ע"י וטו רוסי או סיני.

בצר לו, פנה אסד לבקר במצרים וסעודיה תוך תקווה להסתייע בקשריהן הטובים של המדינות האלה עם האמריקנים על מנת להקל עליו את הלחץ. נסיעתו של אסד התקיימה בצל השמועות כי יש מי שמחפש להדיח אותו מהשלטון כשעיר לעזאזל, שיוקרב בכדי לשמר את המשטר העלווי בסוריה, משטר ששורד כבר למעלה מ-35 שנה, אך הולך ונחלש מאז עלה בשאר הצעיר לשלטון. בין השמות המועלים כמחליפים אפשריים ניתן למנות את דודו של בשאר – ריפעת, שעשה צרות גם לאביו חאפז אל אסד בימי שלטונו, אחיו הצעיר מאהר ואת גיסו שוואכת (שני האחרונים נחשדים אף הם במעורבות בחיסול חרירי).

גם הסורים מתקרבים לנקודת האל-חזור (צילום: מחלקת המדינה האמריקנית)

איראן

נשיא איראן אחמדינג'אד ממשיך לשחרר אמירות מאיימות לכיוונן של ישראל ומדינות המערב. לא רק הכחשת שואה וייסוד ניו-ישראל על אדמה אירופית באמתחתו, אלא גם איומים מפורשים כלפי המעצמות האירופיות כי לא הן (ולא שום כוח אחר) יצליחו למנוע מאיראן להשיג יכולת גרעינית "למטרות שלום"

במשך זמן רב נהנתה איראן מהגיבוי של בת בריתה החשובה רוסיה שאף סיפקה לה מכשור, מידע וחומרים החיוניים לפרויקט הגרעין שלה. רוסיה, שברצונה לשוב למעמד של מעצמה עולמית, ניסתה לתווך בזמן המשבר בין איראן ובין המערב והציעה כהצעת פשרה כי היא תעשיר על אדמתה את האורניום. ההצעה הועלתה גם על מנת להוריד את הלחץ מאיראן (ומקשריה הכלכליים של רוסיה איתה), וגם על מנת לשמור על השפעתה של רוסיה על הנעשה במזה"ת. התגובה האיראנית להצעת הפשרה הרוסית הייתה מתריסה ואיראן הודיעה כי היא שבה להעשיר אוראניום על אדמתה לאחר שנמנעה מכך במשך למעלה משנה.

סירובו התקיף של אחמדינג'אד להיענות להצעה הרוסית, עומד לעלות לו במחיר יקר ביותר. בפגישה שאמורה להתקיים בין חברות מועצת הביטחון הקבועות, ארה"ב,רוסיה,סין,צרפת ובריטניה וכן גרמניה בלונדון בשבוע הבא, יידונו המשך הצעדים כאשר על הפרק החרפת הסנקציות הכלכליות על איראן עם אפשרות עתידית להפעיל כוח. רוסיה, שהיא בעלת זכות וטו במועצת הביטחון, יכלה למנוע הטלת סנקציות כאלה אך כעת היא חשה כי עליה "להעניש" את איראן הסוררת שהעזה להתנגד להצעתה

נשיא איראן אחמדינג'אד כבר עכשיו לא מלקק דבש, ובימים האחרונים פורסם כי תאונת המטוס בה נהרגו מפקד כוחות היבשה של משמרות המהפכה וכן כל אנשי המטה שלו (ובהם קצינים בכירים המקורבים לאחמדינג'אד), הייתה התנקשות מכוונת אשר נועדה לשדר מסר לאחמדינג'אד כי לא כל מוקדי הכוח באירן שלמים עם מהלכיו האחרונים בזירה הבינלאומית. נוסף על אפיקי הפעולה הרגילים, ארה"ב החלה תומכת במיליציות סוניות בפקיסטן המתנגדות לאיראן בשל היותה מדינה שיעית-דתית. אותן מיליציות אף מעיזות ותוקפות מפעם לפעם בגבול המשותף בין פקיסטן לאיראן.

(Stock.Xchng :הלחץ ברחובות איראן עולה (צילום

מתחילים לראות תוצאות

עושה רושם כי הנחישות האמריקנית משתלמת ואליה הצטרפו מדינות אירופה (אשר רק בעבר הקרוב מאוד הובילו את ההתנגדות למהלכים האמריקניים במזה"ת) ולא פחות חשוב – רוסיה, אשר סוף סוף הסירה את ההתנגדות שלה (לפחות במקרה האיראני) למהלכים דרמטיים יותר, עובדה המעמידה את המשטרים הסורי והאיראני בבדידות גדולה הרבה יותר מבעבר.

האיום הגובר והשימוש בסנקציות כנגד איראן וסוריה, בצירוף עם לחצים מבית להנהגתם של אסד ואחמדינג'אד, תגביר עליהם ועל ארגוני הטרור הנהנים מתמיכתם את הלחץ. ניתן להעריך כי בקרוב ייעשה שימוש בנשק כבד יותר (אין לפסול פיגוע גדול באירופה, על אדמת איטליה או בריטניה, ולחלופין שימוש בכוח צבאי) מצד הסורים או האיראנים בכדי לטרוף את הקלפים ולהחליש את המתקפה עליהן.

מובן מאליו כי הצלחה מערבית-אמריקאית להביא לשינויים מרחיקי לכת באיראן ובסוריה, בצוותא עם ייצוב השלטון בלבנון, תתרום לחיזוק מוסדות השלטון המתהווים בעיראק ותהפוך את עבודת האמריקנים שם לקלה באופן משמעותי, בעיקר עקב ניטרולן של איראן וסוריה כשכנות מעודדות ותומכות בטרור.

חשוב מכך, מבחינתנו, הכרעת איראן וסוריה תעניק לישראל יתרון אסטרטגי שכמוהו לא היה לה מעולם, נטרול החזית המזרחית והצפונית של ישראל, ותותיר אחריה רק שני גורמים משמעותיים מול ישראל – מצרים וערב הסעודית, המתחמשות שתיהן בשנים האחרונות במיטב הטכנולוגיה האמריקנית.לדף הבית   הדפסה  שלח תגובה לעורך