חיפוש :
  

האריה חוזר לשאוג (וגם פיטר ג'קסון)
סיקור ממוקד כלכלה ותרבות
פורסם : 17/09/2006, 00:49
אלון לוין ויובל בוסתן

אנשי MGM הכריזו כי הם חוזרים להפקה והפצה של סרטים לבתי הקולנוע, לאחר שנים רבות של הפסקה. מנהלי האולפן מתכננים חזרה ראויה, שתכלול שורה של סרטים עתירי תקציב וביניהם, עיבוד לספר חביב -”ההוביט“ !  

הכל התחיל עם אחד, מרקוס לאווי, שרכש שלושה אולפני סרטים - סרטי מטרו, סרטי גולדווין וסרטי לואיס בי. מאייר - ב-1924. החברה המשותפת, MGM, הוקמה רישמית עשר שנים לאחר מכן והייתה, בשיאה, לאולפן הסרטים הגדול בעולם - בין שנות ה-30 ל-1958, העלו אולפני MGM סרט חדש לאקרנים בכל שבוע!

בין הקלאסיקות שהאולפן הפיק לאורך השנים – חלף עם הרוח, הקוסם מערץ עוץ, בן חור, ג'יימס בונד, אודיסאה 2001, קאובוי חצות, רוקי, שליחות קטלנית והפנתר הורוד. המשבר שפקד את התעשייה האמריקנית באמצע המאה ה-20, עם פסיקת בית המשפט העליון בארה"ב כנגד האולפנים, שלא זו בלבד ששלטו בעובדים בתעשייה, אלא שגם בתי הקולנוע היו בבעלותם. סיום תקופה זו פגעה קשות ב-MGM, שסיימה את 1957, בפעם הראשונה מאז הוקמה - בהפסד.

מסוף שנות ה-60 ועד 1981, החליפה החברה בעלות בקצב מהיר וההפסדים הלכו ותפחו. ב-1981 רכשה החברה את יוניטד ארטיסטס, מה שהרחיב את ספריית הסרטים העצומה שלה עוד יותר, אליה התווספו ספריות הסרטים של אוריון (1997) ופוליגרם (1999). ביחד, מדובר באוסף הגדול בעולם הכולל כ-4,100 סרטים – יותר ממחצית מהסרטים שהופקו בהוליווד מאז 1948(!). בנוסף, שוכנים להם בספרייה עוד כ-10,400 פרקים מסדרות טלוויזיה. היום, נמצאים MGM בבעלות משותפת הכוללת מספר בתי השקעות, השלוחה האמריקנית של סוני ותאגיד קומקסט.

בסוף הרבעון הראשון של 2006 הודיעו אנשי MGM כי בכוונתם לחזור לעסקי הפצת סרטים ואף הפקה שלהם, אחרי היעדרות של שנים ארוכות, ומבחינתם – האריה עומד לחזור ולשאוג – ובגדול. בשנים הקרובות מתכננים שם מספר סרטים עתירי תקציב, בין 150 ל-250 מיליון דולר, ובראשם – שליחות קטלנית 4 (סדרה שגם תזכה לסדרת טלוויזיה בקרוב), המשכים לג'יימס בונד, לפנתר הורוד ולשוד המושלם. בנוסף, מתכננים החברים ב-MGM סרט אחד או שניים אשר יתבססו על ספר קטן שנקרא...

האריה חוזר לשאוג

ההוביט

אחד האנשים שהכי הופתעו לשמוע כי MGM עומדים לעשות את ההוביט עם פיטר ג'קסון הוא... פיטר ג'קסון בכבודו ובעצמו: "קמתי בבוקר וראיתי את הידיעה. תאמינו או לא, מעולם לא דיברתי עם אף אולפן על לעשות את ההוביט. אני בהחלט מעוניין לעשות את הסרט מתישהו, אבל כדאי שמישהו יתקשר אלי כי היומן שלי הולך ומתמלא מיום ליום, וכרגע נראה שלא יהיה לי זמן בארבע השנים הקרובות לפחות. מצד שני, אם מישהו מאחד האולפנים בעלי הזכויות היו מתקשרים אלי ומציעים לי תקציב בלתי מוגבל להשלים את ההוביט עד חג המולד 2009, אז... לא יודע – אולי זה היה מסתדר, אבל עד היום אף אחד עוד לא התקשר אלי והציע לעשות את ההוביט - אף אחד!"

"אם הייתי עושה את ההוביט אז הייתי מנסה להחזיר כמה שיותר מהדמויות משר הטבעות – יש שם אפילו תפקיד ללגולס – אבא שלו גם מופיע בזה, כמו גם סרומאן, גנדלף כמובן, ואפשר להחזיר את אלרונד, גאלאדריאל וארוואן – הרי בני הלילית חיים מאות שנים".

"בכל מקרה, אני חושב שהרעיון של לעשות שני סרטים מ"ההוביט" הוא חכם מאוד – אחת הבעיות עם הספר זה שהוא סיפור ילדים די פשוט, שלא מרגיש ממש כמו שר הטבעות. אבל עם עושים שני סרטים, אז אפשר להפוך את הסיפור לעמוק יותר, ולהתמקד גם בגנדאלף, במועצה הלבנה, בחזרתו של סאורון ואולי אפילו גם בהתגנבות של גולום אל תוך מורדור ובאראגורן שומר על המקדש – יהיה פשוט נהדר לעבוד שוב עם ויגו (מורטנסן, שגילם את אראגורן בשר הטבעות)".

הזכויות ל"ההוביט" בעיתיות במיוחד – MGM מחזיקים בבעלות על זכויות ההפצה, בעוד New Line, שהפיקו את טרילוגיית שר הטבעות, מחזיקים בזכויות להפיק את הסרט. מבולבלים? לא רק אתם. בכל מקרה – סבלנות, ההוביט יקרה, אבל לא בקרוב.

עטיפת גרסת היובל של ההוביט - מתי בקולנוע?

טמאראייר

בשבוע שעבר רכשו ג'קסון ושותפיו את הזכויות ל"טמאריר" (Temeraire) – סדרת ספרי פנטזיה היסטוריים שנכתבה ע"י נעמי נוביק. הסדרה מתארת עולם מתקופת מלחמות נפוליאון, בתוספת חיילות אוויר ודרקונים. במרכז הסדרה עומד הקפטן וויל לורנס, הלוכד אוניה צרפתית, בה הוא מגלה ביצת דרקון שטרם בקעה, אשר נועדה להיות מתנה מקיסר סין לנפוליאון. כשהביצה בוקעת, לורנס מוותר על הקריירה הצבאית כדי לטפל ולפקד על הדרקון – טמאריר.

ג'קסון אמר כי "סדרת הספרים הזו היא שילוב של שני ז'אנרים שאני אוהב במיוחד – פנטזיה והיסטוריה – אני כבר לא יכול לחכות לראות את קרבות נפוליאון בהשתתפות דרקונים. מדובר בסדרת ספרים שכתובים נהדר, מקורי, בקצב מהיר ועם דמויות מעניינות רבות".

ג'קסון ושות' רכשו את הזכויות לשלושת הספרים הראשונים והבטיחו לעצמם אופציה ראשונה לספר הרביעי שנכתב בימים אלו ולספרים החמישי והשישי המתוכננים. למרות שהזכויות הובטחו, טרם פורסמה הודעה רשמית לגבי תחילת העבודה על הסרט, ואם ג'קסון אכן יביים או שמא – יסתפק בכתיבת התסריט.

טמאראייר - פנטזיה היסטורית בתקופת נפוליאון, בתוספת דרקונים

ראשונים בתור

פיטר ג'קסון מפיק כיום שני סרטים במקביל – "מפוצצי הסכרים" עליו דיברנו לפני שבועיים ועבורו עדיין מחפשים תסריטאי, ו"האלו" - גרסת המסך הגדול לסדרת משחקי המחשב המצליחה, אשר עוקבת אחר אירועי מלחמה עתידנית בין המין האנושי לבין איחוד של יצורים מהחלל. את הסרט יביים ניל בלומקמף.

אשר לבימוי – ג'קסון הוא מתרכז ב"The Lovely Bones" – הסיפור מסופר בגוף ראשון ע"י נערה בת 14 שנאנסה ונרצחה ב-1973. מאז הרצח, היא משקיפה על חיי משפחתה, חבריה ואפילו הרוצח שלה, מגן העדן...

החדשות שעשו את השבוע החולף

חדש! הצטרפו לרשימת התפוצה של ספויילר
1,002,597,000 !!!
שליחות קטלנית: סיפורי שרה קונור
החלו צילומי ארבעת המופלאים 2
אם מתחשק לכם להיות StormTrooper…
משפחת סימפסון: עוד שנתיים, לפחות
טריילר חדש ל“אפוקליפטו“ של מל גיבסון
העונה השישית של 24: כל הפרטים

שאלו את יוֹדה

שירות חדש לקוראי ספויילר: לכל שאלה תשובה - מתים לדעת מה יקרה בסדרה האהובה עליכם? רוצים פרטים על סרט שעומד לצאת? רוצים להתקיל חברים בפרטי טריוויה על קולנוע ולא יודעים איפה לחפש? בשביל זה אנחנו כאן!

שילחו שאלה ליוֹדה באמצעות תגובה לפוסט הזה והוא כבר יסגור לכם את הפינה. השאלות הבולטות והמסקרנות יזכו להבלטה בבלוג ובטור השבועי של ספויילר.

הצטרפו לרשימת התפוצה של ספויילר

החל מהיום תוכלו לקבל עדכונים באי-מייל עם פרסום פוסטים חדשים, לאחר השלמת תהליך ההרשמה הפשוט כאן.

"ספויילר" מתפרסם באתר סיקור ממוקד בכל יום ראשוןלדף הבית   הדפסה  שלח תגובה לעורך