חיפוש :
  

בחירות לפרלמנט בקולומביה
סיקור ממוקד פרויקטים מיוחדים בחירות מסביב לעולם
פורסם : 08/03/2006, 07:56
אלון לוין ויובל בוסתן

ביום א', ה-12.3 ייערכו בחירות לפרלמנט בקולומביה, אחת מבעלות בריתה הנותרות של ארה"ב באמריקה הלטינית, אשר לוטשת עיניים בתקווה לשמור על אחד מהמאחזים הידידותיים היחידים שנותרו לה באזור.  

קולומביה, מונהגת כיום בידי אלבארו אוריבה (Alvaro Uribe), עו"ד בעל תואר במנהל עסקים מאוניברסיטת הארוורד. אוריבה, שנבחר בשנת 2002 וינסה להגן על משרתו בבחירות לנשיאות מאי הקרוב, ביצע רפורמות נרחבות בקולומביה - ממלחמה בפשיעה שהביאה להישגים רבים בתחום (שיעורי הפשיעה האלימה ירדו בעשרות אחוזים), עבור דרך מלחמה בשחיתות וכלה במעבר למשק קפיטליסטי שהעמיד את שיעור הצמיחה במדינה על 4.3% בשנת 2005, לאחר שנים של מיתון.

אוריבה הגיע מהמפלגה הגדולה בפרלמנט הקולומביאני - המפלגה הליברלית אשר אוחזת בשליש מהמושבים בבית הנבחרים וב-28% מהמושבים בסנאט, אך פרש על מנת להקים רשימה עצמאית – Primero Colombia ("קולומביה ראשונה" בתרגום חופשי).

כיום, נהנה אוריבה מתמיכה של חלק מחברי מפלגתו לשעבר ומתמיכה של מועמדים רבים נוספים ממפלגות קטנות. על רקע הצלחותיו בתחום הכלכלי-חברתי, נחשב אוריבה לפופולארי במיוחד בציבור והוא ינסה לתרגם זאת הן בבחירות לפרלמנט וחשוב מכך מבחינתו - בניסיונו להיבחר בפעם השנייה לנשיאות.

אלבארו אוריבה - האמריקנים מחזיקים לו אצבעות (צילום: מחלקת המדינה האמריקנית)

יחסים הדוקים עם ארה"ב

קולומביה היא שכנה של ונצואלה, החברה בציר הלטיני האנטי-אמריקני, ומקיימת אתה יחסים תקינים, אולם שותפת הסחר הראשית שלה, ללא תחרות , היא ארה"ב - 42% מהייצוא ו-29% מהייבוא הקולומביאני נעשה במסגרת הסחר עם האמריקנים, המעוניינים להמשיך ולהגדיל את היקף הסחר.

אוריבה נהנה מסיוע אמריקני ומתמיכה מצד הנשיא האמריקני בוש, הן בתחום הכלכלי והן בתחום המלחמה בפשיעה, תחום שבו פעולותיו של אוריבה נגד סחר הקוקאין במדינה מושכות עניין מיוחד מהאמריקנים, אשר נאבקים זה שנים בהברחות הסמים אל ארה"ב.

הקולומביאנים גם מצליחים לאחר שנים רבות, להחליש את המיליציות השונות הפועלות במדינה, בזכות הגדלת תקציב הביטחון של קולומביה וכן בעזרת המלחמה בשחיתות בצבא, שעשרות קצינים שלו נתפסו במהלך השנים מעניקים סיוע למיליציות השונות.

הבחירות לפרלמנט בקולומביה נערכות על רקע עליית כוחם של הכוחות הסוציאליסטים באמריקה הלטינית, חלקם עוינים את ארה"ב ומעוניינים בקידום איחוד בין המדינות הלטיניות לבין עצמן על חשבון היחסים עם האמריקנים. מבחינת האמריקנים, הפסד של אוריבה ותפיסת השלטון ע"י הכוחות הסוציאליסטיים האנטי-אמריקניים יהווה מכה קשה, במיוחד לאור המאבק המשותף בהברחות הסמים, מאבק שמתחיל סוף סוף לשאת פרי.לדף הבית   הדפסה  שלח תגובה לעורך