חיפוש :
  

בחירות לפרלמנט באל סלוודור
סיקור ממוקד פרויקטים מיוחדים בחירות מסביב לעולם
פורסם : 06/03/2006, 22:20
אלון לוין ויובל בוסתן

אל סלוודור, אחת משתי המדינות היחידות שמחזיקות בשגרירות בירושלים (לצד קוסטה ריקה), נערכת לבחירות ביום א', ה-12.3. הנשיא המכהן מאז 2004 הוא אליאס אנטוניו סאקה גונזלס, או בקיצור - אנטוניו סאקה, צאצא למהגרים פלשתיניים, אשר צפוי להוביל את מפלגתו לקדנציה נוספת בשלטון.  

אל סלוודור היא מדינה קטנה המשתרעת על שטח הזהה כמעט בגודלו לשטחה של מדינת ישראל. גם גודל האוכלוסייה דומה – באל סלוודור חיים כ-6.8 מיליון בני אדם.

בפעם שעברה

במערכת הבחירות ב-2004 התמודד מול סאקה פוליטיקאי ממוצא פלשתיני אחר, שאפיק הנדאל, אשר בניגוד לסאקה היה בעל דעות אנטי מערביות ואנטי אמריקניות קיצוניות. אותו הנדאל נפטר לפני כחודש.

הנדאל, אשר זכה ב-37% בבחירות לפני שנתיים, רצה לחזק את קשריה של אל סלוודור עם מדינות סוציאליסטיות אחרות כמו קובה, ונצואלה וארגנטינה, על חשבון היחסים עם האמריקנים שבהם ראה אימפריאליסטים.

אחוז התמיכה הגבוה יחסית לה זכה, מעיד כי באל סלוודור קיימת אופוזיציה חזקה ליחסי אל סלוודור-ארה"ב, עניין המדאיג את האמריקנים.

נשיא אל סלוודור, אנטוניו סאקה, עם קונדוליסה רייס (צילום: מחלקת המדינה האמריקנית)

סלע המחלוקת

הויכוח הפוליטי סביב תמיכה או התנגדות לאמריקנים הוא בסיסי ביותר באל סלוודור - מאז שנת 2001 הפך הדולר האמריקני למטבע החוקי באל סלוודור, שגם הייתה למדינה הראשונה שאישרה את הסכם הסחר החופשי במרכז אמריקה, הסכם שנתמך ע"י ארה"ב. נוסף על כך, נהנית אל סלוודור מסיוע שנתי מהאמריקנים והיא אף מחזיקה בכוח צבאי בעיראק.

הנשיא המכהן, אנטוניו סאקה, חבר במפלגת ארינה (ARENA) שהיא מפלגה לאומית-שמרנית, התומכת בהידוק היחסים עם האמריקנים והמערב. מפלגה זו ניצחה ב-4 מערכות הבחירות האחרונות לנשיאות המדינה, על אף העובדה שמפלגת האופוזיציה, FMLN (שמקורה בארגון גרילה מרקסיסטי שלחם בשנות ה-80 בשלטון) היא המפלגה הגדולה ביותר בפרלמנט.

שתי מפלגות אלה זוכות יחדיו בכל מערכת בחירות בכ-65 עד 70 אחוזים מהמושבים בפרלמנט בן 84 המקומות, ומפלגה שמרנית נוספת, PCN, זוכה בעוד 20% נוספים. בשל כך, מפלגת ארינה אינה חייבת להיות המפלגה הגדולה ביותר, אלא יכולה להסתפק בקואליציה של הגוש הימני, בתנאי שזה ימשיך להיות הרוב.

באל סלוודור נהנה הנשיא מסמכויות נרחבות, כך שניצחון של אנטוניו סאקה בבחירות, צפוי לשמר את התנהלותה הדמוקרטית-קפיטלסטית-פרו-אמריקנית של המדינה, לפחות עד הבחירות הבאות, שנקבעו ל-2009.לדף הבית   הדפסה  שלח תגובה לעורך