חיפוש :
  

חשבון הנפש של החמאס ומשמעויותיו
סיקור ממוקד העולם המוסלמי
פורסם : 17/07/2007, 12:49
יהונתן דחוח-הלוי

בתחילת השבוע פורסם בעיתונות הערבית, דו"ח המיוחס לחמאס, המתחקר את האירועים שהובילו להשתלטות הארגון על רצועת עזה. החוקר יהונתן דחוח-הלוי מהמרכז הירושלמי מתאר את חשבון הנפש הנוקב של החמאס.  

ההפיכה הצבאית של החמאס ברצועת עזה יצרה מציאות חדשה בזירה הפלשתינית. תמונות הניצחון וההתרברבות של החמאס לאחר כיבוש מוסדות הממשל ומטות מנגנוני הביטחון הפלשתיניים, אינן נראות עוד ברצועת עזה. במקומן ניתן להבחין בלחץ גובר והולך על החמאס מצד מדינות ערב, האחים המוסלמים והארגונים הפלשתיניים לחזור בו מהצעדים החד צדדיים שנקט ברצועת עזה ולהסכים להידברות עם הפתח על חידוש השותפות הפוליטית.

העיתון "אל-חקיקה אל-דווליה" מפרסם (15 ביולי 2007) "דו"ח סודי" של החמאס, אשר נשלח לא מכבר אל הנהגת האחים המוסלמים, תנועת האם של החמאס, ובו מתואר בפרוטרוט חשבון הנפש של התנועה ומאזן הביניים לאחר ההפיכה הצבאית.

העיתון מציין, כי הדו"ח אותנטי והועבר לידיו מגורם בכיר באחים המוסלמים. הוא מעלה את האפשרות, כי הדלפתו נועדה לאותת לפתח על רצינות כוונותיה של התנועה לחדש את ההידברות עם הפתח.

עיקרי הדו"ח, שחובר ע"י החמאס, כוללים את הנקודות הבאות:

הודאה בטעויות שבוצעו בהפיכה הצבאית

הדו"ח קובע, כי פרסום תמונות הלינץ' בסמיח אל-מדהון (בכיר בגדודי אל-אקצה), הפשטת פעילי כוחות הביטחון ממדיהם, הריסת אנדרטת החייל האלמוני והפגיעה בדגל פלשתין פגעו בתדמית של התנועה. מעבר לכך בוצעו שגיאות בתחום הביטחוני והפוליטי, בשל אי ניתוח מלכתחילה של תוצאות המהלכים הצבאיים וכן בשל העברת מסרים בלתי קוהרנטיים ע"י דוברים שונים. "מי שצופה במסיבות העיתונאים של החמאס, הדוברים מצטיירים בעיניו כאנשי הטליבן... מערכת ההסברה של החמאס דומה לזו של הטליבן", נאמר בדו"ח.

שינוי אסטרטגיה

תנועת החמאס גמרה אומר לשנות את דרך הפעולה שלה ולחדול מלתקוף ישירות את הפתח, אש"ף וממשלת החירום, ובמקום זאת להדגיש את המסר לפיו אין מחלוקת עם אבו מאזן אלא עם הזרם המהפכני בתנועת הפתח ובמנגנוני הביטחון בהנהגת מוחמד דחלאן. הדו"ח מציין, כי תנועת החמאס הפסיקה להטיח האשמות ב"בגידה" והיא מביעה נכונות להגיע להידברות עם הפתח על בסיס הקמת ממשלת אחדות או ממשלת טכנוקרטים. קו פרגמאטי ניכר גם מול מדינות ערב. בדו"ח נכתב שאין להאשים את מדינות ערב על הפקרת הפלשתינים, אלא לקרוא להן למלא את התחייבותן לפעול בזירה הבינלאומית להסרת המצור על רצועת עזה. חמאס מביעה נכונות לבחון בחיוב את עמדת הליגה הערבית והחלטות שרי החוץ הערביים ביחס לסכסוך עם הפתח.

מאזן הביניים

בצד החיובי מציין הדו"ח את החזרת היציבות הביטחונית לרצועת עזה, חיסול ראשי ה"פתנה" (המסיתים למלחמת אחים), והחלשת "הקבוצה המהפכנית בפתח" שזכתה לתמיכה ערבית. בצד השלילי נמנים: פגיעה בלגיטימיות של התנועה (אפילו מצרים תומכת באבו מאזן), שחיקה בתדמית הנקייה של החמאס והצטיירותה כמי שחתרה לאורך כל הדרך להשתלט על הרשות הפלשתינית, רדיפת פעילי החמאס בגדה המערבית העלולה לפגוע ב"התנגדות", היקלעות החמאס למצב כלכלי קשה, פיצול הבעיה הפלשתינית גיאוגרפית ופוליטית בין הגדה לרצועה. הדו"ח מציין, כי תנועת החמאס תיכשל ברצועת עזה בגלל הטעויות שבוצעו במישור הביטחוני והפוליטי ובשל אי הפקת לקחים.

חשבון הנפש בחמאס עולה בקנה אחד עם ניתוח תמונת המצב ברצועת עזה ובאיו"ש. חמאס ביצע שגיאה אסטרטגית כאשר אצה לו הדרך לבצע הפיכה צבאית ברצועת עזה ולא יכל להמתין עד לקטיפת פירות השלטון בבחירות הבאות לפרלמנט או לנשיאות (שניתן היה להקדימן בהסכמה עם אבו מאזן). הוא הפך לאויב משותף לישראל ולפתח. הגם שהפתח הינו יריב מר של ישראל יש בתמונת המצב הנוכחית הזדמנות עבור ישראל לתקן את שגיאת ההתנתקות החד צדדית ולסייע לשקם את הרשות הפלשתינית באיו"ש כגורם שלטוני, תוך הוצאת החמאס מהמשחק הפוליטי. בהיעדר פתרונות רדיקליים שם המשחק בזירה הפלשתינית הוא קניית זמן, והטעויות האסטרטגיות של החמאס יוצרות את התנאים לכך.

המאמר פורסם לראשונה בבלוג של המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה ומתפרסם כאן באדיבותם.לדף הבית   הדפסה  שלח תגובה לעורך