חיפוש :
  

הסונים, השיעים והחמאס שביניהם
סיקור ממוקד העולם המוסלמי
פורסם : 03/01/2007, 15:08
פנחס ענברי

העיתונאי והחוקר פנחס ענברי, מתעכב על הניואנסים הנוגעים להוצאתו להורג של סדאם חוסיין. מילותיו האחרונות של חוסיין, מוסיפות לקרע בין השיעים והסונים בעיראק, ולכך ישנן השלכות גם על הפלשתינים.  

סביר להניח שהסצנה על הגרדום סמלה את סופה של תקופה של לאומיות ערבית חילונית ותחילתה של תקופה של אסלאם וחזרה למקורות הסכסוך בין השיעה לסונה. מה שראינו על הגרדום הוא הדו קרב בין השיעה לסונה, בעוד המוציאים להורג התעקשו לצטט דווקא אמירות שיעיות המהללות את מחמד ומשפחתו- צאצאי עלי, ענה להם סדאם כשהתעקש בציטוט אמירות המהללות את אללה והנביא לבדם ללא הזכרת משפחת הנביא.

התעקשותו הרגיזה את התליינים עד כדי כך שהם לא נתנו לו לסיים את הדקלום השני ופתחו את הדלת תחתיו טרם סיים את שבחיו לאללה. אין ספק שהתליינים היו ממיליציית סאדר, הם גם לא הסתירו זאת.

ישנן גרסאות המבוססות רק על עדויות בעל פה מאנשים שהיו במקום, כי הוא שיבח לאומיות ואת פלסטין, אך אנחנו לא ראינו דבר מכל אלו אלא רק את ההתעקשות שלו למות כסוני ולא כשיעי. כעת מה שניתן לצפות לו הוא חידוד הסכסוך בעיראק בין השיעים לסונים כאשר האלמנט החילוני היחידי הוא הכורדים.

יש לזה השפעה ישירה על המצב הפלסטיני. ככל שהסכסוך השיעי-סוני יצוף על פני השטח, כך הקרעים הפנימיים בחמאס יהפכו ליותר גלויים. החמאס הם בשר מבשרם של האחים המוסלמים (סונים) אך קשריהם החזקים עם איראן ידועים לכל. כל עוד אין סתירה ביניהם בנוגע למאבק נגד ישראל, החמאס יכול לחיות בשלום עם הסכסוך הסוני-שיעי. אבל במידה והסכסוך הסוני-שיעי יאפיל על המאבק של החמאס עם ישראל, תצטרך תנועת החמאס להחליט אם היא סונית או שיעית.

זהו העניין שעומד במרכז ביקורו של איסמעיל הנייה בסעודיה ובפגישתו לפני יומיים עם המלך עבדאללה. ההחלטה איננה פשוטה משום שחאלד משעל לא ימהר לנטוש את בריתו האסטרטגית עם טהרן, והנוכחות של איראן ואנשי חיזבאללה כבר קיימות בעזה.

מה שמסבך את חייו של הנייה אפילו יותר היא סדרת ההתקפות של אנשי אל קעידה על אנשי החמאס בקלטות הווידיאו של אלזואהרי, המאשימות את החמאס בנטישת האסלאם בכך שנטלו חלק בבחירות המבוססות על חוקים חילוניים וגם לאחר היבחרותם, הזניחו את חיזוק ההלכה המוסלמית ברשות הפלסטינית.

גם נוכחות של אל-קעידה בעזה כבר קיימת בדמות ועדות ההתנגדות והג'יהאד האסלאמי. החמאס מיהר להשיב להאשמותיה של אל קעידה בצורה שהבליטה את הויכוח האמיתי בין האסכולה הסלפית וזו של האחים המוסלמים. בעוד שתיהן דוחות את המערב, הן חלוקות על הדרך כיצד לנצח אותו. בעוד האסכולה הסלפית, קרי אל-קעידה, קוראת לחזור לאסלאם הקדום, האחים המוסלמים קוראים לאמץ גישה מודרנית וללמוד מהמערב עצמו כיצד יש להביס אותו.

ברקע של מהלכים אלו ישנו גל חדש של ספקולציות על עסקה חדשה של חילופי שבויים בין החמאס וישראל. המבחן הגדול שמציבים הנייה, להצטרף לגל חדש של ייצוב אזורי תוך ניתוק מאיראן והשארת משעל לבד בסביבה השיעית, יתמקד בביקור הקרוב של מזכירת המדינה האמריקנית רייס באזור בעוד כשבועיים.

הנייה נדרש לאפשר את העסקה כחלק ממשלת האחדות שתכיר בישראל ותשתתף בוועידה בינלאומית בה יוכרז על הקמת מדינה פלסטינית בגבולות זמניים ושאחריו יחלו במשא ומתן אינטנסיבי להסכם סופי המתבסס על התוכנית הסעודית. התסריט שמציעים לקראת בואה של מזכירת המדינה רייס הוא כל כך נאיבי שצריך לתהות מה יקרה כאשר הוא יקרוס. משעל לא יביט בחוסר מעש על הניסיון לנתק את החמאס וכנ"ל אל קעידה.

המאמר פורסם לראשונה בבלוג של המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה ומתפרסם כאן באדיבותם.לדף הבית   הדפסה  שלח תגובה לעורך