חיפוש :
  

בחירתה של אלן ג'ונסון בליבריה
סיקור ממוקד פרויקטים מיוחדים בחירות מסביב לעולם
פורסם : 08/12/2005, 13:22
אלון לוין ויובל בוסתן

אלן ג'ונסון סירליף, כלכלנית בוגרת הרווארד אשר עבדה בבנק העולמי וכיהנה כשרת האוצר, זכתה בבחירות שנערכו לאחרונה בליבריה בכ-60% מהקולות תוך כדי שהיא מנצחת את יריבה ג'ורג' וואה (הכדורגלן הבינ"ל לשעבר). נצחונה של ג'ונסון בליבריה הפך אותה לאישה הראשונה שנבחרת להנהיג מדינה באפריקה.  

ליבריה נוסדה בשנת 1822 כמושבה של עבדים משוחררים מארה"ב ומהקריביים (ומכאן מקור שמה), בזמן ממשלו של נשיא ארה"ב ג'יימס מונרו, ובירתה מונרוביה קרויה על שמו. חלק מהאליטה הליברית מורכבת עד היום מצאצאי אותם עבדים המהווים כחמישה אחוזים מאוכלוסיית המדינה. החברה הליברית עצמה שסועה, ומורכבת מ-17 קבוצות אתניות (הקבוצה הגדולה KPELLE מונה פחות מ-15% מהאוכלוסייה).

החל בשנת 1980, נכנסה ליבריה לסחרור אשר רודף אותה עד היום - בתחילה הייתה זו הפיכה צבאית להדחת הנשיא טולברט, אותה הוביל סמואל דו ואשר הביאה בעקבותיה שלטון אלים ומושחת. ב-1989 התחלף הרע בגרוע, עת אחד מעוזריו הקרובים של דו, צ'ארלס טיילור החליף אותו בשלטון, מהלך שגרר את המדינה כולה למלחמת אזרחים קשה שנמשכה 14 שנים.

הנשיאה האפריקנית הראשונה (צילום: מחלקת המדינה האמריקנית)

המדינה הענייה, אשר עיקר יצואה הוא סחר ביהלומים, נקלעה למשבר כלכלי עמוק עקב ניצול רוב כספי היהלומים למימון המלחמה, אשר גבתה כ-200,000 קורבנות. המלחמה הארוכה, הקורבנות הרבים ואובדן ההכנסה למשק דרדרו את המדינה לשפל ולמעמד של אחת המדינות העניות בעולם.

באוגוסט 2003, גורש צ'ארלס טיילור לניגריה, לא לפני שנטל עמו על פי ההערכות כמאה מיליון דולר, וכעת הוא אדם חופשי. את מקומו של טיילור תפס איש עסקים בשם בריאנט, אשר החזיק בשלטון עד הבחירות האחרונות. עם גירושו של טיילור, נכנסה המדינה לתהליך יסודי של רפורמות במשטר (בדרך להנהגת שיטה דמוקרטית) ובכלכלה (המשק בליבריה צמח בשנת 2004 בלמעלה מ-20%), על מנת לרפא את פצעי המלחמה בחברה ובמשק.

אלן ג'ונסון סירליף, כלכלנית בוגרת הרווארד אשר עבדה בבנק העולמי וכיהנה כשרת האוצר, זכתה בבחירות שנערכו לאחרונה בכ-60% מהקולות תוך כדי שהיא מנצחת את יריבה ג'ורג' וואה (הכדורגלן הבינ"ל לשעבר). נצחונה של ג'ונסון בליבריה הפך אותה לאישה הראשונה שנבחרת להנהיג מדינה באפריקה, והמטלות העומדות בפניה רבות : טיפול באבטלה ברמה של למעלה מ-80%, שיקום תשתיות הרוסות (זכר למלחמה) ונטרול המתח החברתי הגואה במדינה השסועה, המנסה להתאושש מכ-25 שנים של עריצות ואשר משוועת לנורמטיביות.לדף הבית   הדפסה  שלח תגובה לעורך