חיפוש :
  

הרש"פ: מערבולת של מאבקים בינערביים
סיקור ממוקד העולם המוסלמי
פורסם : 31/01/2007, 12:03
פנחס ענברי

החוקר פנחס ענברי סוקר את מאבקי הכוחות בעולם המוסלמי ואת המאבק על הנהגת העולם הערבי. ענברי מוסיף ובודק כיצד משפיעים מאבקים אלו על אמצעי תקשורת בעולם הערבי, על הפלשתינים, על הלבנונים ועלינו.  

הצעת התווך הסעודית והפסקת האש המצרית

אתמול הביעו הפתח והחמאס את הסכמתם להצעה הסעודית להיפגש במכה אך בינתיים הודיעו על הסכמתם לתוכנית הפסקת האש של מצרים. בפועל נראה שהעימותים עדיין נמשכים. כניסתה זו של ערב הסעודית לתמונה באה לאחר כישלונותיהן של ירדן וסוריה למצוא פתרון למשבר והפסקת האש שנשארה על הנייר הייתה כתוצאה ממהלך מצרי המתנגד לכך שערב הסעודית תיקח את הבכורה באזור.

הרש"פ-חזית מאבק בינערבית

למעשה, ההתערבויות הבינלאומיות בעזה משקפות מחלוקות רחבות יותר הקיימות בתוך העולם הערבי. מצד אחד הכוחות התומכים בדחלאן הם ה"קוורטט הערבי": ערב הסעודית, ירדן, מצרים ואיחוד האמירויות בעוד המדינה הערבית התומכת בחמאס היא קטאר. הקוורטט איננו מגביל עצמו לנעשה בעזה ומתערב גם במתרחש בלבנון. הבסיס העיקרי לפעילות הקוורטט היא העוינות המשותפת לשאיפותיהן של איראן וסוריה.

"אלערבייה" מול "אלג'זירה"

קטאר רכשה לעצמה מעמד בינערבי שהמעצמות הערביות הוותיקות מתקשות להסתגל אליו -מצרים וסעודיה בעיקר שהיו רגילות למעמד בכיר. מעמדה של קטאר נובע מהטלביזיה הלוויינית הראשונה בעולם הערבי אלג'זירה. הפתיחות של "אלג'זירה", המראה לדוגמא כיצד מרביצה המשטרה המצרית לפעילי ה"אחים המוסלמים" או מראיינת ישראלים ומקיימת דיונים פתוחים, גורמת למדינות רבות לבעיות פנימיות. הדבר גרם לגיבוש קואליציה "אנטי קטארית". צוותי אלג'זירה מוגבלים במקומות רבים בעולם הערבי והיחס אליהם הוא כגורם חתרני, הרבה יותר מתקשורת זרה שבהם לא צופים ערבים.

הערוץ "אלערבייה" הוקם כמתחרה ע"י איחוד האמירויות. מצד אחד זו תחנת חדשות פתוחה כמו אלג'זירה אך מצד שני אין לה את התוכניות הפולמוסיות והיא מהווה יותר ניסיון למזעור נזקים.

הקוורטט הערבי מול סוריה ואיראן

סביב המשברים בלבנון ובעזה התגבש ה"קוורטט" המורכב ממצרים סעודיה ירדן ואיחוד האמירויות והפועל נגד שאיפות איראן וסוריה. קטאר מצידה לא התחברה לאיראן אבל התחברה בפירוש לסוריה -על פי המסורת: "האויב של האויב שלי הוא ידידי". גם ברש"פ, מכיוון שה"קוורטט" הוא נגד חמאס, קטאר הם בעדם.

גורמים בפתח פועלים נגד "אלג'זירה" בטענה שהיא משרתת את "האחים המוסלמים" שהיא תנועת האם של החמאס. החמאס מצידם פועלים נגד "אלערבייה" בטענה שהם מטים את השידורים שלהם לטובת הפתח. הדבר בא לידי ביטוי בתקיפה של משרדים, חבלה בציוד, פגיעה בעיתונאים. טענות הפתח מגובות בעובדה ש"אלג'זירה" נותנת במה מרכזית לשייח' יוסף קרדאווי שנחשב לתועמלן הראשי של תנועת האחים המוסלמים.

מצרים מול סעודיה

אך גם "הקוורטט" עצמו איננו עשוי מקשה אחת, יש שם שתי מעצמות: מצרים וסעודיה שאמנם מאוחדות נגד איראן וסוריה אבל עדיין ממשיכות להתחרות ביניהן על הנהגת העולם הערבי. זה קשור לנושא הפלסטיני כי מצרים לא מרשה לאף מדינה להיכנס לאזור כמתווכת. מסיבה זו, כאשר הגיעה ההזמנה לבוא למכה, מצרים התחילה מיד בתיווך כאילו יש הפסקת אש. כל מטרתה הייתה לייתר או להקטין את חשיבות התיווך הסעודי -למרות שבפועל אין שום הפסקת אש זה בא למזער את חשיבותה של סעודיה. גם על כניסתה של ירדן היא הטילה ווטו.

הדבר נכון גם בכל הקשור ל"יוזמה הסעודית" -מצרים לא יכולה להרשות לעצמה שהמהלך העיקרי שיניע את השלב הבא במזה"ת יהיה תחת הכותרת של יוזמה סעודית ומאחורי הקלעים היא כבר מריצה תוכנית משלה. את הפתח לפשרה בנושא הפליטים שגלום ביוזמה הסעודית הצליחה מצרים להפיל בוועידת ביירות ב-2002 ונראה שעכשיו בכוונתם להתעקש על "זכות שיבה" מלאה. לתוך תחומי מדינת ישראל. מהלך זה מצד אחד יעזור להציג את סעודיה כבוגדים ומצד שני להעביר מסר לסעודיה שכל תוכנית חייבת לעבור דרך מצרים. גם חלק מהבעיה עם השבת גלעד שליט זו התעקשותה של מצרים כי שהפתרון יבוא דרכה.

ישראל החליטה לנסות ולהתקדם בערוץ הפלסטיני על פי התוכנית הסעודית היא חייבת לקחת בחשבון שהיא נכנסת לתוך מערבולת פנים-ערבית וששכרה יצא בהפסדה.

המאמר פורסם לראשונה בבלוג של המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה ומתפרסם כאן באדיבותם.לדף הבית   הדפסה  שלח תגובה לעורך