חיפוש :
  

ניתן לנצח צבאית את הטרור
סיקור ממוקד העולם המוסלמי
פורסם : 21/02/2007, 17:00
יהונתן דחוח-הלוי

בכיר בזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי, הודה לאחרונה בראיון כי אמצעי הביטחון שנוקטת ישראל – יעילים נגד הטרור. דחוח משתומם וממליץ למערכת הביטחון להשתמש בדבריו של הבכיר – לצרכי הסברה.  

מומחי ביטחון בישראל עוסקים מזה שנים בניסיון להתוות תפיסת ביטחון שתיתן מענה לטרור הפלשתיני. בקרב מומחים אלה יש הטוענים, כי ניסיון ההיסטוריה מלמד, שאין פתרון צבאי לטרור ואחרים מבקרים את צעדי הביטחון שנוקטת ישראל, בשל "תועלתם המעטה" ובשל פגיעתם בזכויות האדם הבסיסיות של העם הפלשתיני.

על רקע הויכוח הביטחוני ארוך השנים ראוי לקרוא בעיון את הראיון שנערך לא מכבר עם אבו אחמד, פעיל בכיר בזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי. הריאיון, שהוסר מהאתר הרשמי סמוך לפרסומו ושאותר במאמצים רבים, חושף את מערכת השיקולים המנחה את הארגון בביצוע פיגועי הטרור. להלן עיקרי הנקודות שעלו בדבריו של אבו אחמד.

מטרת ביצוע פיגוע ההתאבדות באילת - פגיעה בעיר תיירות ישראלית, יצירת זיקה בין רצועת עזה לגדה המערבית באמצעות תגובה לפעולות ישראליות בגדה, מסר לחמאס לאחד את הנשק במאבק נגד ישראל במקום במלחמת האחים.

הגורמים המשפיעים על ביצוע פיגועי התאבדות - לג'יהאד האסלאמי מתנדבים רבים הנכונים לבצע פיגועי התאבדות. הסגר שמטילה ישראל מקשה על שליחתם לפיגועים. "בכנות, הגדר משפיעה בצורה משמעותית על ההתנגדות הפלשתינית, אבל לא באופן מוחלט. מה שמשפיע עוד יותר מכך ובפרט בגדה הן פעולות החיסול והמעצרים המתמשכים. כאשר אחד המנהיגים מתבלט שם (בגדה) הוא מחוסל או נעצר וחוזר חלילה כאשר מנהיג אחר עולה במקומו".

שיקולים בשיגור רקטות לטווח ארוך - לג'יהאד האסלאמי רקטות לטווח של 22 ק"מ המכסות את העיר אשקלון כולה. "איננו משתמשים ברקטות אלה, אלא בנסיבות מסוימות, משום שהם יכולות ליצור תפנית בסכסוך בגלל תגובה אפשרית קשה מצד האויב הציוני, כך אנו מעריכים. לכן, אנו מעכבים את השימוש בהן לנסיבות מסוימות ולפשעים אשר האויב עשוי לבצע... יש לנו רקטות לטווח קצר של 9-10 ק"מ הפוגעות בשדרות מידי יום".

התשתית הצבאית של הג'יהאד האסלאמי - לארגון 7,000 לוחמי ג'יהאד ברצועת עזה. יחידת ההנדסה של הארגון מייצרת רקטות וציוד לחימה באמצעות חומר טכני והוראות המגיעים דרך האינטרנט. הג'יהאד האסלאמי פועל להעביר את טכנולוגית הטילים לגדה המערבית. "ביחסים בין הארגון למנגנוני הביטחון הפלשתיניים אין כל בעיה".

הנה כי כן, בכיר בזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי מודה קבל עם ועדה, כי אמצעי הביטחון שנוקטת ישראל - סגר, גדר הביטחון, סיכול ממוקד ומעצרים - יעילים ביותר ומהווים גורם מרסן של הטרור הפלשתיני ובכלל זה פיגועי ההתאבדות. בנוסף, הוא חושף את "משוואת מתקפת הקסאם", ולפיה החשש מתגובה צבאית ישראלית קשה על שיגור רקטות לטווח ארוך מאלצת את ארגון הטרור להיות זהיר בשימוש ברקטות אלה נגד הישובים הישראליים. ומכאן צא ולמד מה הייתה המציאות הביטחונית לו הייתה ישראל יוצרת משוואה דומה על כל שיגור קסאם לעבר ישראל. ובמילים אחרות - מדיניות התגובה הישראלית כלפי הטרור הפלשתיני היא זו שקובעת את היקף וחומרת הטרור הפלשתיני.

טוב יעשו משרד החוץ ודובר צה"ל, המתמודדים תדיר עם שאלות קשות על המדיניות הביטחונית בזירה הפלשתינית, אם ישכילו לעשות שימוש בראיון זה כחלק ממערכת ההסברה (או הדיפלומטיה הציבורית) על מנת ללמד סנגוריה על פעילות צה"ל וגורמי הביטחון. ההודאה הפומבית בקיום כוח צבאי כה גדול ברצועת עזה ובשיתוף הפעולה עם מנגנוני הביטחון הפלשתיניים עשויה לחזק את הדרישה הישראלית ליישם את מפת הדרכים על פי שלביה ולדחות את הניסיון הפלשתיני לדלג על שלב פירוק תשתיות הטרור ולעסוק כבר עתה בהקמת המדינה הפלשתינית.

המאמר פורסם לראשונה בבלוג של המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה ומתפרסם כאן באדיבותם.לדף הבית   הדפסה  שלח תגובה לעורך