חיפוש :
  

רחוקות מהכרעה
סיקור ממוקד פרויקטים מיוחדים בחירות מסביב לעולם
פורסם : 12/04/2006, 15:43
אלון לוין ויובל בוסתן

ב-9 באפריל נערכו בחירות באיטליה, הונגריה ופרו. בכל שלושת המדינות, הפרש הקולות בין המתמודדים הוא כה קטן, עד כי מערכת המשפט תידרש לסוגיה ושאלת הלגיטימיות עשויה לרדוף את המנצחים לכל אורך כהונתם.  

איטליה

באיטליה נחזה אחוז הצבעה גבוה- למעלה מ-80% בבחירות שהתפרשו על פני יומיים, ושלראשונה בהיסטוריה האיטלקית, נטלו בהם חלק מאות אלפי איטלקים החיים בחו"ל, הודות לחוק שנחקק בזמן כהונתו של סילביו ברלוסקוני, ואשר לנוכח התוצאות, שב אליו כבומרנג- מרבית האיטלקים החיים בחו"ל תמכו בפרודי והכריעו את הבחירות הצמודות.

בבחירות לבית התחתון, השיגה קואליציית הימין בראשותו של ברלוסקוני 49.74% מהקולות לעומת 49.81% בהם זכתה קואליציית השמאל של פרודי- המדובר בפער של 27,483 קולות בלבד, שהציגו איטליה חצויה באופן מדויק בין שתי הקואליציות.

החוק האיטלקי קובע כי בבית התחתון ה"מנצח לוקח הכל", או לפחות את הרוב, וכך, על אף ששתי המפלגות לכאורה זכאיות למספר זהה או כמעט זהה של מושבים, מפלגה מנצחת מקבלת לבסוף 55% מהמושבים. בשל כך, הודיע כבר ברלוסקוני כי הוא דורש ספירה חוזרת והעניין המשפטי ילווה את איטליה בתקופה הקרובה.

בבחירות לסנאט הוכרעו הבחירות לטובת פרודי, באופן ברור יותר בזכות האיטלקים החיים מחוץ לאיטליה- למעשה, קואליציית הימין זכתה בלמעלה מ-400,000 קולות יותר מאשר קואליציית השמאל, אולם שיטת הבחירה היא אזורית, ולכן זכתה לבסוף קואליציית השמאל ברוב המושבים- 158 מול 156, (מתוכם 4 מתוך 6 המושבים מחו"ל).

התוצאה הצמודה והיכולת של איטלקים החיים בחו"ל להכריע את הבחירות, עוד יעמדו במרכז הויכוח הפוליטי באיטליה בתקופה הקרובה, ומתוך כך תעלה שאלת הלגיטימיות של ממשל פרודי.

במדינה שידעה בממוצע בחירות כל שנה-שנתיים, לא יאפשרו תוצאות הבחירות את קיומה של ממשלה לאורך זמן, ובהחלט ייתכן כי העם האיטלקי יצעד אל הקלפי פעם נוספת בשנה הקרובה.

רומאנו פרודי (מימין) - ניצח באיטליה (צילום: משרד ההגנה האמריקני)

הונגריה

בהונגריה לא הוכרעה מערכת הבחירות לחלוטין, בשל שיטת הבחירות המורכבת שלה, אפילו ביחס לשיטה האיטלקית.

רק 68% מההונגרים ניצלו את זכות הבחירה שלהם והצליחו להכריע באשר לעתידם של 276 מתוך 386 המושבים בפרלמנט ההונגרי.

חלק מהמושבים בפרלמנט ההונגרי נקבעים בשיטת בחירות אזורית, הדורשת שהמועמד המנצח יזכה ב-50% מהקולות לפחות. ב-110 מחוזות בחירה לא זכה אף מועמד ברוב ועל כן ייערכו שם בחירות נוספות ב-23 באפריל, הפעם בהשתתפות שני מועמדים בלבד בכל מחוז.

נכון לעכשיו, מפלגת פידש השמרנית נהנית מיתרון קל על פני המפלגה הסוציאליסטית, שנהנתה בעצמה מהצלחתה של בת בריתה הפוליטית, האיחוד הדמוקרטי (מפלגה ליברלית שחברה לסוציאליסטים בפרלמנט היוצא).

הפורום הדמוקרטי (מפלגת הנוצרים הדמוקרטים) מתנדנד כרגע על אחוז החסימה הגבוה- 5% וגורלו יוכרע לאחר ה-23 באפריל.

בעוד שתי המפלגות הגדולות, כרגע כל אחת עם יותר מ-40% קולות מובטחים, ימשיכו להתחזק לאחר הסיבוב השני, השאלה תהיה האם בפרלמנט ההונגרי תהיינה שלוש או ארבע מפלגות, שאלה שתהיה לה חשיבות מכרעת באשר להרכבת קואליציית השלטון.

כישלון של הנוצרים-דמוקרטיים לעבור את אחוז החסימה יביא לאיבוד קולות גדול לימין ומכאן לניצחון הסוציאליסטים, בעוד שהצלחה של הנוצרים הדמוקרטיים תביא קרוב לודאי להקמת קואליציה בין פידש לנוצרים-דמוקרטיים.

(Stock.Xchng :משכן הנשיא בהונגריה - מי יעבור לגור בו? (צילום

פרו

בפרו נערכו בחירות כלליות הן לפרלמנט, והן, ואלו הבחירות החשובות יותר- לתפקיד נשיא פרו. לא פחות מ-90% מבעלי זכות הבחירה בחרו לממש את זכותם, וסייעו לאווירת הדמוקרטיה ששררה בפרו ביום הבחירות.

המתמודדים המובילים במרוץ היו המועמד הסוציאליסט והלאומני, אויינטה הומלה, המועמדת השמרנית לורדס פלורס והנשיא לשעבר אלן גארסיה, בעל תפיסת עולם שמאלית ממותנת שזכור בעיקר בשל כהונתו שהייתה הרסנית לכלכלה הפרואנית במחצית השנייה של שנות ה-80.

בשל ריבוי המועמדים, 20 במספר, ההערכה ערב הבחירות (שאכן התגשמה), הייתה כי יידרש סיבוב נוסף מאחר ועל פי החוק הפרואני יש לזכות ב-50% מהקולות לפחות בכדי לזכות בכהונה.

בעוד נצחונו של הומלה לא הוטל בספק, מאחר והשיג למעלה מ-30% מהקולות, זכו גרסיה ולורדס בכ-25% מהקולות כל אחד, וככל הנראה יעברו עוד כשלושה שבועות עד שתוכרז זהותו של המתמודד מול הומלה בסיבוב השני.

באם יהיה זה גרסיה, תעמוד פרו בפני בחירה בין מי שהרס את כלכלתה בעבר ודרדר את המדינה לרמה של למעלה מ-7,000 אחוזי אינפלציה בשנה, לבין מי שמתכונן להלאים את הכלכלה ולייצר פוליטיקה הדומה לזו שמנהיג נשיא ונצואלה, הוגו צ'אבז, קרי- משטר ריכוזי יותר ואנטי-אמריקני.

תומכיה של לורדס ייאלצו לעמוד בפני הדילמה הקשה ביותר בשל כך, וקשה להעריך למי תלך התמיכה לבסוף, למרות שעל פניו, יעדיפו אוהדיה להעביר את תמיכתם לגרסיה.

באם תהיה זו לורדס, אזי פרו תזכה למאבק הקלאסי של ימין-שמאל אשר צפוי להיות צמוד ביותר עד הקול האחרון.

סיכום

בכל מערכות הבחירות, בולטת העובדה כי לא הושגה הכרעה בולטת באשר לדרך המועדפת על העם המצביע. הפרש הקולות בפרו איטליה והונגריה הוא כה קטן, עד כי מערכת המשפט תידרש לסוגיה בשלוש המדינות ושאלת הלגיטימיות עשויה לרדוף את המנצחים לכל אורך כהונתם.

אמנם בהונגריה ובפרו עוד אמור להתקיים סיבוב שני שיאפשר לאחד הצדדים ניצחון חד יותר, אך זו המגמה המסתמנת לאור תוצאות הסיבוב הראשון.לדף הבית   הדפסה  שלח תגובה לעורך