חיפוש :
  

בחירות האמצע בארה"ב - התוצאות
סיקור ממוקד פרויקטים מיוחדים בחירות מסביב לעולם
פורסם : 08/11/2006, 14:28 (עודכן בתאריך 09/11/2006 בשעה 15:19)
אלון לוין ויובל בוסתן

בחירות האמצע הסתיימו בנצחון גדול למפלגה הדמוקרטית - בבית הנבחרים השיגה המפלגה יתרון גדול על יריבתה הרפובליקנית, בסנאט, נוצרה סיטואציה שבה הסנאטור העצמאי ג'ו ליברמן, מהווה לשון מאזניים. בנוסף, הדמוקרטים הבטיחו לעצמם 28 מתוך 50 המושלים.  

218 מושבים דרושים למפלגה על מנת להשיג רוב בבית הנבחרים, והמפלגה הדמוקרטית עברה את הסף באופן מרשים עם 229 מושבים. בבחירות לתפקיד המושל ב-36 מדינות, הצליחו הדמוקרטים להשיג לפחות 22 מדינות, ובסה"כ לשלוט על 28 מתוך 50 המדינות.

עיקר העניין מתמקד כעת בבחירות לסנאט, שם עומד כרגע המצב על שוויון 49 בין המפלגות, וכן שני סנאטורים עצמאיים, שניהם יהודים אגב, ברני סאנדרס מורמונט וג'ו ליברמן מקונטיקט. בעוד שבורמונט לא העמידה המפלגה הדמוקרטית מועמד מטעמה אלא חיברה כוחות עם סאנדרס, בקונטיקט המצב שונה.

תוצאות הבחירות לסנאט

עצמאי     רפובליקני     דמוקרטי    

ג'ו ליברמן

המועמד העצמאי ג'ו ליברמן מקונטיקט, מי שהיה מועמד בעבר לתפקיד סגן הנשיא וכיהן במשך שנים רבות כסנאטור מטעם המפלגה הדמוקרטית, זכה לניצחון נאה בבחירות. הוא התמודד באופן עצמאי לאחר שהפסיד בבחירות המקדימות שנערכו במפלגתו, שאנשיה ביקשו להדיח אותו לאחר שזה הביע תמיכה פומבית בהישארות בעיראק - סדין אדום בקרב החוגים הליברליים במפלגה הדמוקרטית.

נצחונו של ליברמן כעת יוצר מצב מעניין מבחינת הרפובליקנים - חלק גדול מהמאבק בין שתי המפלגות הגדולות, הרפובליקנים והדמוקרטים, נובע ממדיניות החוץ של הנשיא ג'ורג' בוש והמאבקים הגדולים בסנאט יהיו סביב סוגיות הקשורות למלחמה כמו המשך המימון שלה. קולו של ליברמן, במידה וימשיך לדבוק בתפיסתו לגבי המלחמה בעיראק, עשוי להטות את הכף לטובת הרפובליקנים, שנהנה מ-66% תמיכה בקרב השמרנים בקונטיקט.

המפלגה הרפובליקנית לא הצליחה באף התמודדות לזכות במושב של המפלגה הדמוקרטית. המפלגה הדמוקרטית מצדה, זכתה בששה מושבים בסנאט (אם להחשיב את המועמדים העצמאיים שנטייתם היא לכיוון הדמוקרטים), ב-29 מושבים בבית הנבחרים, וכן בשש מדינות בהן הוחלף המושל הרפובליקני בדמוקרטי.

זוהי תמצית העניין למעשה – אין ספק כי המפלגה הדמוקרטית זכתה בניצחון גדול. למזלם של הרפובליקנים, רק 15 מתוך 33 המושבים שעמדו לבחירה בסנאט היו שלהם, אחרת הייתה זוכה המפלגה הדמוקרטית בניצחון ברור גם בסנאט.

הנשיא בוש כבר הודיע כי הוא מכיר בהפסד מפלגתו וכי יהיה צורך בבדק בית לנוכח התוצאות. שר ההגנה המתפטר, דונלד ראמספלד, הוא בוודאי רק הסנונית הראשונה לתהליך זה.לדף הבית   הדפסה  שלח תגובה לעורך