חיפוש :
  

הכפפות הוסרו
סיקור ממוקד העולם המוסלמי
פורסם : 08/02/2006, 22:48
אלון לוין ויובל בוסתן

בצל גל ההפגנות האנטי-מערבי ברחבי העולם המוסלמי, בתגובה לפרסום הקריקטורות בהן מופיע מייסד האיסלאם, מוחמד, מתחילה להתבהר תמונה מעניינת.  

היום, ה-BBC התנצל על כי כלל שלושה איורים נוספים, מלבד התריסר המפורסמים, בדיווח שלו על התקרית הזו. אחד מאותם איורים הוא העתק בשחור לבן של תמונה בה נראה לכאורה מוחמד כחזיר, על אף שזהו ליצן צרפתי שצולם בעת פסטיבל מקומי. שלושת האיורים או התמונות האלו הופצו ברחבי העולם הערבי בידי אנשי דת מוסלמים מדנמרק.

המעניין בכל הסיפור הוא, שמרכז המהומות כיום הוא באפגניסטן, סוריה, לבנון והרשות הפלסטינית, קרי – בכל המקומות בהם פועלים כוחות אנטי מערביים רבים- מאנשי הטאליבאן ואל קעידה באפגניסטן (ההפגנות במדינה היו האלימות ביותר וכללו שימוש בנשק חם אל המפגינים ואל חיילי נאט"ו, וכרגע מדובר כבר ב-11 הרוגים), דרך תומכי המשטר הסורי בלבנון ובסוריה עצמה (הממתינה להחלטות בינלאומיות בעניינה), וכלה באנשי ארגוני הטרור השונים ברשות, שבשל עליית החמאס והפסקת התמיכה המערבית ברשות, חוששים לפגיעה מטה לחמם.

אחים לנשק

באיראן היה זה חמנאי, הסמכות הרוחנית הגבוהה במדינה ולמעשה המנהיג האמיתי של איראן, שבהתבטאות נדירה (הוא נוהג בדרך כלל להשאיר לאחמדינג'אד את הדיבור) האשים את ישראל על כך שהיא אחראית לפרסום הקריקטורות.

אכן, לא מדובר בעיתוי מקרי, בוודאי אם לוקחים בחשבון שהקריקטורות פורסמו לראשונה בחודש ספטמבר (לפני כחמישה חודשים) אך הסערה מתחוללת רק עכשיו. איראן דחתה עד עתה את ההצעות מצד המעצמות להפסיק את הפיתוח הגרעיני העצמאי שלה. כך למשל, את ההצעה הרוסית, בת ברית חשובה לאיראנים, להעשיר את האורניום בתחומה. כרגע איראן הורידה מעצמה את כל ההגבלות לייצור הגרעין והנושא האיראני עתיד להגיע למועצת הביטחון.

באותו הזמן, יושב שליט מזרח תיכוני אחר, בשאר אל אסאד, בארמונו בדמשק וכוסס ציפורניים - המערב כבר לא מסתפק בהוצאת כל הכוחות הזרים (קרי הסורים) מלבנון ופירוק כל המיליציות (קרי החיזבאללה והארגונים הפלשתיניים) מנשקן, אלא עתה נעשים מאמצים להדיח אותו מהשלטון בכל מיני אמצעים (כמו עידוד האופוזיציה בסוריה ומחוצה לה).

בלבנון מבינים הארגונים החמושים כי מעורבות מערבית שתתמוך בצבא לבנון ותרחיק את ההשפעה הסורית מהמדינה, היא הרסנית מבחינתם. כבר נכתב פה על כך שנסראללה, מנהיג החיזבאללה יצא בקריאות למצרים ולסעודיה שיתערבו במשבר בלבנון בשל חשש מהתפרצות אלימות ברחבי המדינה שתוביל לירידת כוחו של הארגון השיעי. הדיון על פירוק הנשק נכנס כבר לשלבים מתקדמים וגם הארגונים הפלשתיניים הצהירו שלא יוותרו על נשקם כל כך מהר.

ברשות הפלשתינית, רגע לאחר שהתפזרה האופוריה, הבינו רבים כי זרימת הכסף, שבעבר הייתה חזקה ביותר עתידה להיפסק (לפחות מצד האירופים והאמריקנים, בישראל עדיין ממשיכים לתת לכסף לזרום), וכבר ננקטו פעולות כמו פנייה לאיראן ולמדינות ערביות עשירות שיסייעו במקום המערב. התחושה כי המערב "סגר את הברז", ביחד עם פרסום הקריקטורות, הספיקה בכדי להצית את האש בעזה ובחברון.

אך בעוד שחלק מהפעולות שנעשו, בוצעו בידי אנשים הקשורים לפת"ח, בשל הסיבות שנמנו, מסייע החמאס לשמור על אש ההפגנות, מאחר והוא קשור קשר הדוק למשטר האייתולות באיראן.

ובאפגניסטן ?

נכון לכתיבת שורות אלו נהרגו שם כ-11 אנשים, בעיקר כתוצאה מכך שההפגנות שם מלוות באש חיה. אנשי הטאליבן ואל קעידה, שמאיימים במתקפה גדולה על האמריקנים בחודשים הקרובים, מלבים את הזעם בקרב המפגינים כלפי הכוחות הזרים בכדי לגרום להם לעזוב את המדינה כבר עכשיו. המטרה היא להעסיק את האמריקנים ובני בריתם באירופה בגזרות רבות ככל שניתן, בכדי למנוע התקפה אמריקנית על מדינות נוספות במזה"ת, בעיקר איראן וסוריה.

ההפגנות באפגניסטן אף מצטרפות לגל קודם של הפגנות באזור, באפגניסטן ובפקיסטן, עקב המתקפה הכושלת של האמריקנים בגבול בין המדינות בניסיון לחסל את אחד מבכירי אל קעידה, איימן אל זווהירי. בהתקפה זו נהרגו 18 אזרחים פקיסטנים, בעוד אל-זווהירי עצמו נופש כנראה במקום אחר.

ההפגנות הללו מצליחות להפיח רוח לחימה ברחבי העולם המוסלמי, ותפקיד המדינות והארגונים הרוצים בכך הוא לדאוג כי תמשכנה.

כיצד יתגלגלו הדברים מעתה ואילך? קשה להמר, אך דבר אחד בטוח – כל התפתחות תהיה קשורה קשר ישיר להתפתחות הפעילות המערבית כנגד איראן וסוריה.לדף הבית   הדפסה  שלח תגובה לעורך