חיפוש :
  

עת להכריע
סיקור ממוקד העולם המוסלמי
פורסם : 09/08/2006, 01:13
אלון לוין ויובל בוסתן

עם תחילת השבוע החמישי ללחימה וערב ההחלטה הבינ"ל בנושא, נערכת ישראל להכריע את המלחמה בלבנון - אחרי שהשלים את ההשתלטות על רצועת הביטחון ההיסטורית, ישאף צה"ל בימים הקרובים להגיע עד הליטאני, ואולי אף צפונה מכך במטרה להשיג ניצחון חד משמעי על החיזבאללה.  

קרוב לחודש לאחר תחילת הלחימה בצפון, ממשלת ישראל החליטה לאמץ את דעת הצבא ולנסות ולהגיע להכרעה צבאית. תפיסה זו התגבשה לנוכח הקרבות העזים בין צה"ל והחיזבאללה, המשך ירי הרקטות וחוסר היכולת מצד ממשלת לבנון ליטול אחריות על דרום לבנון.

ישראל יודעת כי לרשותה עומדים ימים ספורים בשל המוטיבציה של הקהילה בינלאומית, בעיקר של חברות מועצת הביטחון כולן, להביא לסיום את פרק הלחימה הנוכחי.

אי לכך, ביצעה ישראל מספר מהלכים בימים האחרונים החושפים טפח מהאסטרטגיה שתיושם בימים הקרובים בלבנון. במידה וישראל תפעל במלוא כוחה בכדי להגיע להכרעה, היא יכולה להשיג אותה בתוך שבוע עד 10 ימים.

צה"ל ברצועת הביטחון

ביום שני הודיע דובר צה"ל כי הצבא השתלט למעשה כל המרחב בו השתרעה בעבר רצועת הביטחון וזאת בנוסף לחדירה נוספת לעומק לבנון בגזרה המערבית, לראשונה מזה 21 שנים. בנוסף נמסר גם ממקורות צבאיים וגם ממקורות זרים כי דרום לבנון מנותקת, הלכה למעשה, משאר חלקיה של ארץ הארזים וכל צירי הגישה הושמדו.

בכך, מתחיל השלב הסופי בטיהור כל השטח שמדרום לליטאני מנוכחות מחבלים. גם בשעה ששורות אלה נכתבות מתנהלים קרבות עזים בגזרת בבינת ג'בייל, כמו גם בכמה כיסי התנגדות נוספים.

לצורך השגת הכרעה מהירה הוקפצה חטיבת גבעתי, חטיבת החי"ר הסדירה היחידה שלא נשלחה ללבנון עד כה, בכדי לתגבר את המאמצים ולטהר את השטח בטרם ייעצר צה"ל על ידי הדרג המדיני, כתוצאה מלחץ בינלאומי. הבעיה בסגירה הרמטית של דרום לבנון הוא קטע הגבול בין לבנון לסוריה, דרכו מצליחים הסורים להחדיר אמצעי לחימה וסיוע נוסף לכוחות החיזבאללה.

בצה"ל מבחינים בהתרופפות ברמת החיילות של אנשי החיזבאללה בימים האחרונים- במקרה אחד הפתיע כוח צה"ל חוליית מחבלים שישנה, במקרה אחר נמצאו עשרות מחשבים ניידים ששימשו את החיזבאללה לצורכי ניווט והתקשורת. הניתוק מהפיקוד המרכזי יוצר רמה של חוסר ודאות מבחינת המחבלים המצויים עדיין בשטח ומכאן הדרך לדמורליזציה ופגיעה בכשירות לקרב – קצרה.

בצה"ל מעוניינים לסגור את הגבול במהרה, ולצורך כך נדרשים כוחות רבים, בעיקר כוחות מילואים. ישראל אינה מעוניינת להגיע למצב של מלחמה כוללת בסוריה ולכן היא תעמיד סדר כוחות גדול על הגבול לשם הרתעה. גורמי המודיעין חלוקים על התגובה הסורית אל מול נוכחות צה"לית על הגבול - יש המעריכים כי הדבר יביא להסלמה ויש המעריכים כי הסורים יסתפקו בתגבור הכוחות שלהם על הגבול בכדי לקדם פלישה ישראלית.

מינויו של סגן הרמטכל קפלינסקי, בעל "שעות לבנון" רבות לתפקד לצדו (ובאופן לא רישמי – מעליו) של האלוף אודי אדם, מינוי שנרמז על ידי גורמים במערכת כנובע מחוסר שביעות רצון במטכ"ל מתפקודו של אדם, מבטא את תוכנית הממשלה לנסות ולהגיע להכרעה כמה שיותר מהר, גם במחיר של הרחבת הפעילות הקרקעית.

סוגיה נוספת, בוערת לא פחות, היא סוגיית שיגור הרקטות הנמשך עדיין מתוך בתים ומרחבי שיגור בדרום לבנון. כוחות צה"ל הפועלים במרחב הלבנוני בכלל וחיל האוויר בפרט, משקיעים משאבים רבים בחיסול המשגרים והרקטות בכל דרום לבנון ובהצלחה מסוימת, אך זו טרם ניכרת בנפח הירי המבוצע לעבר ישראל והצפון ממשיך לספוג 200-150 רקטות ביום.

בצה"ל מאמינים כי בהיעדר פתרון טכנולוגי, ניתוק אזורי השיגור מאספקה הוא האמצעי שידחוף את חוליות השיגור להיכנע, אך גם בקריה מכירים בכך כי רק כניעה של הנהגת החיזבאללה תביא להפסקת הירי לחלוטין.

פשיטת השייטת בצור - שואפים לבודד את אזורי השיגור. צילום: דובר צה"ל

ביירות והבקעה

צה"ל מגביר את המאמצים לנסות ולחסל את הנהגת החיזבאללה - אם בימים הראשונים התאפיינה הלחימה בהתשה מהאוויר ובניסיון לבודד את המחבלים מהאזרחים בדרום לבנון, והשלב השני התאפיין בניסיונות לטהר את הקרקע בדרום לבנון, הרי שכעת מרכז הצבא מאמץ באמצעות חיל האוויר, חיל הים, היחידות המיוחדות והמודיעין, בכדי לצוד את ההנהגה הרוחנית והצבאית של החיזבאללה, כצעד שיביא לקריסה המיוחלת של הארגון באופן סופי.

מאחר והזמן, שדומה שהיה מצוי בשפע לזכות ישראל, הולך ומתמעט, אנחנו נהיה עדים בימים הקרובים לעלייה בנפח ההפצצות בביירות, בבקעה וייתכן וגם בצפון המדינה. הפעילות הנ"ל היא הרגישה מכולן- צה"ל מנסה לפגוע בהנהגה המתחבאת בלב אוכלוסייה אזרחית. טעות מודיעינית עשויה לגרום להרג רב של אזרחים ולהפסקת המבצע. בנוסף, ישראל משתדלת שלא לפגוע בצבא הלבנוני או ביעדים שאינם של החיזבאללה. קוצר הזמן ואיכות המודיעין יהוו פאקטורים קריטיים בהצלחת המשימה.

ביום רביעי, בפתח השבוע החמישי למלחמה, צפוי להתכנס הקבינט המדיני-ביטחוני על מנת להחליט האם להרחיב את המהלך הקרקעי עד ואולי אף מעבר לליטאני. בה בעת, ממשיף הצבא בגיוס המילואים ובריכוז הכוחות בצפון בכדי להפוך החלטה שכזו לאפשרית בטווח זמן מיידי. נוכחות קרקעית ישראלית צפונית לליטאני, בכדי להשמיד את מפקדות החיזבאללה ואת מרחבי השיגור שם, תקצר משמעותית את משך הזמן הדרוש להגיע להכרעה, אך טומנת בחובה פוטנציאל אבדות גבוה לצה"ל.

ראש ממשלת לבנון הראה ב-7 באוגוסט סימני שבירה עת פרץ בבכי במהלך דיון של שרי החוץ הערביים בביירות. הוא זעק לעזרת מדינות ערב בכדי שיביאו להפסקת הירי על לבנון, אך באותה נשימה המשיך לדבוק בתנאים שקבע בתחילת הלחימה בנוגע להפסקת אש ונראה היה לכאורה כי אינו מבין את המצב לאשורו. כך או כך, סיניורה אינו מסוגל בימים אלה להכריע בנושא הפסקת האש, מבלי לקבל את הסכמת החיזבאללה לכך.

הצעת ממשלת לבנון לשלוח 15,000 חיילים שיתפרסו בדרום לבנון הביכה את ממשלת ישראל, אך דובריה התעשתו, באיחור קל, ופקפקו ברצינות ההצעה. אחת האינדיקציות שהובילו את ממשלת ישראל להטיל ספק בכוונת סיניורה הייתה העובדה כי החיזבאללה הסכימו מייד להסדר שכזה. אומנם, אומרים גורמי המודיעין, החיזבאללה מחפש הזדמנות לרדת מהעץ הגבוה עליו טיפס, אך הוא אינו מעוניין להיכנע. פריסת הצבא הלבנוני בדרום לבנון ונסיגה צה"לית, יאפשרו לאנשי החיזבאללה להחדיר את אנשיהם לשורות הצבא.

חלון הזמן

ברגע שהחיזבאללה נכנע, נוצר חלון זמן לא גדול שבסופו אמור לתפוס כוח צבאי חזק אחריות על השטח ובמקביל חייב צה"ל לצמצם את נוכחותו עד לכדי נסיגה מוחלטת. כשייסגר החלון הזה, יהיה מי שיישאף לשקם את החיזבאללה או את הארגון שיירש אותו בכדי שינסה להילחם בחזרה על מקומו. אם הדברים ייעשו במהירות וביעילות, תהיה תקווה מסוימת ללבנון ולישראל לסכל מאמצים אלו ולשמור את שקט לאורך הגבול.

עיכוב בלוח הזמנים או התפשרות על היקף ועוצמת הכוח שיגיע לדרום לבנון, משמעותו מלחמת התשה בין אנשי גרילה שיעים ובין לוחמי הכוח הרב לאומי ו/או הלבנוני- בדרך לתוהו ובוהו כולל בלבנון.

לבנון טרם פתרה את הבעיות שהובילו אותה למלחמת אזרחים שנמשכה 15 שנה - מחנות הפליטים הפלשתיניים, המיעוט השיעי החש מקופח, האיבה בין הנוצרים למוסלמים ובין המוסלמים לבין עצמם, היריבות בין הדרוזים לשיעים ועוד... ישראל תמיד תהיה לשעיר לעזאזל מבחינת קבוצות עניין באוכלוסיית לבנון כפי שהיא משמשת ככזה במדינות ערב האחרות. בשל כך, מבינה ההנהגה הישראלית היום כי עליה לפעול במהירות בכדי לא להיגרר לקלחת הלבנונית. הכרעה צבאית מלווה בפתרון מדיני-צבאי (כוח צבאי שייקח אחריות על דרום לבנון) ובסיום נסיגה צה"לית, חייבים ביחד להסתיים בתוך שבועות בודדים.

לצד סימן השאלה המתנוסס מעל מעורבות צבאית אפשרית של סוריה במערכה הנוכחית, מנסים בישראל לנחש כיצד תפעל איראן בזמן הקרוב. האיראנים רומזים בתקופה האחרונה כי הצליחו במחקר הגרעיני שלהם וכי הם אינם מוכנים להיכנע ללחץ הבינלאומי הקרוא להם להפסיק את תוכנית הגרעין.

בעוד שבועיים, ב-22 באוגוסט, כך על פי האיראנים, תתקבל תשובתם הסופית לאולטימאטום הבינלאומי- בפעם הקודמת, ב-12 ביולי שנקבע ע"י האמריקנים כתאריך האחרון לתשובה להצעה, השתמשו האיראנים בחיזבאללה בכדי לחמם את הגבול.

איש לא יופתע אם הפעם, המהלך האיראני יהיה דרמטי וכואב הרבה יותר...לדף הבית   הדפסה  שלח תגובה לעורך