חיפוש :
  

אולי הפעם
סיקור ממוקד העולם המוסלמי
פורסם : 17/03/2006, 17:54
אלון לוין ויובל בוסתן

שלוש שנים לאחר תחילת המלחמה בעיראק ולאחר שנמנו כבר למעלה מ-2,000 הרוגים אמריקנים ועשרות אלפי עיראקים, כשהמדינה השסועה נמצאת על סף מלחמת אזרחים, יוצאים האמריקנים לפעילות צבאית ענפה בניסיון כמעט אחרון למנוע הידרדרות במצב.  

בתחילת השבוע הודיע משרד ההגנה האמריקני כי הכוחות האמריקנים בעיראק נמצאים בפעילות רחבת היקף, הגדולה ביותר מאז תום המלחמה לפני שלוש שנים, במטרה לפגוע בקני המחבלים של אל קעידה ושל שאר הארגונים הפועלים כנגד האמריקנים בעיראק.

מספר אירועים חברו אם כן בכדי לדחוף את האמריקנים לצאת למבצע שכזה, מבצע בו משתתפים אלפי חיילים, מאות טנקים וכוח אווירי מסיבי ביותר.

ראשית, החשש ממלחמת אזרחים בעיראק הולך מתגבר מאז הפיגוע במסגד בסאמארה ב-22.2.06. מאז הפיגוע, מספר ההרוגים עולה בקצב מסחרר - לאחר שנמסר על 1,300 בני אדם שנהרגו כבר בימים הראשונים, ממשיכים העיראקים לדווח על עשרות גופות נוספות המתגלות מדי יום.

האמריקנים מצידם, מצהירים כי מי שעומד מאחורי הפיגועים (המתבצעים ע"י ארגונים המזוהים עם אל קעידה) ומי שדואג לסכל כל ניסיון לרגיעה הם המשטרים בדמשק ובטהרן, אשר עושים כל מאמץ לערער את היציבות האזורית ככל שהלחץ הבינ"ל עליהם גובר. עניינן של שתי המדינות ידון במועצת הביטחון בשבוע הקרוב ולכן הן משתדלות לשמור על להבה גבוהה את הנעשה בעיראק.

שנית, הלחץ של הציבור האמריקני על ממשלו של בוש מתחזק - בכל סקרי דעת הקהל מקבל בוש אחוזי תמיכה מביכים - מתחת ל-40%, והאמון בו בקרב הציבור נחלש. בימים אלה האמריקנים מאשרים את התקציב הלאומי השנתי שלהם, תקציב שיתקרב ל-3 טריליון דולר.

בין היתר, קיבל בוש מהקונגרס תוספת של 92 מיליארד דולר למימון הפעולות בעיראק, אפגניסטן ולהבדיל - במקור המבוכה העיקרי לממשל בחודשים האחרונים בשל טיפולו הלקוי בנושא - לנפגעי ההוריקן קתרינה.

חשוב לזכור כי בנובמבר הקרוב האמריקנים בוחרים בית נבחרים חדש ומחליפים שליש מהסנאט. אם לא יתרחש אירוע דרמטי כלשהו, אובדן הפופולאריות של הנשיא ייתרגם לאובדן הרוב הרפובליקני בקונגרס, מה שיבטיח שנתיים קשות עוד יותר לבוש. לכן, בוש לא יכול להרשות לעצמו פיאסקו בעיראק ועליו להשתמש בכליו הכבדים ביותר על מנת להשיג רגיעה במהירות האפשרית.

שלישית, האמריקנים ובני בריתם הבריטים, כבר הודיעו על צמצום הנוכחות שלהם בעיראק, ועל כוונתם לפנות את הכוחות בטווח של שנה. לכל הגורמים מובן כי יציאה של הצבאות הזרים מעיראק לפני השתלטות של כוחות עיראקים הנאמנים לממשלה החדשה על המצב, תוביל לא רק למלחמת אזרחים ממושכת ואכזרית, אלא תציב מחסום בלתי עביר כמעט בפני כל פעילות אמריקנית דומה בעתיד בזירה הפוליטית.

למעשה, הפעולה הזו היא הראשונה בסדרה של פעולות שצפויות לנו במהלך התקופה הקרובה. האמריקנים מעוניינים לפגוע בראש הנחש - אותם סוכנים בכירים מטעם אל קעידה והמדינות הזרות האחרות המתזמרים היטב את פעילות הטרור האנטי-אמריקנית.

(BigFoto :האבדות הרבות הורידו את הפופולריות של בוש (צילום

פועלים בכל החזיתות

לאחר שהאמריקנים הבינו היטב מי עומד מאחורי הפיגועים, הפעילות הצבאית היא רק נדבך אחד בשורה של פעולות, גלויות וחשאיות, בכדי להגיע להישגים של ממש במזרח התיכון. האמריקנים, בסיוע מדינות אירופיות כדוגמת גרמניה,צרפת ובריטניה, מטפלים בנושא האיראני והסורי במועצת הביטחון.

בנוסף, שליחים רבים מטעם האמריקנים פועלים מול הרוסים והסינים, להם זכות וטו במועצת הביטחון, על מנת שאלו יסירו את תמיכתם העקרונית במדינות אלה ויאפשרו למצות את הדין איתן.

במקביל, ועדת החקירה של האו"ם לרצח חרירי ממשיכה לסגור על הממשל הסורי. ידיעות המתפרסמות באשר לחקירה מסירות את הספקות גם מהסקפטים ביותר באשר למעורבות הממשלה הסורית בחיסולים הפוליטיים בלבנון. סגנו לשעבר של אסד, עבד אל חלים חדאם, יושב כיום בפריז ומתראיין לתקשורת בה הוא חושף את סודות המשטר הסורי.

הצרפתים והאמריקנים נעזרים גם באנשי אופוזיציה אחרים בכדי להשחיר את סוריה ולהגביר את הלחץ הפנימי בה. לאחרונה התכנסו גורמי אופוזיציה רבים לממשל הסורי ואף הצליחו לנסח מסמך המוסכם על כולם, צעד נדיר יחסית בתולדות האופוזיציה.

וכך, לצד הפעילות הצבאית, המודיעינית והדיפלומטית האמריקנית שסימנה לה את איראן, סוריה ותשתית הטרור בעיראק כמטרה, נערכים האמריקנים לסיבוב צבאי ולהידרדרות ביטחונית של ממש מול המדינות הללו.

(BigFoto :מתקפה צבאית נרחבת בניסיון כמעט אחרון להשתלט על המצב (צילום

מאמץ למנוע משבר אנרגיה עולמי

האמריקנים מבצעים בימים אלה תמרון רחב היקף בשיתוף הצבא הירדני וצבאה של בחריין. בחריין נמצאת מצדו השני של המפרץ הפרסי ומרוחקת קילומטרים מעטים מאיראן. אחד החששות הכבדים בעיני האמריקנים, הוא שבמידה והאיראנים ירגישו כי האדמה בוערת תחת רגליהם, הם ינסו לפגוע במדינות נפט נוספות ולא יסתפקו בחרם נפט שלהם.

פגיעה איראנית בתשתית הנפט באזור המפרץ הפרסי, אשר שלושה רבעים מכלל עתודות הנפט בעולם נמצאים באזור זה, יגרום למשבר אנרגיה עולמי שישפיע על כל המשקים המובילים בעולם.

תוכניתו של הנשיא האמריקני בוש היא להביא את המזרח התיכון לרגיעה לפני תום כהונתו בכדי שהישג זה יירשם על שמו.

באם יביא להחלפת המשטרים באיראן וסוריה במשטרים בעלי אופי דמוקרטי יותר, ויצליח בייצוב המצב בעיראק, ייזכר הנשיא בוש כמי שקידם בסופו של דבר את השלום יותר מנשיאים אמריקניים רבים אחרים. אם ייכשל המאמץ האמריקני בנושא זה והאזור יידרדר לתוהו ובוהו, בוש ייזכר כאחד הנשיאים הגרועים בתולדות ארה"ב.לדף הבית   הדפסה  שלח תגובה לעורך